www.what2do.co.il

מהו העונש על עבירת שוד?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהו העונש על עבירת שוד?

שוד הוא עבירה פלילית של נטילת רכוש מבעליו בניגוד לרצונו, תוך שימוש באלימות או באיומים ואף תוך שימוש בכלי נשקההבדל המהותי בין עבירת שוד לעבירה גניבה, הוא שעבירת שוד כוללת מעשי אלימות כגון איומים בנשק, סחיטה ותקיפה. ההבדל ניכר גם בעונשים המוטלים על עבריינים המורשעים בשוד, כך שבעבירת גניבה העונש הצפוי הוא שלוש שנות מאסר לעומת 20 שנות מאסר בעבירת שוד.


סעיף 402(א) לחוק העונשין קובע כי אדם שגונב דבר, ובשעת מעשה או זמן קצר לפניו או אחריו, ביצע או איים לבצע מעשה אלימות כלפי אדם או נכס, כדי להשיג את הדבר הנגנב או כדי לעכב אותו אצלו או כדי למנוע התנגדות לגניבת הדבר או להתגבר עליה, מבצע עבירת שוד, כאשר העונש הקבוע בגין עבירה זו הוא 14 שנות מאסר.


סעיף 402(ב) לחוק העונשין קובע כי אם במהלך שוד בנסיבות מחמירות, העבריין נשא נשק או מכשיר שיש בו כדי לסכן או לפגוע, או שהיה בחבורה, או שבשעת השוד או זמן קצר לפניו או לאחריו הוא פצע אדם, הכה או השתמש באלימות אחרת כלפי גופו, העונש יכול להגיע עד 20 שנות מאסר. סעיף 403 לחוק קובע עונש של 7 שנות מאסר למי שניסה לבצע שוד ולא הצליח להשלים את המעשה.


גזר דין בגין תקיפת שליח וגניבת מגש פיצה


בית המשפט המחוזי בבאר שבע נדרש לקבוע את עונשו, של נאשם, כבן 23 ללא עבר פלילי, אשר תקף שליח של פיצה וגנב מגש פיצה בשווי של 90 שקלים. כתוצאה ממעשיו הורשע בעבירת שוד לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין.


על פי עובדות כתב האישום, במהלך חודש מרץ 2018, סמוך לשעה עשר בערב הנאשם הזמין משלוח של פיצה לכתובת מסוימת בשכונה בבאר שבע. הנאשם עשה כן מתוך כוונה לגנוב את הפיצה שהזמין, לכן מסר כתובת שאינה מקום מגוריו ומספר טלפון שונה מזה שהתקשר ממנו, כמספר ליצירת קשר.


כעבור עשרים דקות הגיע השליח לכתובת שמסר הנאשם, ומשלא הבחין באיש התקשר למספר שנמסר ליצירת קשר. בשלב מסוים הנאשם ענה ואמר שהוא כבר מגיע. לאחר מספר דקות הגיע הנאשם וטען בפני השליח כי שכח את הכסף בבית והוסיף כי הוא קצת מסטול, וביקש ממנו לבוא עמו לביתו.


השליח הלך אחרי הנאשם, דרך סמטה חשוכה, כשעל ראשו קסדת האופנוע ובידו תיק מיוחד עם הפיצה. לפתע הנאשם תקף אותו במכה חזקה בקסדה ומעוצמת המכה המתלונן נחבל בלשונו. הנאשם הוציא מכיסו מיכל וריסס לעברו חומר שאינו ידוע מהו. השליח נסוג לאחור, התיק עם הפיצה נפל מידיו, והנאשם לקח את התיק וברח מהמקום.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם סיים 12 שנות לימוד ושירת בצבא בתפקיד לוחם בגולני. הוא אינו משתמש בסמים ובאלכוהול, אלא התנסה בכך באופן חד פעמי. במסגרת צו פיקוח מעצרים, הנאשם שולב בקבוצה טיפולית ובנוסף, הופנה למסגרת במעגל חיים ותעסוקה. קצין המבחן סבר כי רמת הסיכון להישנות עבירות מצדו פחתה, והמליץ להטיל עליו עונש מאסר לריצוי בעבודות שירות וצו פיקוח.


התביעה התחשבה בגילו הצעיר ובכך שאין לנאשם עבר פלילי, והסכימה לאמץ את המלצות שירות המבחן ועתרה, במשותף עם הנאשם, להטיל עליו שישה חודשי מאסר בפועל, לריצוי בעבודות שירות. הנאשם שיתף כי נקלע למצב כלכלי קשה והגיע עד לפת לחם, וטען כי מדובר במעידה חד פעמית. הוא לקח אחריות על המעשה והביע צער עליו.


בית המשפט הדגיש כי נטילת רכוש הזולת בכוח, פוגעת באושיות הסדר החברתי, טמונה בה סכנה לפגיעה בגוף ובנפש והיא יוצרת בציבור תחושת חוסר ביטחון ופגיעות. לפיכך מתבקשת תגובה עונשית ההולמת את חומרת המעשה ושיש בה כדי להרתיע.


במקרה זה מדובר במעשה שהיה מתוכנן ומחושב מראש וכלל תקיפה אלימה. עם זאת, העובדה שהנאשם הגיע לשדוד פריט מזון יכולה ללמד על המצוקה שבה היה שרוי. בהתחשב בנסיבות המעשה, בעבירה שבה הורשע, בגילו הצעיר, בהודאתו ובנסיבות חייו של הנאשם, קבע בית המשפט כי יש לאמץ את העונש המומלץ על ידי תסקיר שירות המבחן והתביעה.


בנסיבות אלה גזר על הנאשם את העונשים הבאים: ששה חודשי מאסר בפועל לריצוי בדרך של עבודת שירות, צו מבחן למשך 12 חודשים, ששה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים שלא יעבור עבירת אלימות או רכוש שהיא פשע ופיצוי למתלונן בסך של 1,000 שקלים.


ת"פ 26565-03-18
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.