www.what2do.co.il

עבירת סיוע לתקיפה כדי לגנוב, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירת סיוע לתקיפה כדי לגנוב, מה העונש?

סעיף 381 לחוק העונשין עוסק בתקיפות שונות וקובע עונש של עד שלוש שנות מאסר לאדם שתקף אדם אחר כדי לבצע פשע, תקף אחר כדי לגנוב רכוש ותקף כדי להתנגד למעצר או ללכידה כדין, שלו או של חשוד אחר בגין כל עבירה, או כדי למנוע לכידה או מעצר.


כאשר התקיפה בוצעה בצוותא על ידי יותר משני אנשים, העונש המרבי יכול להגיע עד חמש שנות מאסר. אם עבירת תקיפה נעברה כשהיו נוכחים שניים או יותר שחברו יחד לביצוע המעשה בידי אחד או אחדים מהם, כל אחד מהם צפוי לכפל העונש הקבוע בחוק, כלומר עד 10 שנות מאסר.


סיוע לגניבת סמארטפון תוך כדי תקיפה


צעיר כבן 20, בעל עבר פלילי, סייע לאדם אחר לגנוב טלפון חכם מעוברת אורח, תוך היצמדות והיתקלות בכתף שלה. בנסיבות אלה הורשע, בהתאם להודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן, בביצוע עבירת סיוע לתקיפה כדי לגנוב, לפי סעיפים 381(א)(2) ו-31 לחוק העונשין. בית משפט השלום באשקלון נדרש לקבוע את העונש ההולם.


מעובדות כתב האישום עלה כי בספטמבר 2016, בסביבות השעה 17:00, הלכה המתלוננת ברחוב בקרית גת. הנאשם הגיע כשהוא רכוב על אופניים חשמליים והרכיב אחר שזהותו ידועה למאשימה. באותה שעה, הוציאה המתלוננת את מכשיר הסמארטפון שלה בשווי של 1,350 שקלים, כדי לבצע שיחה. בשלב זה נצמד האחר למתלוננת באזור הכתף באמצעות הכתף שלו, חטף את הטלפון מידה, והשניים נסעו במהירות מהמקום. האחר מסר את הטלפון לנאשם, והוא מכר אותו בתמורה ל-500 שקלים. 


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם רווק כבן 20, מצוי מזה שנה במעצר בית. הנאשם נשר מלימודיו לפני שהשלים 12 שנות לימוד בשל מעצרו בגין עבירת אלימות כלפי אמו. החל מגיל 14 הנאשם משתמש בסמים ועל רקע מעורבותו הפלילית, קיבל פטור משירות צבאי. באותה תקופה חבר לסביבה שולית אשר השפיעה עליו לרעה.


הנאשם התקשה לקבל אחריות על מעשיו וטען כי לא היה שותף לתכנון העבירה או ביצועה, וכן התקשה לגלות הבנה ואמפתיה כלפי המתלוננת. שירות המבחן התרשם כי הנאשם נזקק לטיפול משמעותי, והוצע לשלב אותו בקבוצה טיפולית. בהמשך הנאשם השתלב בקבוצה, עם זאת התקשה לקבל אחריות על מעשיו והמשיך להשתמש בסמים. לפיכך התרשם קצין המבחן מחוסר בשלות ופניות רגשית לטיפול, ונעדר המלצה טיפולית בעניינו.


המאשימה עתרה להטיל על הנאשם מאסר בפועל למשך שבעה חודשים לפחות, לצד ענישה נלוות הכוללת מאסר על תנאי, קנס, התחייבות ופיצוי. בטיעוניה הפנתה לחומרת העבירה ונסיבותיה ולצורך בענישה מרתיעה, וכן לעברו הפלילי והמאסר המותנה התלוי ועומד כנגדו.


מנגד עתר הסנגור להסתפק בהטלת מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות. הוא ביקש להתחשב בנסיבות חייו המורכבות של הנאשם וטען כי במקרה זה יש לקרוא את התסקיר בצורה חיובית המעידה על תחילתו של שינוי, וזאת אף נוכח מאמציו להקפיד על שמירת התנאים המגבילים.


לאחר שמיעת טענות הצדדים, ציין בית המשפט כי הערכים החברתיים שנפגעו כתוצאה מביצוע העבירה הם השמירה על כבוד האדם והזכות לשלמות הגוף, לביטחון אישי ולשלווה, כמו גם הפגיעה בזכות הקניין, ומקרה זה, בו הסיוע לתקיפה בוצע לשם גניבת מכשיר טלפון נייד, מצטרפת גם הפגיעה בפרטיות מאחר שהמכשיר מכיל מידע אישי רגיש של בעליו.


באשר לחומרת הפגיעה בערך המוגן נקבע כי היא ברף הבינוני עד נמוך, וזאת לאור מידת מעורבותו של הנאשם בביצוע העבירה ואופי התקיפה. עם זאת, עונשו של המסייע איננו נגזרת אוטומטית - מחצית העונש של המבצע העיקרי, ויש לבחון מהות וטיב הסיוע. במקרה זה, הסיוע מצוי ברף הבינוני, וזאת לאור העובדה כי הנאשם הרכיב את האחר על אופניו בעת ביצוע העבירה.


הנאשם אמנם לא היה אקטיבי בביצוע התקיפה. עם זאת, מעשיו ומעשי האחר סיכנו את המתלוננת מאחר שבוצעו תוך רכיבה על אופניים חשמליים ותוך הפעלת כוח. בית המשפט סבר כי במקרה זה, לא קיימים שיקולים המצדיקים סטייה ממתחם הענישה.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם: ארבעה חודשי מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות, ששה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים שלא יעבור שוב עבירה, סיוע, או ניסיון או שידול לביצועה, חתימה על התחייבות בסך 3,000 שקלים להימנע במשך שנתיים מביצוע עבירה ופיצוי בסך 1000 שקלים למתלוננת.


ת"פ 12818-10-17
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.