www.what2do.co.il

התחזות כאדם אחר במטרה להונות, מה הדין הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

התחזות כאדם אחר במטרה להונות, מה הדין הפלילי?

סעיף 441 לחוק העונשין קובע כי אדם המציג עצמו בכזב כאדם אחר, בין אם האדם שאליו הוא מתחזה בחיים ובין אם לאו, מתוך כוונה להונות, צפוי לעונש שיכול להגיע עד שלוש שנות מאסר. אם המתחזה הציג עצמו כמי שזכאי על פי צוואה או על פי דין לנכס, במטרה להשיג את הנכס או את החזקתו, העונש יכול להגיע עד חמש שנות מאסר.


כדי לפתוח בהליך פלילי ולהרשיע אדם החשוד בביצוע עבירה של התחזות לאדם אחר, על התביעה להוכיח כי אותו אדם היה מודע לכך שהוא הציג את עצמו באופן שקרי ופעל כך בכוונה להונות ולהשיג דבר במרמה. אם לא מתקיימים שני התנאים, לא מתקיימים היסודות הנדרשים להרשעה בפלילים.


התחזות לתלמיד ישיבה במטרה להונות


בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע את עונשו של נאשם שהורשע בעבירה של התחזות כאדם אחר במטרה להונות לפי סעיף 441 לחוק העונשין, בכך שהתחזה לתלמיד ישיבה במוסד תורני כדי לקבל כספים שאינם מגיעים לו.


הנאשם הודה בביצוע העבירה המיוחסת לו בכתב האישום וטען להגנה מן הצדק בשל אכיפה בררנית, בכך שהמדינה בחרה להעמיד לדין חלק מהמעורבים בפרשה ואינה פעלה כנגד כלל האנשים שעברו עבירות דומות. הטענה נידונה בהרחבה בהכרעת הדין, ובסופו של יום נדחתה.


על פי עובדות כתב האישום, במהלך חודש מרץ 2014, התייצב הנאשם בזמן ביקורת שטח מטעם משרד החינוך במוסד תורני והציג עצמו בפני הבודק כתלמיד של המוסד, ואף הציג בפניו את תעודת הזהות של אותו תלמיד במטרה להערים על הבודק.


הבודק חשד תחילה, כי הנאשם מתחזה, מאחר שהתמונה בתעודת הזהות, שהוצגה לו, הייתה שונה מחזותו, אך הנאשם ניסה לשכנע כי הוא בעל התעודה שהוצגה. בהמשך, כאשר הנאשם נשאל על ידי הבודק שאלות זיהוי בהתאם לפרטי התעודה והוא לא ידע לענות עליהן, הנאשם עזב את המקום שבו נערכה הבדיקה כשהוא מסרב להזדהות. כעבור מספר דקות שב הנאשם, התייצב בפני הבודק ומסר לו את פרטיו הנכונים.


מדובר במעידה חד פעמית שנבעה מלחץ


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם מנהל אורח חיים תקין, והתנהגותו בעת ביצוע העבירה אינה מאפיינת את התנהלותו באופן כללי. את העבירה ביצע תוך הפעלת שיקול דעת לקוי במצב שבו חש לחץ. הנאשם נטל אחריות על מעשיו וציין כי פעל מתוך עייפות, לאחר ששהה לילה במחיצת בנו בבית חולים, דבר שהשפיע באופן שלילי על מצבו וגרם לו לטעות בשיקול הדעת. אולם, מיד לאחר מכן התעשת, עמד על חומרת מעשיו, שב אל הבודק וחשף את זהותו האמתית.


הנאשם הביע חרטה על מעשיו וקצינת המבחן העריכה את הסיכון להישנות התנהגות דומה בעתיד כנמוך, לכן המליצה לשקול בחיוב את ביטול הרשעתו, זאת לנוכח העדר דפוסים שליליים, חרטה והסיכון כי הרשעתו תחבל באפשרות לשמש כדיין, תחום שהוא משקיע בלימודים לקראתו במשך שנים רבות. בנוסף, המליצה על 160 שעות שירות לתועלת הציבור.


המאשימה ציינה את הערכים המוגנים שנפגעו, הנזק הכלכלי שיכול היה להיגרם ממעשיו של הנאשם, וטענה כי העונש ההולם מקרה זה בנסיבותיו הוא צו שירות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי וקנס וביקשה לגזור את עונשו של הנאשם ברף התחתון ולהשית עליו שירות לתועלת הציבור וקנס.


מנגד טען הסנגור כי יש להביא בחשבון את העובדה שהנאשם שב מיוזמתו מיד לאחר האירוע והזדהה בפני הבודק בזהותו האמתית. איש לא כפה עליו לעשות כן, והוא עשה זאת מיד כשעמד על טעותו. על כן, מדובר בלקיחת אחריות כנה שנעשתה, ללא קשר כלשהו להליך הפלילי.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, סבר בית המשפט כי מיקום העונש הוא ברף התחתון של מתחם הענישה, לנוכח היעדר עבר פלילי, הודאתו ונטילת האחריות, שנעשתה מיד לאחר האירוע והבעת החרטה. עם זאת, בית המשפט סבר כי גם אם מדובר במעידה חד פעמית, כשהנאשם נטל עליה אחריות באופן מידי, אין בכך כדי להצדיק את ביטול ההרשעה. לפיכך, בסופו של דבר הותיר את ההרשעה על כנה והשית על הנאשם 160 שעות שירות לתועלת הציבור וקנס בסך של 500 שקלים.


ת"פ 42810-12-15
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.