www.what2do.co.il

סחר בסמים באמצעות טלגראס, מהו העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

סחר בסמים באמצעות טלגראס, מהו העונש הצפוי?

אפליקציית טלגרם היא אפליקציה המיועדת להעברת מסרים מיידים, בעלת הצפנה גבוהה וללא אחסון פרטי. על הפלטפורמה של הטלגרם, פועלת רשת טלגראס, ובאמצעותה נמכרים ומופצים ברחבי הארץ סמים מסוכנים מסוג קנביס או חשיש ואף ניתן להזמין באמצעותה משלוחים בכמויות שונות לפי אזורי חלוקה.


המלחמה בעבירות סמים נועדה לשמור על בריאות הציבור ושלומם הפיזי והנפשי של אנשים מפני הנזקים הישירים והעקיפים הנגרמים עקב השימוש בהם. עבירות סמים פוגעות בערכים מוגנים נוספים, שהם שמירה על הביטחון הכללי של הציבור ועל רכושו, מאחר שהקשר בין שימוש בסמים לבין קשת רחבה של עבירות רכוש ועבירות אלימות הוא קשר ידוע וברור.


קלות טכנולוגית להזמנה והפצת סמים


תופעת סחר בסמים ב"טלגראס" ובאפליקציות דומות פשטה בתקופה האחרונה במדינה, ומדובר בתופעה חדשה ורחבת היקף, הנאמדת בעשרות תיקי סחר בסמים שהוגשו רק בשנתיים האחרונות, ונסיבותיהם דומות. בין סממנים של עבירות הסחר בסמים באמצעות אפליקציית טלגראס ניתן לציין לחומרה את המניע הכספי של הסוחרים, המבקשים להתעשר על חשבון בריאותם ורווחתם של הצרכנים, תוך ניצול תופעת ההתמכרות, ותוך עצימת עיניים לנזקים האישיים והחברתיים הנגרמים משימוש בהם.


לצד המאפיינים הישנים של הסחר קיימים לעבריינות של הפצת סמים באמצעות האינטרנט מאפיינים של קלות טכנולוגית שמציעות האפליקציות, שמאפשרת כעת להזמין משלוח של סמים בכל כמות ובכל מחיר בלחיצה קלה על טלפון נייד.


הרחבה ניכרת של מעגל הסמים


הפיתוי בהזמנת משלוח באמצעות טלפון נייד הוא רב והסיכון נמוך, כך שהתוצאה היא הרחבה ניכרת של מעגל הסמים. לא רק רכישת הסמים הפכה לקלה זמינה ומפתה, אלא גם הצטרפות למעגל סחר הסמים, שנעשית בתיאום טלפוני אינטרנטי כמעט אנונימי. הקדמה הביאה לשינוי בפרופיל הנפוץ של צרכני וסוחרי סמים, שהם כיום יותר מאשר בעבר, צעירים המועדים לראשונה בעבירות שבעבר נעשו בחצרות אחוריות של עולם עברייני, ואילו היום נעשות כמעט בגלוי באינטרנט.


חומרתן של עבירות סמים, תוצאותיהן ההרסניות והחשיבות במיגור התופעה הודגשו לא פעם בפסיקת בית משפט העליון, לצד ענישה מחמירה המתחייבת במטרה להרתיע את הנאשמים ואת זולתם, תוך מתן מעמד ראשוני לאינטרס הציבורי, על פני כל נסיבה אישית.


עבירות סחר בסמים באמצעות טלגראס


צעיר כבן 21 ללא עבר פלילי, סחר יחד עם נאשם נוסף בסמים מסוכנים, שהוזמנו דרך אפליקציית טלגראס. הנאשם השני היה הדומיננטי מבין השניים, והיה מי שהלקוחות יצרו עמו קשר, ושנרשם כסוחר באפליקציה. נאשם 2 העביר את פרטי המזמינים לנאשם 1, ורק בשלב זה יצר הנאשם 1 קשר עמם, תיאם את מקום המפגש וסיפק את הסמים בפועל, כשהגיע לכל אחד ממקומות המפגש וביצע את המכירה. בנוסף החזיקו שני הנאשמים, ברכבם, בדרכם לאספקת סמים, סמים מסוכנים שלא לצריכה עצמית וכן מגרסה לטחינת סמים וסכום כסף במזומן על סך 2410 שקלים.


הנאשם 1, כבן 21 ללא הרשעות קודמות, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן שייחס לו, יחד עם נאשם 2, שלחובתו הרשעה בעבירת סמים קודמת, עבירות סחר בסמים באמצעות אפליקציית טלגראס ועבירות נוספות. כתב האישום המקורי כלל 41 אישומים שכולם יוחסו לנאשם 2, ומתוכם 12 אישומים יוחסו גם לנאשם 1. בית משפט השלום בקריית שמונה נדרש לקבוע את עונשו של נאשם 1.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, סבר בית המשפט כי מדובר בפגיעה משמעותית בערכים המוגנים ובמעורבות עמוקה של הנאשם בעבירות. על פי כתב האישום לא מדובר במעידה חד פעמית, אלא בבחירה לעסוק בסחר בסמים על פני תקופה לא ממושכת אך רציפה.


הנאשם 1 היה אמנם האחרון בשרשרת סוחרי הסמים, ואולם גם אם שימש כבלדר לכן אין להמעיט מחומרת חלקו, שכן בפועל הוא היה זה שתיאם את הספקת הסמים עם הלקוחות שפרטיהם נמסרו לו על ידי נאשם 2, והוא הגיע בפועל למקומות שונים בארץ, סיפק את הסמים וגבה את התשלום, כשהוא משנע סמים ברכב.


בית המשפט קבע כי המעשים של שני הנאשמים תוכננו בקפידה ובוצעו מתוך מחשבה ותחכום. חלקו של הנאשם 1 בתכנון היה אמנם פחות מזה של חברו, אך גם חלקו אינו מבוטל ויש בצדו חומרה. הנאשם הסתובב במקומות שונים במרכז הארץ, על פני תקופה של שבועות ספורים, עד שנתפס יחד עם הנאשם 2 בצפון, מרחק רב מעיר מגוריו.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי מאפייני אישיותו של הנאשם אינם בשלים והוא ממוקד בסיפוק צרכיו באופן מידי ולכך קשר לביצוע העבירות. קצין המבחן התרשם כי הנאשם לא יפיק תועלת מהמשך קשר טיפולי, לכן המליץ על הטלת עונש מוחשי שיציב לו גבולות.


בית המשפט התחשב בהמלצת תסקיר שירות המבחן ובנסיבות שקשורות ושאינן קשורות בביצוע העבירה, וגזר עליו את העונשים הבאים: שמונה חודשי מאסר בפועל, שישה חודשי מאסר על תנאי, שלא יעבור במהלך תקופה של שלוש שנים מיום שחרורו ממאסר כל עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים מסוג פשע.


נוסף על כך, הנאשם נדרש לשלם קנס על סך 4,000 שקלים או 20 ימי מאסר תמורתו, והוטלו עליו שישה חודשי פסילה רישיון נהיגה בפועל ועוד שישה חודשי פסילה על תנאי, שלא יעבור במהלך תקופה של שלוש שנים מיום שחרורו כל עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים.


ת"פ 7430-02-18
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.