www.what2do.co.il

ניסיון להחזקת סמים שלא לצריכה עצמית, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ניסיון להחזקת סמים שלא לצריכה עצמית, מה קובע החוק?

עבירת החזקת סמים לצריכה עצמית היא עבירה נפוצה שהעונש עליה הוא עד שלוש שנות מאסר. העונש על עבירת החזקת סמים שלא לצריכה עצמית יכול להגיע עד 20 שנות מאסר, כאשר האבחנה בין שתי העבירות נגזרת מכמות הסם שנתפסה.


סעיף 7 לפקודת הסמים קובע כי אסור להחזיק ולהשתמש בסמים מסוכנים. אדם העוסק בסחר, תיווך או מחזיק בכמות גדולה שלא לשימוש עצמי של סמים על פי הפקודה צפוי לעונש שיכול להגיע עד 20 שנות מאסר או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס הקבוע בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין.


כאשר החזקת סמים נעשתה לצריכה עצמית בלבד, העונש הצפוי הוא שלוש שנות מאסר או קנס לפי סעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, בכפוף לפתיחת הליך פלילי, הכולל חקירה, הגשת כתב אישום ועמידה לדין. אדם שלצורך שימוש עצמי מחזיק בסם או משתמש בו בתוך כותלי בית ספר או בחצריו ואינו לומד באותו בית ספר, צפוי לעונש שיכול להגיע עד חמש שנות מאסר, בתנאי שטרם מלאו לו 16 שנים.


ניסיון לסחר בסמים מסוג MDMA שהגיעו מחו"ל


ארבעה נאשמים הורשעו בעבירה של ניסיון להחזקת סמים שלא לצריכה עצמית, עבירה לפי סעיף 7(א) + 7 (ג) לפקודת הסמים. עורכי דינם של הצדדים הגיעו לידי הסדר טיעון, שבמסגרתו חזרו הנאשמים מכפירתם והוגש נגדם כתב אישום מתוקן בהתאם להודאתם. בית משפט המחוזי בחיפה נדרש לקבוע מהו העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, בסוף שנת 2017, הגיע משלוח לשדה תעופה בגרמניה ומשם היה אמור להישלח לכתובת הרשומה בארץ. בבדיקת שיקוף שנערכה על ידי שלטונות המכס בגרמניה, נתגלו אלפי כדורים של סם מסוכן מסוג MDMA והודעה על כך נמסרה לנציגי משטרת ישראל באירופה.


נציגי המשטרה פעלו להעברת המשלוח באופן מאובטח לישראל, ולאחר כשבוע הובא המשלוח באמצעות שוטר והועבר ליחידת המשטרה החוקרת. האריזה נפתחה והסמים הוצאו ולצורך ביצוע החקירה, הוכנסו 100 טבליות MDMA מתוך כלל הסמים שיובאו והאריזה נסגרה לשם העברתה לנמען, על פי הפרטים שנרשמו על גביה.


למחרת התקשר שוטר לטלפון שנרשם על גבי החבילה, הזדהה כשליח ושוחח עם מי מהנאשמים או אדם מטעמם שענה לטלפון. השוטר תיאם עמו כי יגיע למסור את החבילה בכתובת הרשומה על גביה באותו היום. לקראת הערב, יצר הנאשם 3 קשר עם בעל חברת שליחויות וביקש ממנו לבצע שליחות עבור חבר שייצור עמו קשר.


סמוך לשעה שש וחצי הדובר יצר קשר עם השליח וביקש ממנו להגיע לכתובת הרשומה לשם איסוף החבילה. בהמשך הגיע השליח לכתובת בחיפה, פגש בשוטר ונטל מידיו את החבילה, מבלי שהוא מודע לתכולתה. מיד לאחר איסוף החבילה, התקשר השליח לדובר וביקש אותו להביא את החבילה לכתובת בקרית אתא. בהמשך אותו יום, הגיע השליח עם החבילה לקרית אתא ונפגש עם שליח העובד עמו, לידיו העביר את החבילה וביקש ממנו למסור אותה בכתובת היעודה בקרית אתא.


השליח השני פעל על פי בקשתו, נסע עם החבילה מבלי שהוא מודע לתכולתה לכתובת היעודה, ובהגיעו למקום המסירה התקשר למספר טלפון שניתן לו. הדובר ביקש ממנו להניח את החבילה מחוץ לבית ובהתאם לכך הניח את החבילה מחוץ למקום המסירה והמשיך בדרכו.


בחלוף כשתי דקות, הגיע למקום המסירה נאשם 2 כשהוא רוכב על קטנוע ולקח את החבילה כשהוא סבור כי היא מכילה סם מסוג MDMA ונסע עמה לכיוון מקום מפגש שתואם בין המעורבים קודם לכן. הנאשם 2 הגיע למקום המפגש והתקשר אל הנאשם 3 וביקש ממנו להגיע למקום המפגש. בהמשך הגיעו הנאשמים 3 ו-4 למקום המפגש והחלו להתקדם לעבר המקום בו שהה הנאשם 2. בשלב זה הגיעו שוטרים למקום המפגש ופעלו למעצרם. נאשם 1 אשר שהה באותה עת ברכב, סמוך למקום המפגש, הבחין באנשי המשטרה ונסע מן המקום. בהמשך אותו ערב אותר כשהוא מחזיק בטלפון המבצעי ונעצר.


העבירות מצויות במדרג נמוך יחסית של חומרתן


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, סבר בית המשפט שהעבירות שבהן הורשעו הנאשמים מצויות במדרג נמוך יחסית של חומרה לעבירות מסוגן, מאחר שהם הורשעו בניסיון להחזקת סמים שלא לצריכה עצמית והנאשם הרביעי הורשע בסיוע לניסיון להחזקת סמים שלא לצריכה עצמית.


בית המשפט סבר כי יש להביא בחשבון מצד אחד את ההתארגנות שקדמה לביצוע העבירות ואת התכנון המוקפד שהיה כרוך במעשה העבירה. ומצד שני את הודאתם של הנאשמים המגלמת בחובה נטילת אחריות על המעשים, אשר הביאה לחיסכון בזמן שיפוטי יקר.


לאחר שבחן את מכלול הנסיבות, את האינטרסים המוגנים שנפגעו כתוצאה מביצוע העבירות, את מדיניות הענישה הנוהגת במקרים דומים ונסיבותיהם האישיות של הנאשמים, ולאחר ששקל את הקשיים הראייתיים שעליהם עמדו עורכי הדין ואשר הובילו להסדר הטיעון, החליט בית המשפט שלא לסטות מההסדר ולאמץ את העונשים המוסכמים בגדרו.


לפיכך, גזר בית המשפט על הנאשמים את העונשים הבאים: על נאשם 1: 12 חודשי מאסר בפועל, שמונה חודשי מאסר על תנאי שלא יעבור במשך שלוש שנים כל עבירה לפי פקודת הסמים, מסוג פשע, ויורשע בגינה, ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים שלא יעבור כל עבירה לפי פקודת הסמים שהיא עוון, וקנס בסך 7,500 שקלים או 45 ימי מאסר תמורתו.


על נאשם 2: תשעה חודשי מאסר בפועל, ששה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים לבל יעבור עבירה מסוג פשע לפי פקודת הסמים ויורשע בגינה, שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים לבל יעבור עבירה מסוג עוון לפי פקודת הסמים ויורשע בגינה.


על נאשם 3: 18 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים לבל יעבור עבירה מסוג פשע לפי פקודת הסמים ויורשע בגינה, ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים לבל יעבור עבירה מסוג עוון לפי פקודת הסמים ויורשע בגינה וקנס כספי בסך 10,000 שקלים או 70 ימי מאסר תמורתו.


על נאשם 4: ארבעה מאסר בפועל למשך ששה חודשים שירוצו בעבודות שירות, בכפוף לחוות דעתו החיובית של הממונה על עבודות השירות. זאת, לצד עונשים נלווים שייקבעו בהמשך, לאחר קבלת חוות הדעת.


ת"פ 35484-01-18

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.