www.what2do.co.il

זיוף מרשמים רפואיים, מה העונש על זיוף מרשמי תרופות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

זיוף מרשמים רפואיים, מה העונש על זיוף מרשמי תרופות?

עבירת זיוף מרשמים רפואיים נחשבת לעבירת זיוף בנסיבות מחמירות, אשר העונש בגינה יכול להגיע עד חמש שנות מאסר. העבירה פוגעת באופן חמור בערכים המוגנים של שמירה על אמון הציבור ואף כאשר זיוף מרשמי תרופות נעשה בידי רופא, רוקח או כל גורם רפואי אחר שמוסמך לרשום תרופות, נגרמת סכנה חמורה לבריאות הציבור.


סעיף 418 לחוק העונשין עוסק בעבירה של זיוף וקובע כי אדם המזייף מסמך צפוי לעונש מאסר של שנה. כאשר הזיוף בוצע בכוונה לקבל באמצעותו דבר, העונש הצפוי יכול להגיע עד שלוש שנות מאסר ואם נעברה העבירה בנסיבות מחמירות, כמו במקרה של זיוף מרשמים רפואיים, העונש יכול להגיע עד חמש שנות מאסר.


אדם שביצע עבירה מסוג זה, צפוי לפתיחת הליך פלילי נגדו, הכולל חקירה במשטרה, הגשת כתב אישום ועמידה לדין. כאשר עבירת זיוף מבוצעות על ידי בעלי תפקידים, כמו רוקח, רופא או כל תפקיד אחר הקשור לתחום הרפואה, והיא קשורה לתפקיד, תוך ניצול המעמד, והאמון שהציבור והמעסיק נותנים בו, ברוב המקרים לא ניתן לסיים את ההליך ללא הרשעה.


בעת קביעת מתחם העונש ההולם, לעבירת זיוף מרשמים רפואיים, מביא בית המשפט בחשבון את הפגיעה בערכים החברתיים של שמירה על אמון הציבור ובריאותו. הפגיעה, אשר כאמור, בערכים המוגנים היא ברף גבוה. וכן את הנסיבות הקשורות ושאינן קשורות בביצוע העבירה.


רוקח הורשע בעבירות של זיוף מרשמים


רוקח ללא עבר פלילי הורשע בעבירות של זיוף כדי לקבל דבר בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וקבלת נכסים שהושגו בעוון. העבירות בוצעו במשך כשבעה חודשים, תוך שהנאשם ניצל את תפקידו ואת העובדה שהועסק כרוקח כדי ליטול תרופות באמצעות מרשמים מזויפים, חדירה למאגר לקוחות והנפקת תרופות על שמם, וחיוב חשבונות חברי קופת חולים.


על פי עובדות כתב האישום, החל מאפריל 2015 עד נובמבר 2015, הנאשם עבד בבית מרקחת של רשת סופר פארם במרכז הארץ. במספר רב של הזדמנויות, זייף הנאשם לבדו או באמצעות אחר, מרשמים עבור תרופות. הנאשם מילא את המרשמים וחתם עליהם באמצעות חותמות מזויפות הנחזות כחותמות של רופאים.


במהלך תקופה זו הנאשם קיבל לידיו כ-30 כרטיסי חבר קופת חולים של אנשים שונים. בעת עבודתו בבתי המרקחת ניפק הנאשם תרופות באמצעות מרשמים מזויפים על שם בעלי הכרטיסים. התשלום עבור התרופות התבצע באמצעות הוראת קבע של בעלי הכרטיסים או באמצעות שימוש בסכום כספי המוענק לחברי קופת החולים לצורך רכישת תרופות.


כתב האישום כלל פירוט של 15 מרשמים שהנפיק הנאשם בתאריכים הרלוונטיים על שמות חברי הקופה בסכומים של עשרות שקלים למרשם. הנאשם ניצל את תפקידו המקצועי והשתמש בגישתו למאגר הלקוחות בבית המרקחת שבו עבד וכן לתרופות, כדי לזייף מרשמים ולנפק באמצעותם תרופות. בנסיבות אלה הורשע בעבירות של זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירה של קבלת נכסים שהושגו בעוון.


העבירה בוצעה עקב מצבי לחץ ומצוקה קיצוניים


מתסקיר שירות מבחן עלה כי הנאשם כבן 32, נשוי ואב לשני ילדים קטנים, למד לימודי רוקחות בירדן ועבד כרוקח במקומות שונים עד האירוע מושא כתב האישום. בשנת 2016 החל ללמוד רפואה באוקראינה, וכיום הוא מתגורר באוקראינה ומגיע מידי חודש לבקר את משפחתו. הנאשם הציג בפני שירות המבחן אישור רפואי שלפיו בסוף שנת 2015 סבל ממצב נפשי קשה. עוד הציג מכתב ראש מועצת אזור מגוריו, שלפיו הוא דמות מובילה ברמה האישית, החברתית ובהישגיו בלימודים.


שירות המבחן התרשם כי הנאשם בעל ערכים חיוביים, מתנהג באופן נורמטיבי, ויש לו שאיפה למצוינות והצלחה בהתפתחותו המקצועית. עוד התרשם, כי הוא בעל אמפתיה גבוהה כלפי משפחתו וסביבתו. אולם, הוא נקלע למצבי לחץ ומצוקה קיצוניים ובשל רגישות גבוהה התקשה להתמודד עמם. שירות המבחן המליץ לסיים את ההליך ללא הרשעתו של הנאשם, כדי לא לפגוע בעתידו, ולהטיל עליו צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות והתחייבות.


האם ניתן לסיים ההליך ללא הרשעה?


התביעה טענה כי אין מקום לסיים ההליך ללא הרשעה, וזאת משום שלא מתקיימים התנאים לכך. לטענתה, הנאשם ביצע עבירות חמורות, תוך ניצול תפקידו המקצועי, על כן יש לקבוע מתחם עונש הולם הנע בין מאסר לתקופה של מספר חודשים ובין מאסר לתקופה של 12 חודשים, לצד ענישה נלווית.


מנגד טען הסנגור כי הנאשם אדם נורמטיבי, שביצע את המעשים ללא תכנית עבריינית, בהוראתו של אחר, תחת לחץ קיצוני וחשש ממשי לחייו, ובלא שנהנה מתמורה כלשהי. יתר על כן, נחקרו מעורבים נוספים שזהותם ידועה לתביעה, אולם התיק נגדם נסגר מחוסר ראיות. עוד טען, כי יש להביא בחשבון את נסיבותיו האישיות של הנאשם, שהא רוקח במקצועו וללא כל עבר פלילי ומיד לאחר גילוי האירועים, ביקש להתפטר, אולם לא רצו לפטרו לאור עבודתו המצוינת.


קביעת מתחם העונש ההולם לעבירת זיוף מרשמים רפואיים:


בית המשפט סבר כי במקרה זה, לא מתקיימים התנאים החריגים לסיום ההליך ללא הרשעה. בעת קביעת מתחם העונש, הביא בחשבון את הנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירות, כולל הודאת הנאשם במיוחס לו, נטילת אחריות על מעשיו והבעת חרטה. וכן את העובדה שהנאשם נעדר הרשעות קודמות ולא נפתחו נגדו תיקים חדשים מאז האירוע.


עם זאת, בית המשפט לא אימץ את המלצת שירות המבחן לסיים ההליך ללא הרשעה, וקבע כי יש מקום להטיל על הנאשם עונש בתחתית המתחם הכולל מאסר על תנאי וקנס. לפיכך גזר על הנאשם: מאסר על תנאי לתקופה של ששה חודשים, כאשר התנאי הוא שבמשך שלוש שנים לא יעבור עבירה מסוג זיוף וקבלת דבר במרמה וקנס בסכום של 4,000 שקלים או 40 ימי מאסר תמורתו.


ת"פ 15109-11-17

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.