www.what2do.co.il

פציעה בנסיבות מחמירות, מהו הדין הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פציעה בנסיבות מחמירות, מהו הדין הפלילי?

סעיף 335(א) לחוק העונשין, קובע כי עבירת אלימות של פציעה בנסיבות מחמירות, היא עבירה שבוצעה כאשר העבריין נשא נשק חם או קר, שהמעשה גרם לפציעה של בן משפחה, וכאשר נכחו שניים או יותר שחברו יחד לביצוע המעשה.


חוק העונשין קובע עונש של שלוש שנות מאסר לנאשם שפצע את חברו שלא כדין. אם הנאשם נשא כלי נשק, כמו סכין, אגרופן, או כל כלי מסוכן אחר, בעת ביצוע העבירה, הוא צפוי לעונש כפול שיכול להגיע עד שש שנות מאסר.

 

כאשר היו נוכחים שניים או יותר שחברו יחד לביצוע המעשה בידי אחד או אחדים מהם, דינו של כל אחד מהם הוא שש שנות מאסר, ואם העבירה בוצעה כלפי בן משפחה, כולל בן או בת זוגו של הנאשם לרבות ידוע בציבור, קטין או חסר ישע, הנאשם צפוי לעונש שיכול להגיע עד עשר שנות מאסר.


הערך המוגן בעבירת אלימות הוא שמירה על ביטחונו ושלמות גופו של אדם. החוק מבחין בין עבירת פציעה לבין תקיפה הגורמת חבלה חמורה על פי מידת חומרתה של הפגיעה ותוצאותיה. פציעה מוגדרת כפגיעה בעורו של הקורבן, לעומת חבלה חמורה שהיא חבלה מסוכנת שפגעה או הייתה עלול לפגוע באופן קשה בנוחיות הנפגע או בבריאותו, והיא עלולה להותיר מום או נכות צמיתה באיבר מגופו, זאת לעומת חבלה מסוכנת שהיא חבלה שיש בה סכנת נפשות.


העונש הקבוע בחוק הוא עד 20 שנות מאסר בגין חבלה בנסיבות מחמירות, לעומת עד שבע שנות מאסר בגין חבלה חמורה ועד שלוש שנות מאסר בגין פציעה. במקרה שהפציעה נגרמה לנפגע תוך שימוש בנשק או סכין ויחד עם שותפים, הנאשם צפוי להיות מואשם בעבירת פציעה בנסיבות מחמירות, שהעונש בגינה נע בין שש עד עשר שנות מאסר.


פציעה בנסיבות מחמירות במקום העבודה


עובד חממה אשר השליך חפץ חד ופצע את חברו לעבודה, הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן המייחס לו עבירה של פציעה בנסיבות מחמירות, עבירות בניגוד לסעיף 334 ו- 335 (א) לחוק העונשין. בית משפט השלום בקריית גת נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום המתוקן, במרץ 2014, בעקבות ויכוח שפרץ בין הנאשם למתלונן אשר עבד עם הנאשם באותו מקום עבודה, פצע הנאשם את המתלונן בכך שהשליך לעברו חפץ וגרם לשני חתכים באוזנו ומאחורי ראשו. כתוצאה מכך נזקק המתלונן לטיפול רפואי ועבר ניתוח בהרדמה מלאה.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם כבן 24, נשוי ואב לשלושה ילדים. בוגר עשר שנות לימוד, עובד בחממה. הנאשם הכחיש את המיוחס לו, וטען כי התנהלה שיחה רועמת בינו לבין המתלונן, ובני משפחתו של המתלונן התנפלו עליו, ובמהלך ההמולה המתלונן נפגע.


בשל העדר לקיחת אחריות, והקושי בשיתוף וגילוי חשדנות כלפי גורמי הטיפול, נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם. קצין המבחן לא מצא נימוקים המצדיקים את ביטול הרשעתו והמליץ על ענישה מוחשית בדמות עבודות שירות לצד מאסר מותנה ופיצוי לנפגע.


המאשימה הפנתה לערכים המוגנים שנפגעו כתוצאה ממעשיו של הנאשם, של שמירה על ביטחונו ושלמות גופו של אדם, וטענה כי הפגיעה בהם משמעותית, מכיוון שהנאשם הצטייד בחפץ ואף בשל מיקום הפציעה בראשו של המתלונן. לטענה מתחם העונש ההולם נע בין 6-18 חודשי מאסר, והיא עתרה להשית על הנאשם 6 חודשי מאסר שניתנים לריצוי בעבודות שירות, לצד מאסר על תנאי, התחייבות ופיצוי לנפגע העבירה.


אירוע חד פעמי ללא תכנון מוקדם


מנגד טען הסנגור כי הפגיעה בערך המוגן היא ברף הנמוך עד בינוני, וכי הוויכוח פרץ על רקע איחור של המתלונן מהפסקה, בעת שהנאשם נאלץ להמתין לו בשמש. הסנגור הפנה לגילו הצעיר של הנאשם בעת האירוע, לחלוף הזמן ולהיותו נעדר עבר פלילי והרשעות קודמות.


לדבריו מתחם העונש ההולם מתחיל ממאסר מותנה, וגם אם בית המשפט יקבע כי הרף התחתון מתחיל ממאסר בפועל יש הצדקה לחרוג לקולה ממתחם העונש ההולם בשים לב שיש סיכוי שהנאשם ישתקם. על כן, להסתפק בענישה צופה פני עתיד. 


מעובדות כתב האישום המתוקן, סבר בית המשפט כי לא היה תכנון מוקדם לביצוע העבירה, אלא האירוע החל בעקבות ויכוח במקום העבודה, עקב איחורו של המתלונן לחזור מההפסקה. בית המשפט השתכנע כי מדובר באירוע שנמשך זמן קצר, עם זאת מדובר באירוע אלים תוך שהנאשם השתמש בחפץ שאותו השליך לעבר המתלונן. לפיכך, מידת הפגיעה בערך המוגן של שמירה על ביטחונו ושלמות גופו של אדם היא ברף הנמוך – בינוני.


בית המשפט קבע כי לא הוכח שהרשעה תפגע בשיקומו של הנאשם, אשר עובד בתחום הגינון, ובהעדר לקיחת אחריות ביחס לעבירה ולאור החשדנות שהביע כלפי שירות המבחן, הוא לא שולב בהליך טיפולי ולא עבר שיקום, לפיכך נפסק כי לא ניתן להורות על ביטול הרשעתו. עוד נקבע כי מעשי העבירה חמורים ולא ניתן להסתפק בפגיעה עתידית ערטילאית כתוצאה מהרשעה.


עם זאת, בית המשפט זקף לזכותו של הנאשם את העובדה שבחר להודות ולקח אחריות על מעשיו בהזדמנות ראשונה, את היותו נעדר הרשעות קודמות, גילו הצעיר בעת ביצוע העבירה והמלצת שירות המבחן על ענישה מוחשית בדמות מאסר לריצוי בעבודות שירות.


בסופו של דבר הטיל בית המשפט על הנאשם מאסר לתקופה של שלושה חודשים, שירוצה בדרך של עבודות, מאסר מותנה בן ארבעה חודשים למשך שלוש שנים שלא יעבור כל עבירת אלימות, פיצוי בסך של 2,000 שקלים למתלונן וקנס בסך 1000 שקלים או 10 ימי מאסר תמורתו.


ת"פ 7791-06-14

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.