www.what2do.co.il

תקיפת קטין על ידי אחראי, מהו העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תקיפת קטין על ידי אחראי, מהו העונש הצפוי?

העונש על תקיפה נקבע על פי תוצאות העבירה וחומרתה. כאשר תקיפת קטין על ידי אחראי נחשבת לפי סעיף 382(ב)(2) לחוק העונשין לעבירת אלימות בנסיבות חמורות, אשר הנאשם צפוי לכפל העונש הקבוע לעבירה בחוק, כך שהעונש המרבי יכול להגיע עד תשע שנות מאסר בפועל.


חוק העונשין מגדיר תקיפה כמעשה שבו הנאשם מכה אדם, נוגע, דוחף או מפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, ישירה או עקיפה, ללא הסכמתו או בהסכמה שהושגה בתרמית, כולל הפעלת כוח בדרך של הפעלת חום, אור, חשמל, גז, ריח או כל דבר או חומר אחר, שהפעלתו עלולה לגרום נזק או אי נוחות. כאשר תקיפת קטין על ידי אחראי נחשבת לעבירה בנסיבות חמורות.


מי נחשב לאחראי על קטין?


הערכים המוגנים העומדים מאחורי עבירה של תקיפת קטין על ידי אחראי הם השמירה על שלומו, גופו, ביטחונו, נפשו של קטין, שלא יהיה מושא לאלימות ופגיעה בידי הגורמים האחראים עליו, האמונים על שלומו וביטחונו.


החוק מגדיר אחראי על קטין כמי שמוטלת עליו האחריות לצרכי מחייתו, בריאותו ושלומו של הילד. כולל: הורה של קטין, בן משפחה שמלאו לו שמונה עשרה שנים שאינו חסר ישע והוא אחד מהבאים: בן הזוג של ההורה, סבים, אחים, גיסים, דודים, לרבות קרובי משפחת אומנה. אחראי על קטין מוגדר גם כמי שהקטין מתגורר עמו או נמצא עמו דרך קבע, כולל גננות, מורים, מטפלים וחונכים בתנאי שמלאו להם 18 שנים ומתקיימים ביניהם יחסי תלות או מרות.


אדם החשוד בביצוע תקיפת קטין על ידי אחראי צפוי לפתיחת הליך פלילי הכולל חקירה במשטרה, מעצר והגשת כתב אישום על פי החלטת הפרקליטות. מתחם הענישה נע בין מאסר על תנאי, צו שירות לטובת תועלת הציבור, מאסר הניתן לריצוי בדרך של עבודות שירות ועד עונש מאסר בפועל.


העונש הצפוי בגין תקיפת קטין הגורמת לחבלה של ממש הוא חמש שנות מאסר. אם התוקף נחשב לאחראי על הקטין, בין אם הוא קרוב משפחה, איש חינוך או כל גורם אחר האחראי על קורבן העבירה צפוי לעונש של שבע שנות מאסר. אם כתוצאה מהתקיפה נגרמה חבלה חמורה דינו של התוקף הוא שבע שנות מאסר ואם מדובר באחראי על הקטין העונש המרבי יכול להגיע עד תשע שנות מאסר.


מהו העונש של סייעת בפעוטון שפגעה בקטין?


סייעת בפעוטון במודיעין הורשעה על פי הודאתה, בעבירה של תקיפת קטין על ידי אחראי, זאת עקב גרימת חבלה לפעוט בגן שבו עבדה. בית משפט השלום ברמלה נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, במהלך חודש מרץ 2017, שיחקו הקטין וילדי הפעוטון בצעצועים, בזמן שהנאשמת ישבה על כיסא. בשלב כלשהו, היא קמה ממקומה, אחזה בקטין, העבירה אותו לעבר הכיסא שעליו ישבה, הושיבה אותו על הרצפה והתיישבה על הכיסא מעליו כדי למנוע ממנו לזוז. לאחר זמן קצר, ניסה הקטין לחמוק מאחיזתה, אך אז הנאשמת משכה אותו בידיו וגרמה לו פגיעה אורתופדית.


בסרטון המתעד את עובדות כתב האישום נראה הקטין, השכוב ארצה, מוצמד בחוסר אונים אל הקרקע, כאשר הנאשמת יושבת מעליו וממשיכה להתבונן באדישות במכשיר הטלפון הסלולרי שלה. מתסקיר שירות המבחן עלה כי היא מתקשה לקבל אחריות ולטענתה נפלה קורבן להתנהלות בריונית מצד אמו של הקטין.


בית המשפט קבע כי הנאשמת ביצעה מעשה חמור, מכוער, בכך שפגעה בגופו של קטין רך בשנים והסבה לו מכאוב. נוסף על כך, הנאשמת פגעה במעשיה גם באמונם של הוריו של הקטין, של כלל הורי הילדים ושל חברותיה לצוות.


במסגרת שיקולי בית המשפט לקביעת העונש, נקבע כי קיימת חובה להוביל להחמרה הדרגתית ומתונה ברמת הענישה בכל הקשור לאלימות שנוקטות גננות וסייעות בגנים כלפי קטינים שבפיקוחם. לפיכך השיקול של הרתעת הרבים הוא שיקול מרכזי בענישה בעניינים אלה. כמו כן, לחובת הנאשמת הרשעה קודמת בעבירה איומים שאותה ביצעה בשנת 2011, עם זאת מדובר באירוע חד פעמי של תקיפת קטין.


לאחר שקלול הנתונים הכוללים את חומרת המעשה, הצורך בהרתעת הרבים, עבר פלילי, היעדר שיקום, הטלת האשם על הקטין ומשפחתו, העדרם של חרטה, אמפטיה והפנמה, הגיע בית המשפט למסקנה כי יש לגזור את עונשה של הסייעת אשר פגעה בקטין בדרך של מאסר שניתן לריצוי בדרך של עבודות שירות לצד עונשים נלווים.


בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשמת שלושה חודשי מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות, לצד שישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, קנס בסך 2,000 שקלים או 30 ימים מאסר תמורתו ופיצוי בסך 5,000 שקלים אשר ישולם להורי הקטין.


ת"פ 9079-08-17
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.