www.what2do.co.il

מהו העונש על סחר בקוקאין?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהו העונש על סחר בקוקאין?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מאסר של עד שלוש שנים בגין ביצוע עבירות סמים של החזקה ושימוש בסמים לשימוש עצמי. בגין עבירות סמים של ייצור, הכנה, הפקה, יבוא, יצוא ומסחר, העונש יכול להגיע עד 20 שנות מאסר, לצד קנס כספי בגובה פי 25 מהעונש הקבוע בחוק העונשין, חילוט רכוש ושלילת רישיון נהיגה.


בעת קביעת העונש בגין עבירת סחר בקוקאין, בוחן בית המשפט כל מקרה לגופו, ובמסגרת החלטתו מתייחס לנסיבות ביצוע העבירה, לאופי העבירה, תוצאותיה וכן לנסיבות אחרות שאינן קשורות לעבירה, כולל האדם שביצע אותה, עבר פלילי, מצבו הבריאותי, המשפחתי, הכלכלי וכדומה.


סחר בקוקאין אל מול סוכן משטרתי 


הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות ובעובדות המנויות בכתב האישום, בכך שבשלוש הזדמנויות סחר בסם מסוכן מסוג קוקאין אל מול סוכן משטרתי. בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע את העונש ההולם.


המאשימה טענה כי יש להטיל על הנאשם עונש מאסר בן 30 חודשים לפחות, על פי מתחם דו ספרתי מצטבר לכל עבירה ועבירה, זאת בשל חומרת המעשים, המניע הכלכלי לביצוע העבירות וטיבו הרע של הסם. מנגד טען הסנגור כי ניתן להסתפק בהמלצת שירות המבחן, שהולמת את התהליך השיקומי שהנאשם עבר לאורך למעלה משנה, בפיקוח בית המשפט ושירות המבחן.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם כבן 27, נשוי ואב לתינוק. לנאשם רישום פלילי בעבירת איומים משנת 2015 שבגינו הוטל עליו מאסר על תנאי. במסגרת הליך המעצר, הנאשם עבר טיפול תחת פיקוח שירות המבחן, וכיום הוא מצוי בתנאים של מעצר בית לילי והותר לו לצאת לעבודה.


בית המשפט ציין כי מתחם הענישה בעבירת סמים צריך להתייחס לעקרון ההלימה, הנוגע ליחס לערך החברתי המוגן, מידת הפגיעה בו, מדיניות הענישה הנוהגת ונסיבות ביצוע העבירה, כאשר מעשיו של הנאשם פגעו בערך המוגן של שלום הציבור ובריאותו.


בנסיבות הקשורות בביצוע העבירה יש להתחשב בכך שמדובר בשלוש עבירות של סחר בסמים מול סוכן תמורת בצע כסף. אם לא היה מדובר בסוכן, הנזק שהיה צפוי להיגרם מהעבירה הוא חמור מבחינת הפגיעה במשתמשי הסמים, בריאותם ותמיכה בהמשך התמכרותם. בית המשפט הביא בחשבון את סוג הסם, העובדה כי הנאשם אחראי בלעדית למעשים, ואחריות זו מתגברת בשל חזרת המעשים בשלוש הזדמנויות.


מתחם ענישה אחד עבור שלושת האישומים


לנוכח זהות הנאשם, הסוכן המשטרתי, סוג סם והתמורה הדומה, והקרבה בזמן בין האירועים, קבע בית המשפט מתחם ענישה אחד עבור שלושת האישומים. ולנוכח הפסיקה הנוהגת ונסיבות ביצוע העבירה, סבר שיש לקבוע מתחם שבין 5 ל-12 חודשי מאסר, לרבות אפשרות של ריצוי המאסר בדרך של עבודות שירות.


במסגרת הנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה לפי סעיף 40י"א לחוק העונשין, התחשב בית המשפט בכך שהנאשם מעולם לא ריצה עונש מאסר, לכן מדובר בפגיעה משמעותית בו ובמשפחתו, כאשר לאחרונה הפך לאב. כמו כן, מאז שנעצר שהה בתנאים מגבילים תקופה לא קצרה, אשר הוקלו לנוכח התקדמותו, שיתוף הפעולה שלו עם שירות המבחן והשמירה על התנאים. בנוסף, הביא בית המשפט בחשבון את נטילת האחריות המשמעותית לחייו, הן בתחום העבודה והן בתחום המשפחה.


לאחר ששקל בית המשפט את נסיבות ביצוע העבירה ואת נסיבותיו של הנאשם, הגיע למסקנה כי העונש הראוי להטיל עליו הוא מאסר לריצוי בעבודות שירות לתקופה המרבית בצירוף ענישה כספית משמעותית, וסבר כי בענישה זו יש לשקף את חומרת המעשים ואת המחיר הנלווה להם לצד אי גרימת נזק ארוך טווח לנאשם, כתוצאה משליחתו אל מאחורי סורג ובריח, כמי שמעולם לא ריצה עונש מאסר בפועל.


בסופו של דבר, החליט בית המשפט לגזור על הנאשם את העונשים הבאים: ששה חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שירות. שבעה חודשי מאסר, שלא ירוצו אלא אם יעבור הנאשם כל עבירה לפי פקודת הסמים, למעט שימוש עצמי והחזקת כלים לשימוש עצמי, בתוך שלוש שנים ועוד ארבעה חודשי מאסר, שלא ירוצו אלא אם יעבור הנאשם עבירה של שימוש עצמי בסמים או החזקת כלים לצורך סמים בשימוש עצמי, בתוך שלוש שנים.


בנוסף הוטל על הנאשם קנס בסך של 10,000 שקלים, צו מבחן לתקופה של 18 חודשים והתחייבות בסך 20,000 שקלים שלא לעבור כל עבירה לפי פקודת הסמים, למעט שימוש עצמי והחזקת כלים לשימוש עצמי, במשך שנתיים או 10 ימי מאסר תמורתה.


ת"פ 45961-07-17
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.