www.what2do.co.il

עבירה של זילות בית משפט, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירה של זילות בית משפט, מה העונש?

עבירה של זילות בית המשפט מצויה בפרק ט' לחוק העונשין העוסק בפגיעה בסדרי השלטון והמשטר, תחת סימן א' שעניינו שיבוש עשיית משפט. הסנקציה בגין ביצוע העבירה יכולה להגיע עד שלוש שנות מאסר, זאת במטרה להגן על מעמדו של נושא משרה שיפוטית במסגרת כהונתו או בעת מילוי תפקידו השיפוטי.


סעיף 255 לחוק העונשין קובע כי אדם שאומר או כותב דבר על שופט או דיין לגבי כהונתו בכוונה לפגוע במעמדו, או מפרסם דברי גידוף נגד שופט או דיין, כדי להחשיד או לבזות את דרכי השפיטה, צפוי לעונש שיכול להגיד עד שלוש שנות מאסר. עם זאת, ביקורת כנה ואדיבה לגבי טיב החלטתו של שופט או דיין בדבר שיש בו ענין לציבור לא נחשבת לעבירה פלילית לפי סעיף זה.


היסוד העובדתי של מעשה העבירה יכול לבוא לידי ביטוי בעל פה או בכתב, בפני שופט או דיין, או שלא בפניהם. הדברים יכולים להיאמר על כל מי שממלא תפקיד שיפוטי שלא בפניו או בפניו או בנוכחותו, בקשר לכהונתו במשרת שופט או דיין, כאשר טיבם של הדברים משמיצים, מעליבים ומבזים. היסוד הנפשי של העבירה הוא קיומה של כוונה מיוחדת, כלומר שהיא בוצעה בכוונה לפגוע במעמדו של בעל התפקיד השיפוטי ולבזות אותו במסגרת מילוי תפקידו.


הגשת כתב אישום בגין זילות בית משפט


כנגד הנאשם הוגש כתב אישום הכולל ארבעה אישומים בגין זילות בית משפט לפי סעיף 255 לחוק העונשין ועבירה אחת של העלבת עובד ציבור. זאת על רקע הליך משפטי שהתנהל נגדו בגין עבירות של פגיעה בפרטיות והטרדה באמצעות מתקן בזק. הנאשם כפר בכתב האישום ונשמעו הראיות. לפי הכרעת הדין, הנאשם הורשע בביצוע העבירות ובית משפט השלום ברמלה נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות האישום הראשון, בסוף שנת 2012, הגיש הנאשם במזכירות בית משפט השלום מכתב המופנה לסגן הנשיא. המכתב הראשון הועבר לעיונו של כבוד השופט וכלל אמירות שונות שמופנות כנגד השופט שכיהן באותה עת באותו בית משפט.


על פי עובדות האישום השני, בתחילת 2013, שלח הנאשם אל סגן נשיא בית משפט השלום מכתב אשר כותרתו "שירת הברבור של שופטי וליצני בית המשפט". המכתב התקבל במזכירות בית משפט השלום והועבר לעיונו של כבוד סגן הנשיא, וכלל התייחסויות לשופטים שכיהנו באותו בית משפט באותה העת. בהמשך שלח הנאשם שני מכתבים נוספים המתייחסים להתנהלות בית המשפט.


לאור ריבוי האירועים, טענה המאשימה כי העונש הראוי הוא מאסר בפועל. לטענתה, יש לראות את כל אחד מארבעת האישומים מושא כתב האישום, כאירוע שעומד בפני עצמו, ולכן יש לקבוע לגביו מתחם עונש הולם נפרד. כמו כן, טענה שהמעשים בדרגת חומרה גבוהה לאור הפגיעה הקשה בכבודה של מערכת בתי המשפט ומערכת אכיפת החוק.


מנגד טען הסנגור כי הנאשם נעדר עבר פלילי קודם, ולמעשה התיק הפלילי שהתנהל נגדו בבית משפט השלום, לא הגיע לכדי הכרעה בשאלת האשם וזאת בשל הפסקת ההליכים. לטענתו, אילו הייתה ניתנת לו ההזדמנות להוכיח את חפותו, התיק היה מסתיים בזיכוי.


בהכרעת הדין נקבע כי העבירה של העלבת עובד ציבור, בעת שמדובר בעלבונות שמופנים כלפי שופטים, נבלעת בעבירה של זילות בית משפט ולכן אין להרשיע את הנאשם בשתי העבירות אלא רק בעבירה החמורה יותר שהיא זילות בית משפט.


בית המשפט סבר כי קיים קשר הדוק בין כל ארבעת המכתבים שנשלחו על ידי הנאשם ואשר כולם סובבים סביב שני ההליכים המשפטיים שהתנהלו בעניינו בבית משפט השלום. כתב האישום מתייחס לעבירות שעניינן פגיעה בפרטיות והטרדה באמצעות מתקן בזק, כלפי המתלוננת. כמו כן, הבקשות למתן צו למניעת הטרדה מאיימת שהוגשו כנגדו על ידי המתלוננת עצמה ואף במכתבים ששלח התייחס לשני ההליכים שהתנהלו כמקשה אחת.


9 חודשי מאסר בפועל בגין זילות בית משפט


בית המשפט קבע כי מתחם העונש ההולם לגבי מכלול העבירות שבהן הורשע הנאשם בארבעת האישומים, נע בין 8 ועד 18 חודשי מאסר בפועל, וזאת בצירוף מאסר על תנאי וקנס כספי שנע בין 10,000 ועד 25,000 שקלים.


בעת קביעת העונש המתאים, הביא בית המשפט בחשבון את היעדר הרשעה פלילית קודמת והעובדה שהנאשם מסייע לשני הוריו שאינם בקו הבריאות ובסופו של דבר גזר עליו: תשעה חודשי מאסר בפועל, שלושה חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שבמשך שלוש שנים ממועד שחרורו, לא יבצע עבירה של העלבת עובד ציבור, ששה חודשי מאסר על תנאי והתנאי הוא שבמשך שלוש שנים ממועד שחרורו, לא יבצע עבירה של זילות בית משפט וכן קנס בסך של 15,000 שקלים.


ת"פ 21981-08-16
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.