www.what2do.co.il

צילום קיום יחסי מין ללא ידיעת המצולמת, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

צילום קיום יחסי מין ללא ידיעת המצולמת, מה העונש הצפוי?

חוק הגנת הפרטיות אוסר על צילום ופרסום תמונות וסרטונים ללא ידיעת ואישור המצולם. צילום ברשות היחיד ללא הסכמתו וידיעתו של המצולם, צילום ברשות הרבים כאשר לא מדובר בצילום אקראי, וכן פרסום צילומים מבזים או משפילים ללא ידיעת המצולם ומבלי שנתן לכך את הסכמתו, מהווים פגיעה בפרטיות.


סעיף 2(3) לחוק הגנת הפרטיות, קובע כי צילום אדם ברשות היחיד מהווה פגיעה בפרטיות. כאשר מדובר בצילום תמונות או סרטונים של קיום יחסי מין, כל עוד הצילום נעשה בהסכמת שני הצדדים, ובתנאי שהם בוגרים, בריאים בנפשם ובשכלם, לא מדובר בעבירה פלילית, ואולם כאשר צד אחד מצלם סרטון בעל אופי מיני ללא הסכמת הצד השני, הוא עובר על החוק ואף ניתן לראות במעשיו מעשה מגונה. צילום אדם, בלא ידיעתו, במהלך קיום יחסי מין נחשב לחדירה בוטה לתחום הפרט, גם כאשר המצלם שותף למעשים.


סעיף 348 בחוק העונשין קובע כי מעשה מגונה הוא מעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים. כאשר הצילום מבוצע ללא הסכמה, לצורך מימוש פנטזיה או ליצור סיפוק, הוא יכול להיחשב למעשה מגונה. כאשר העונש הקבוע בחוק בגין עבירת מין של מעשה מגונה נע בין שלוש לעשר שנות מאסר, בהתאם לנסיבות המקרה.


הפצת הסרטון עלולה להיחשב גם כעבירת מחשב ולהוות עבירה על חוק הגנת הפרטיות, שהעונש הקבוע בגינה הוא עד חמש שנות מאסר. חוק נוסף שעוסק בעבירה של צילום קיום יחסי מין ללא הסכמה הוא החוק למניעת הטרדה מינית. על פי הוראות החוק, מעשה מגונה נחשב גם כעבירה פלילית וגם עוולה אזרחית, כך שנפגע העבירה יוכל לקבל פיצויים גם ללא הוכחת נזק, בגובה של עשרות אלפי שקלים.


הרשעה בגין צילום יחסי מין ללא הסכמה וללא ידיעה


לנאשם יוחסה עבירה של פגיעה בפרטיות לפי סעיף 5 לחוק הגנת הפרטיות עקב צילום ברשות היחיד. לאחר שבית משפט השלום בחיפה שמע את העדויות, התרשם מהעדים, עיין בחומר שהוגש, שמע את סיכומי הצדדים ושקל את מכלול הטענות, השתכנע מעל לספק סביר כי הנאשם ביצע את העבירה המיוחסת לו, ולפיכך הרשיע אותו בביצועה.


על פי עובדות כתב האישום, בשנת 2011, הכיר הנאשם את המתלוננת וקיים עמה קשר אינטימי, לא רציף, במשך כשלוש שנים. במהלך התקופה צילם את קיום יחסי מין ביניהם, כאשר המחלוקת היחידה בין הצדדים היא למעשה בשאלת הסכמתה של המתלוננת לצילום.


במהלך היחסים, צולמו ככל הנראה שלושה סרטונים: שני סרטונים צולמו באמצעות מצלמת מחשב, האחד ארוך והשני קצר, וסרטון נוסף צולם באמצעות מצלמה ניידת. בכתב האישום נזכרו שני הסרטונים הראשונים בלבד והמתלוננת טענה כי לא הייתה מודעת כלל לצילומם של סרטונים אלה.


לגבי הסרטון השלישי, אישרה המתלוננת שידעה על הצילום אך הוסיפה וטענה כי סברה שנמחק בידי הנאשם לאחר מכן. באוגוסט 2014 נודע לה, באמצעות מכרים, כי סרטונים אינטימיים ותמונות חושפניות שלה הועלו לאינטרנט וניתן לצפות בהם עבור תשלום.


במסגרת עדותו, הנאשם טען כי המתלוננת הסכימה לצילום ולמעשה אף יזמה אותו, וכי לא ניתן לייחס לו פגיעה בפרטיותה, מאחר שלאור היחסים ביניהם לא הייתה קיימת ביניהם פרטיות. בית המשפט קבע כי לא ניתן לקבל טענה זו, ואף קבע כי טוב עשה הסנגור שלא חזר על הדברים בסיכומיו.


בית המשפט ציין כי הסכמה של אדם לדבר אחד אינה גוררת הסכמה מחויבת לדבר אחר, וכל פעולה הקשורה ביחסי מין והנצחתם מצריכה הסכמה מלאה ומפרשת לכל מעשה בנפרד. אדם יכול להסכים לקיום יחסי מין עם בן זוג מסוים במועד אחד ולסרב לכך במועד אחר, ואין צורך לציין כי הפסיקה כבר הכירה בעבירת אינוס בין בני זוג, לרבות בני זוג נשואים כחוק.


בית המשפט הוסיף כי גם הסכמתה של המתלוננת לצילום תמונות חושפניות ואף צילום הסרטון השלישי, אין בהם כדי להביא למסקנה כי היא הסכימה בהכרח לצילום הסרטים הנוספים, או לטענה המשתמעת מעמדת הנאשם כי לא היה צורך בהסכמה.


לאחר התרשמות ישירה מהעדים ובעיקר מעדויות המתלוננת והנאשם, צפייה בסרטונים וניתוח כל הראיות, העדיף בית המשפט את עדותה של המתלוננת על פני עדות הנאשם והשתכנע מעל לספק הסביר כי הסרטונים צולמו שלא בידיעתה וללא הסכמתה. על כן, הרשיע את הנאשם בעבירה המיוחסת לו בכתב האישום של פגיעה בפרטיות.


ת"פ 7365-07-16
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

זיוף תקיפה מינית, היה או לא, איך נדע?

כיצד מתמודדים עם עבירות מין המבוססות על תלונות שווא? מהן זכויותיו של הנאשם במקרים אלה? 

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מעשה מגונה - מסגרת משפטית

מהו מעשה מגונה? כיצד החוק בוחן מעשה מגונה? כיצד מוגדר מעשה מגונה ואיך מתגוננים מפניו? 

ניצול יחסי מטפל מטופל במשפט הפלילי

מה קובע המשפט הפלילי בכל הנוגע ליחסים שבין מטפל ומטופל? האם יחסי מין בין הצדדים הינם הוכחה לניצול יחסי מרות? 

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות

בעילה אסורה בהסכמה, יסודות העבירה והוכחות, מה העונש ומה צריך להוכיח ... 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

ביגמיה בהליך הפלילי, מה העונש על ריבוי נישואין?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר, לאדם נשוי הנושא אישה נוספת, ולאישה נשואה הנישאת לבעל נוסף. 

עבירת החזקת פרסום תועבה של קטין, מה העונש הצפוי?

אדם שהחזיק במחשב או בטלפון נייד תמונות וסרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי בהשתתפות קטינים או שרכש פרסום מסוג זה גם בלי להחזיק בו, צפוי לשנת מאסר בפועל.  

הטרדה מינית של עובד ציבור, מה העונש?

אדם שהורשע בהטרדה מינית צפוי למאסר בפועל למשך שנתיים. כאשר מדובר בעובד ציבור, תוך ניצול של יחסי כוחות, מעניק החוק הגנה יתרה למתלוננות ומחמיר בעונשם של הנאשמים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.