www.what2do.co.il

הדחת קטין לסמים מסוכנים, מה העונש הקבוע בחוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הדחת קטין לסמים מסוכנים, מה העונש הקבוע בחוק?

עבירה פלילית של סחר בסמים פוגעת פגיעה ממשית בבריאותה של החברה ובציבור בכללותו. מדובר בעבירה המפיצה ומגבירה את הנזקים הנלווים לשימוש בסמים. בכלל זאת גורם מעשה הסחר בסמים לפגיעה בערכים חברתיים אחרים, שכן משתמשים בסמים מבצעים עבירות אחרות, לרבות עבירות רכוש ועבירות אלימות, כדי לממן את צריכתם.


עבירות של הדחת קטינים לסמים הן מהחמורות הקיימות בדין הפלילי, וכאשר מוגש כתב אישום בגין הדחת קטינים, מתחת לגיל 18, פקודת הסמים המסוכנים מחמירה בעונש הצפוי בהשוואה לאספקת סם לבגיר, ואין זה משנה באיזו דרך ובאיזו צורה ניתן הסם, אם בתמורה או שלא בתמורה ולאיזו מטרה ניתן.


עונש קבוע של 25 שנות מאסר


סעיף 21(א)(1) לפקודת הסמים המסוכנים קובע עונש מקסימלי של 25 שנות מאסר לצד קנס גבוה פי 25 מהקנס הקבוע בחוק העונשין, לנאשם שנתן סמים לקטין, או שהניח לקטין להשיג סם מסוכן או להשתמש בו בעת שהיה אחראי עליו, כולל הורה, הורה חורג, מאמץ, אפוטרופוס או מי שהקטין נמצא במשמורתו או בהשגחתו, או למי ששידל קטין להשיג סם מסוכן או להשתמש בו.


הוראות סעיף זה לא חלות על מי שעשה את המעשה לצורך טיפול רפואי, בהיותו רופא או רופא שיניים, או לפי הוראת רופא או רופא שיניים, או בנסיבות חוקיות אחרות. ואולם, בכל מקרה אחר של הדחת קטין לשימוש בסמים, אין משנה אם הקטין ידע שהוא משתמש בסם מסוכן או לא ידע על כך, ואף אין משמעות אם הנאשם פנה אל הקטין או הקטין אליו.


סעיף 24 לפקודה קובע עונש מרבי של 25 שנות מאסר לצד קנס הגבוה פי 25 מהקנס הקבוע בחוק העונשין, למי שנתן לידי קטין או לאחר בשבילו כלי הנועד לשימוש בסם מסוכן, או הזמין קטין למקום שבו רגילים אנשים להשתמש בסמים מסוכנים, או הזמין קטין למקום שבו יכול הקטין להשיג סם מסוכן או להשתמש בו, או עיכב אותו במקום מסוג זה.


אדם שהורשע בעבירה של הדחת קטין לסמים מסוכנים לפי סעיף 21 או בניסיון לעבירה או בשידול לעבירה זו, צפוי לעונש מאסר, כעונש יחיד או בצירוף לעונש אחר, אך לא יוטל עליו מאסר על תנאי בלבד ולא יינתן לו צו מבחן.


כלומר, בעבירה של הדחת קטין לסמים לא ניתן להסתפק בעונש מאסר על תנאי או צו מבחן, אלא החוק קובע עונש מאסר בפועל שיכול להגיע עד 25 שנות מאסר לצד קנס כספי גבוה. החוק לא מאפשר דרכי טיפול ושיקום למדיחי קטינים לסמים ורואה בעונש מאסר את החלופה העיקרית הראויה בגין עבירה זו.


העסקת נערים בני 15 כבלדרים בעסקאות סחר בסמים


בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע את עונשו של הנאשם, רווק כבן 27 בעל עבר פלילי, שהורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית, עשר עבירות של הדחת קטינים לסמים מסוכנים ועשר עבירות של סחר בסם מסוכן.


על פי עובדות כתב האישום, בספטמבר 2017, כאשר קטין יליד 2003, היה בעבודתו בשוק רמלה לוד בירושלים, הציע לו הנאשם לעבוד עבורו בתמורה לסך של 1,500 לסוף שבוע. הקטין פנה לנאשם בעניין הצעת העבודה, והנאשם הפנה כלפיו מספר שאלות, שתוארו בכתב האישום כמבחני אישיות. בין היתר שאל הנאשם לגילו של הקטין שהשיב שהוא בן 15.


לאחר שהקטין צלח את מבחני האישיות, הסביר לו הנאשם כי מדובר בעבודה של בלדרות סמים, וביקש ממנו לגייס עבורו בלדר נוסף. הנער הציע קטין יליד 2003. הנאשם פנה גם אל הקטין השני, העביר גם אותו מבחני אישיות, שאל לגילו ונענה כי הוא בן 15.


הנאשם נהג לחלק סם מסוכן מסוג קנבוס למנות, לצורך מכירתו. לשם כך החזיק בשקיות, כפפות, מגרסת סמים ומשקל דיגיטלי. במקרה אחד סייע הקטין לנאשם לשקול את הסם ולחלק אותו למנות לצורך המכירה.


במהלך חודש פברואר 2018 פנה הנאשם לשני הקטינים בעשר הזדמנויות, וביקש להיפגש עמם בבתי מלון ברחבי ירושלים, לצורך שליחתם כבלדרים בעסקאות סחר בסמים שביצע באמצעות היישום טלגראס. הנאשם קיבל פניות למכשיר הסלולרי שברשותו, הציג להם תמונות של לקוחות, צייד אותם בסמים ושלח אותם למקום מפגש שתיאם עם הלקוחות.


הקטינים פעלו בהתאם להנחיית הנאשם. הם פגשו את הלקוחות, מסרו להם את הסם שסיפק להם הנאשם, בכמויות שנעו בין 5 גרם לבין 50 גרם, קיבלו מידם כסף מזומן, בסכומים שבין מאות לאלפי שקלים ומסרו אותו לנאשם. הנאשם שילם לקטינים סכומים שבין 500 עד 1,000 שקלים ליום עבודה בתמורה לפעילותם.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם לקח אחריות על התנהלותו וביטא הבנה מילולית בנוגע לחומרת מעשיו, אך לא הביע אמפתיה כלפי הקטינים או חרטה ברמה המוסרית על מעשיו. שירות המבחן התרשם כי קיים סיכון גבוה להתנהגות עוברת חוק בעתיד, ולכן נמנע מהמלצה בעניין העונש. עם זאת המליץ לאפשר לנאשם להשתלב בתוכנית טיפול ושיקום במסגרת מאסרו.


בהתחשב בערכים החברתיים שנפגעו מביצוע העבירה, במידת הפגיעה בהם, בנסיבות הקשורות בביצוע העבירה ובמדיניות הענישה הנהוגה, הטיל הבית המשפט על הנאשם מאסר בפועל למשך 30 חודשים, מאסר למשך 12 חודשים על תנאי למשך שלוש שנים, קנס בסך 5,000 שקלים, או חודש מאסר תמורתו. כמו כן, בית המשפט הכריז על הנאשם סוחר סמים והורה על חילוט הכספים שנתפסו על גופו ובביתו, בסכום כולל של 29,770 שקלים.


ת"פ 30643-03-18
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.