www.what2do.co.il

פגיעה בפרטיות עקב בילוש אחרי בת זוג לשעבר, מה הדין הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פגיעה בפרטיות עקב בילוש אחרי בת זוג לשעבר, מה הדין הפלילי?

אדם שעקב אחרי בת זוגו לשעבר, והגיע מספר פעמים למקום עבודתה ולביתה, הורשע, על פי הודאתו, בעובדות כתב האישום, בשתי עבירות של פגיעה בפרטיות, לפי הוראות סעיף 2(1) לחוק הגנת הפרטיות. בית משפט השלום בתל אביב – יפו נדרש לקבוע מהו העונש ההולם.


העבירות בוצעו נגד בת זוגו לשעבר של הנאשם כשנה וחצי לאחר הפרידה. לפי האישום הראשון, במהלך כחודשיים, הטריד הנאשם את המתלוננת, בלש ועקב אחריה במספר הזדמנויות שונות, בכך שהגיע לשני מקומות שבהם עבדה. לפי האישום השני, הנאשם בלש אחרי המתלוננת במקום עבודתה ואף בלש אחריה בביתה.


בתחילה הנאשם כפר במיוחס לו, אך הודה בהימצאותו במקומות הנטענים בכתב האישום. ואולם, בטרם תחילת שמיעת הראיות הגיעו הצדדים להסדר דיוני, שבמסגרתו תוקן כתב האישום והושמטו עובדות ועבירות נוספות, לרבות עבירות של איומים והפרת הוראה חוקית. הנאשם חזר בו מכפירתו, הודה בעובדות כתב האישום המתוקן והורשע על יסוד הודאתו בעבירות שבהן הואשם בכתב האישום המתוקן.


במסגרת הסדר הטיעון הסכימה המאשימה שההגנה תעתור לקבלת תסקיר שירות המבחן, אשר יבחן בין השאר את שאלת אפשרות ביטול ההרשעה, למרות שהודיעה כי עמדתה היא להרשעה. לנוכח האמור בתסקיר שירות המבחן, חזר בו עורך דינו של הנאשם מהעתירה לביטול ההרשעה, כך שסוגיית ההרשעה אינה הייתה טעונה עוד הכרעה.


הנאשם טען כי הרקע למעשיו הוא גביית חובות מבת זוגו לשעבר


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם כבן 49 שנים, נעדר הרשעות קודמות. לאחרונה נישא לזוגתו הנוכחית, עמה הוא מצוי בקשר כבר מזה כשלוש שנים ובין הנאשם לבין המתלוננת לא מתקיים כיום כל קשר ונראה כי הוא הצליח לנתק את עצמו ממנה.


בפני קצין המבחן הסביר הנאשם את מעשיו, בכך שהגיע לביתה של המתלוננת ולמקומות עבודתה כדי לקבל בחזרה סכום כסף שאותו היא הייתה חייבת לו. לטענתו, הוא זה שרצה לסיים את הקשר, לאחר שגילה כי היא בגדה בו ואף החל בזוגיות אחרת, ואף היא זו שפעלה נגדו באופן אלים והשחיתה את רכושו.


שירות המבחן התרשם כי הנאשם עסוק בחוויה קורבנית וניכר קושי בולט מצדו להתייחס לבעייתיות שבהתנהלותו ולפגיעה שפגע בבת זוגו לשעבר. לכן המליץ על ענישה מרתיעה בדמות מאסר על תנאי והטלת התחייבות כספית.


המאשימה טענה כי מדובר ברצף אירועים מתמשך שהוביל לגרימת נזקים נפשיים קשים למתלוננת. הערך חברתי שנפגע מביצוע העבירות הוא זכותה של המתלוננת לפרטיות, כאשר לטענת המאשימה, הנאשם פגע בערך זה במידה רבה. לטענתה, מתחם העונש ההולם, לכלל העבירות הוא בין מאסר בפועל לתקופה קצרה, שניתן לריצוי בדרך של עבודות שירות, לבין מספר חודשי מאסר בפועל.


עורך דינו של הנאשם, ביקש לדחות את טיעוני המאשימה למתחם העונש ההולם, וטען כי אין תקדים למקרה שבו, בגין פגיעה בפרטיות בלבד, נקבע מתחם עונש הולם שהרף התחתון שלו עולה על ענישה צופה פני עתיד. לטענתו, ראוי להסתפק בענישה צופה פני עתיד לרבות התחייבות ולנוכח מצבו הכלכלי, עתר שלא להשית על הנאשם ענישה כלכלית ואף להימנע מהטלת פיצויים לטובת המתלוננת על רקע הסכסוך הכספי ביניהם.


לאחר שמיעת הטיעונים, ציין בית המשפט כי גם אם הנאשם סבר שהמתלוננת חייבת לו סכום כסף, לא היה בכך כדי להצדיק פגיעה בפרטיותה והיה עליו לפנות לאפיקים המשפטיים המתאימים, ובוודאי להימנע מלעשות דין לעצמו ולבלוש אחריה פעם אחר פעם, במקום עבודתה ובביתה.


בעת קביעת העונש, התחשב בית המשפט בגילו של הנאשם ועברו הנקי מפלילים, בכך שהטלת עונש של מאסר בפועל תפגע בו ובמשפחתו, במיוחד לנוכח נסיבותיו האישיות והכלכליות, ובכן התחשב בעובדה שהנאשם הודה בעובדות כתב האישום המתוקן ולקח אחריות על מעשיו.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: מאסר על תנאי למשך שלושה חודשים, שאותו לא יישא אלא אם יעבור בתוך שלוש שנים עבירה פגיעה בפרטיות שבה הורשע או עבירה של איומים. ובנוסף הטיל עליו קנס בסך של 1,500 שקלים, או 10 ימי מאסר תמורתו.


ת"פ 18678-05-16
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.