www.what2do.co.il

מהי כמות סמים לצריכה עצמית?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי כמות סמים לצריכה עצמית?

פקודת הסמים המסוכנים מבחינה בין החזקת סם שנועד לצורך שימוש עצמי לבין החזקה שאינה מיועדת לשימוש עצמי. החזקה לצורך שימוש עצמי נחשבת לעבירת סמים קלה יותר והעונש המרבי בגינה הוא עד שלוש שנות מאסר ואילו העונש בגין סחר בסמים יכול להגיע עד 20 שנות מאסר.


הפקודה מגדירה כמויות מסוימות עבור כל סוג סם, כאשר החזקת כמות גבוהה יותר נחשבת להחזקת סמים שלא לצריכה עצמית. כאשר מדובר בסם מסוג קנאביס, כמות של עד 15 גרם נחשבת לצריכה עצמית, וכאשר מדובר באמפטמינים כמות של עד 0.2 גרם נחשבת לצריכה עצמית. אם נתפסה כמות רבה יותר החשוד צפוי להגשת כתב אישום בגין עבירות סחר בסמים. 


סם נחשב כנועד לשימוש עצמי, לפי הפקודה, אם אינו עולה על הכמות הבאה: מריחואנה וגראס עד 15 גרם, אופיום עד 2 גרם, L.S.D עד שלוש יחידות, קוקאין מורפין והרואין עד 0.3 גרם, מתדון עד 0.15 גרם, פתידין עד 0.1 גרם ואמפטמינים עד 0.2 גרם. כאשר נתפס סם בכמויות החורגות מהקבוע בפקודה, ייחשב הדבר לכמויות שלא לצריכה עצמית אלא למכירה וסחר בסמים.


מדיניות אי ההפללה בגין שימוש עצמי


מדיניות אי ההפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס קובעת כי אדם שנתפס עם כמות סמים לצריכה עצמית של עד 15 גרם קנאביס צפוי להטלת קנס מנהלי ללא נקיטת הליך פלילי. גם אדם שנתפס בפעם שלישית עם כמות סמים לצריכה עצמית, לא צפוי להגשת כתב אישום, והתיק הפלילי יכול להיסגר בהסדר מותנה תחת פיקוח של שירות המבחן. רק בפעם הרביעית יפתח הליך פלילי והפרקליטות תשקול אם להגיש כתב אישום או לאו.


במקרה שקטין נתפס עם סמים מסוג קנאביס בכמות של צריכה עצמית, הוא לא יטופל בהליך פלילי ואף לא יוטל עליו קנס מנהלי. רק מהפעם השלישית שייתפס ייפתח תיק במשטרה והפרקליטות תבחן את האפשרות אם להעמידו לדין פלילי.


עבירות של גידול סם והחזקה לשימוש עצמי


הנאשם, יליד 1981, הורשע בהתאם להודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן, במסגרת הסדר דיוני שלא כלל הסכמה לעניין העונש, בביצוע עבירות של גידול סם והחזקה בסם לשימוש עצמי בלבד. בית משפט השלום בכפר סבא נדרש לקבוע את העונש ההולם, תוך התחשבות בעקרון ההלימה בין מעשה לעונש, בערכים המוגנים העומדים בבסיס העבירות, בנסיבות ביצוע העבירה וברמת הענישה המקובלת.


על פי עובדות כתב האישום, בתחילת 2016, בוצע חיפוש בהתאם לצו בדירה שבה התגורר הנאשם בהוד השרון. החיפוש העלה כי בשני חדרים בדירה החזיק הנאשם וגידל 122 שתילי קנביס במשקל 19 ק"ג. בנוסף, החזיק הנאשם בקרטון קנביס במשקל 89.5 גרם ועל רצפת החדר, בתפזורת, נמצאו עוד 43 גרם של קנביס.


בהתאם להסדר הדיוני נתבקש שירות המבחן לערוך תסקיר אודות הנאשם. בסופו של דבר, נתקבלו שישה תסקירים. התביעה הסכימה, בחלק מהמקרים, לדחיות שתכליתן לעקוב אחר התקדמות הליך השיקום של הנאשם. מהתסקיר עלה שאין לחובת הנאשם הרשעות קודמות, אך הוא שיתף את שירות המבחן בכך שבמהלך שהותו בארה"ב הורשע בעבירות רכוש ובעבירה של בריחה ממשמורת.


הנאשם הצליח להתייצב ולהתמסר לטיפול מחייב, מקיף ומשמעותי ביחידה העירונית לטיפול בהתמכרויות. הוא רכש כלים להמשך ופיתח מודעות לצרכיו הטיפוליים. עקב כך שירות המבחן המליץ להטיל עליו צו מבחן למשך שנה, ובמקביל לחייב אותו בשירות לתועלת הציבור בהיקף נרחב שיהווה עונש חינוכי ויחזק את חלקיו המתפקדים.


המאשימה עתרה למתחם עונש הולם שנע בין 15 ל-36 חודשי מאסר בפועל, ולנוכח שיקומו עתרה לחרוג מהמתחם כך שירצה שנת מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס. הסנגור התמקד בטיעונו בנסיבותיו האישיות, ועתר לאמץ את המלצת שירות המבחן לסטות ממתחם העונש ההולם לצרכי שיקום מובהקים.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, סבר בית המשפט כי מאחר שהנאשם גידל כמות גדולה יחסית של שתילים במשקל לא מבוטל, אין מנוס מקביעת מתחם עונש הולם שהרף התחתון שלו הוא מאסר בפועל, אך בהיקף שניתן יהיה לריצוי בדרך של עבודות שירות. עם זאת, קבע כי מקרה זה מתאים לחריגה לקולה ממתחם העונש ההולם, לצרכי שיקום מובהקים.


בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: מאסר על תנאי בן שמונה חודשים שבתקופה בת שלוש שנים לא יעבור עבירת סמים מסוג פשע. וכן מאסר על תנאי בן שלושה חודשים, שבתקופה בת שלוש שנים לא יעבור עבירת סמים מסוג עוון. בנוסף העמידו במבחן למשך שנה, בתנאי שיעבור טיפול לפי התסקיר וגזר עליו של"צ בהיקף 250 שעות וקנס בסך 4,000 שקלים.


ת"פ 33806-01-16

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.