עתירת אסיר נגד החלטת שב``ס ביציאות לאירועים, אימתי?


עתירת אסיר נגד החלטת שב``ס ביציאות לאירועים, אימתי?

מדינת ישראל הינה מדינה דמוקרטית אשר מעניקה לאזרחיה זכויות, וביניהן זכויות יסוד. חשוב לזכור כי גם אסירים אשר מרצים מאסר בפועל זכאים לזכויות מסוימות. לדוגמא, הזכות לצאת לאירועים משפחתיים בהתאם להוראות החוק ותנאי המאסר.


סעיף 76 לפקודת בתי הסוהר קובע כי ניהול בתי הסוהר בישראל מופקד בידיו של השב"ס (שירות בתי הסוהר). השב"ס דואג לאבטחתם של האסירים ולכל הסוגיות המנהלתיות הקשורות במאסרם. אי לכך, הוא גם הגורם הרלבנטי המוסמך לקבל החלטות באשר להוצאתם של אסירים לחופשה. פקודת בתי הסוהר איננה מבחינה בעניין זה בין עצור (הנתון תחת מעצר טרם הרשעתו בדין) לבין אסיר (אשר מרצה מאסר שנגזר עליו במסגרת גזר דין). השב"ס הינו הגוף האחראי מבחינת קבלת החלטות בנוגע ליציאתם של האחרונים לאירועים וחופשות.

 

השב"ס מפעיל את סמכותו הנ"ל תוך כדי מתן דגש על שיקולים שונים. למשל, התנהגותו של האסיר/העצור, מהות האירוע המשפחתי, העבירה בה הורשע האסיר, המעשים המיוחסים לו וכדומה. ייתכן בהחלט כי שני אסירים המרצים עונש מאסר בגין נסיבות זהות יזכו לדין אחר באשר לבקשה לצאת לאירוע משפחתי. בית המשפט העליון התייחס לכך בש"פ 5874/02. במקרה זה, נקבע כי אין לשחרר ממעצר אדם אשר נשקפה ממנו סכנה לציבור, וזאת (למשל) כאשר הוחלט שהאחרון צריך להיות נתון תחת מעצר עד תום ההליכים בעניינו.


עם זאת, מיותר לציין כי ישנם אירועים יוצאי דופן או מצבים אשר יצדיקו את התרת היציאה. ההחלטה בנוגע לכך נתונה לשיקול דעתו של שירות בתי הסוהר, הממונה על החזקת העצור/האסיר. על מנת שהחלטה זו תהיה בהתאם להוראותיו של המעצר/המאסר של בית המשפט, היא מתאפשרת רק במקרים בהם ניתן לקיים את החופשה תוך כדי תנאים מגבילים ו/או ליווי צמוד של כוח משטרתי. כמו כן, השב"ס מקיים נוהל יציאת אסירים לחופשות אשר גובש במהלך השנים.


נוהלי השב"ס מבחינת יציאת אסירים/עצורים לחופשות קובעים שורה של עילות אשר יש בהן כדי להצדיק יציאה לחופשה קצרה לרגל אירועים משפחתיים. במקרים כגון דא, השב"ס מתייחס בין השאר לקרבה המשפחתית בין העציר/האסיר לאירוע ולדרכי האבטחה באמצעותן ניתן להגן על הציבור נוכח יציאתו של האסיר/העציר לחופשי. חשוב להדגיש כי השב"ס מתייחס בהחלטתו להוראות בית המשפט ולסוגיות הנוגעות לאסיר/לעציר הספציפי. כמו כן, נשמעת עמדתה של משטרת ישראל. עם זאת, בסופו של היום, השב"ס הינו הרשות המנהלית המקבלת את ההחלטה.


סעיף 62א' לפקודת בתי הסוהר קובע כי במידה והשב"ס סירב ליציאתו של אסיר לחופשה, האחרון רשאי לפנות בעניין לבית המשפט. במקרים כגון דא, בית המשפט מעניק משקל רב לסמכותה של הרשות המנהלית. דהיינו, לא בנקל בית המשפט יתערב בהחלטתו של השב"ס. עם זאת, ייתכן בהחלט כי בית המשפט יראה לנכון לשנות את החלטת השב"ס וזאת נוכח טענותיו של האסיר/העציר בעתירתו.


דוגמאות

 

אישור לנשיא לשעבר, משה קצב, לצאת לחתונה - נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, מרצה עונש מאסר בגין הרשעתו בשורה של עבירות מין. קצב הגיש בקשה לצאת לחופשה קצרה לרגל חתונת בנו. שירות בתי הסוהר אישר את ההחלטה, וזאת לאחר התייעצות עם השירות הפסיכולוגי, המשטרה והגורמים המקצועיים. נקבע כי האסיר יקבל חופשה בת שבע שעות לצורך השתתפות בחתונת בנו.


דחיית בקשה לצאת לחתונת אחיינית - באפריל 2012, בית המשפט דחה את עתירתו של אסיר המרצה עונש בגין עבירות מין לצאת לחתונת אחייניתו. על פי נוהלי השב"ס והחוק, אסיר אשר מעוניין לצאת לחופשה טרם הוא ריצה רבע ממאסרו, יוכל לקבל אישור לכך במסגרת "חופשה מיוחדת". כאשר מדובר בחתונה, הרי שצריך שהקרבה תהיה ראשונה. במקרה דנן, בית המשפט דחה את עתירתו של האסיר כנגד החלטת השב"ס נוכח מספר טעמים. ראשית, נקבע כי אחיינית איננה קרבה ראשונה. שנית, בית המשפט ציין כי האסיר טרם ריצה אפילו רבע מתקופת מאסרו. שלישית, הגורמים המקצועיים (המשטרה והשב"ס) התנגדו לחופשה.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

פניה ללא התחייבות

מאמרים נוספים בתחום
נטל ההוכחה במשפט הפלילי

לצורך הרשעה פלילית, על התשתית הראייתית לבסס את אמיתות העובדות עד כדי וודאות הגיונית וערכית סבירה...

 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

מהי זכותו של חשוד להיוועץ עם עורך דין? האם ניתן לבטל הודעה אשר ניתנה על ידי חשוד למרות שהאחרון לא התייעץ עם עורך דין? האם מחובתה של המשטרה ליידע את החשוד בדבר זכותו?

 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי?

 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם בית המשפט יתיר לנאשם לחזור בו מהודאה שניתנה על ידו במהלך חקירה? מהם השיקולים לקבלת בקשה כגון דא?

 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

כיצד שירות בתי הסוהר בוחן בקשות אסירים ועצירים לצאת לחופשות? האם ניתן לערער על החלטת השב"ס?

 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא?

 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

כיצד ניתן לגרום למשטרה להשיב חפצים אשר נתפסו על ידה במהלך חקירה? מהי בקשה להשבת תפוס? איך עושים את זה נכון?

 

תיקון כתב אישום

האם ניתן להגיש בקשה לתיקון כתב אישום? מהי משמעותה של בקשה כגון דא? איך מתקנים כתב אישום ומה משמעותו המשפטית של המהלך?

 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה, מהזכויות המפורסמות במשפט הפלילי? האם שמירה על זכות השתיקה עלולה להיות לנאשם/לחשוד לרועץ? כיצד משתמשים בה בתבונה?

 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

מה המשקל שיש לתת לאמרת-חוץ של עד המפלילה נאשמים בעבירות של רצח בכוונה תחילה, קשירת קשר וחבלה חמורה בכוונה מחמירה?

 

מחדלי החקירה והאפשרות לזיכוי בתיק פלילי

המטרה העומדת מאחורי חקירה משטרתית איננה מציאת ראיות לשם הרשעתו של החשוד, אלא התחקות אחר ראיות אשר יובילו לחשיפת האמת...

 

צו שירות לתועלת הציבור, אימתי?

לעיתים, ניתן לסיים הליך פלילי ללא הרשעה תוך כדי מתן צו שירות לתועלת הציבור. מהם הדגשים בעניין זה מבחינת המשפט הפלילי?

 

הוכחות במשפט הפלילי הוכחות במשפט הפלילי

ניהול ההוכחות הוא הוא לב ליבה של העשיה במשפט, ככלל, ובמשפט הפלילי בפרט. זהו רגע המפתח אליו מתכוננים הצדדים מתחילת החקירה הפלילית ולכל אורך ההליכים המשפטים מתחילת החקירה. 

 

אי כשרות לעמוד לדין אי כשרות לעמוד לדין

המשפט הפלילי יוצא מנקודת הנחה כי אדם אחראי למעשים שבוצעו על ידו וניתן להרשיעו בדין כאשר עסקינן בעבירות פליליות. עם זאת, ישנם מקרים בהם הנאשם יטען לאי כשרות לעמוד לדין...

 

החזקת סכין שלא כדין, מהי? החזקת סכין שלא כדין, מהי?

כיצד בית המשפט בוחן החזקת סכין שלא כדין? מדוע נטל ההוכחה עובר לפתחו של הנאשם? מהי עבירת החזקת סכין שלא כדין?

 המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.