www.what2do.co.il

מכירת חשיש תמורת כסף, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מכירת חשיש תמורת כסף, מה העונש?

אב לילדה ללא עבר פלילי הודה והורשע בכתב אישום מתוקן בשתי עבירות של הספקת סמים בתמורה כספית, בכך שבשתי הזדמנויות שונות, בהפרש של מספר חודשים, סיפק סם מסוג חשיש בכמות שאינה ידועה לאדם אחר שעמו יש לו היכרות מוקדמת. בית משפט השלום בתל אביב – יפו נדרש לקבוע את העונש ההולם.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי מדובר באדם גרוש, אב לילדה בת 8, אשר עבד בחברה העובדת עם מערכות ביטחוניות ובשל ההליך הפלילי פוטר מעבודתו. לפני כשמונה שנים נפטר אביו ממחלה קשה, כאשר כחלק מהתמודדותו עם המחלה, השתמש האב בקנאביס רפואי שאליו נחשף הנאשם ועישן עם אביו אחת לחודש.


הנאשם קיבל אחריות על מעשיו ותיאר תקופת משבר בחייו. כיום הוא מבצע עבודות פרטיות בשיפוצים ואינו משתמש בסמים. קצין המבחן התרשם כי הנאשם מנהל אורח חיים נורמטיבי, בעל מודעות, נכונות ומעורבות חברתית, וכן בעל יכולת תקינה לוויסות דחפים. עוד ציין כי הנאשם גילה אחריות מלאה להתנהגותו הפסולה, אינו מזדהה עם ערכים עברייניים ולא סובל מהתמכרות לסמים.


האם יש מקום להימנע מהרשעה בפלילים?


שירות המבחן המליץ להטיל על הנאשם צו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 340 שעות לצד צו מבחן למשך שנה וחצי. לאור פגיעת ההרשעה וכן אישור ממעסיקו הקודם כי אם ההליכים המשפטיים יבוטלו הוא ישקול את השבתו לעבודה, המליץ לשקול את ביטול ההרשעה.


המאשימה טענה, כי מעשי הנאשם פגעו בערכים מוגנים של הגנה על הציבור מפני נגע הסם ונזקיו. בהתחשב בכך שמדובר בשני אירועים שונים, טענה, כי מתחם הענישה נע בין מספר חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות ועד שמונה חודשי מאסר בפועל.


בנוגע לביטול ההרשעה, טענה המאשימה כי לא ניתן להצביע על פגיעה קונקרטית בשיקומו או בעתידו המקצועי לאור העובדה שבתקופה האחרונה הנאשם אינו עובד בחברה הקשורה לגורמי הביטחון. עוד נטען כי מקרה זה אינו נכנס בגדר העבירות שניתן לבחון לגביהן אי הרשעה. לפיכך, עתרה להטיל עליו מאסר למשך חודשיים שירוצה בעבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס ופסילת רישיון נהיגה.


מנגד טען הסנגור כי יש לבחון את נסיבות המקרה באופן המקל עם הנאשם, כאשר מדובר בכמות סם לא ידועה ובתמורה שאינה ידועה. עוד ציין כי התנאי של פגיעת ההרשעה מתמלא לנוכח האמור בתסקיר שירות המבחן וכן המכתב שהוצג מטעם מעסיקו הקודם.


הסנגור הדגיש כי מדובר בהסתבכותו הראשונה בפלילים, אשר לאחריה לא נפתח נגדו כל תיק נוסף. ויש לזקוף לזכותו את קבלת האחריות המלאה על מעשיו והבעת חרטה כנה. לטענת הסנגור, יש לקבל את המלצת שירות המבחן לגבי ביטול ההרשעה והעונש.


לאחר שמיעת הטיעונים, קבע בית המשפט כי מדובר בשני מקרים שונים שבהם סיפק הנאשם לאדם אחר, שאותו הכיר, סם מסוג חשיש בתמורה כספית. אין מדובר במקרה חד פעמי ולנוכח פרק הזמן הקצר שבו בוצעו שני המקרים, קבע כי סוג העבירה במקרה זה מחייב את הרשעת הנאשם. מתחם הענישה במקרה זה נע בין מאסר לתקופה קצרה שניתן לריצוי בעבודות שרות, ועד למאסר למשך שמונה חודשים. כמו כן, יש מקום להטלת מאסר על תנאי, קנס שנע בין 750 עד 2,500 שקלים ופסילת רישיון על תנאי.


בית המשפט התחשב בכך שהנאשם נעדר עבר פלילי אשר קיבל אחריות מלאה על מעשיו. אין מדובר באדם בעל דפוסים עברייניים או ערכים בעייתיים, אלא בעבירות שבוצעו בתקופת משבר בחייו והוא אינו סובל מבעיית שימוש בסמים. הנאשם הפנים את חומרת העבירה, ולכן נסיבות אלה מציבות אותו ברף הנמוך של מתחם הענישה.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: מאסר למשך חודשיים שירוצה בעבודות שירות, מאסר על תנאי למשך שבעה חודשים, שלא יעבור בתוך שלוש שנים עבירה מסוג פשע על פקודת הסמים, מאסר על תנאי למשך שלושה חודשים, שלא יעבור בתוך שלוש שנים עבירה מסוג עוון על פקודת הסמים. וכן, קנס בסך 750 שקלים או שלושה ימי מאסר תמורתו ופסילת רישיון נהיגה על תנאי למשך שישה חודשים, שלא יעבור עבירה על פקודת הסמים למשך שלוש שנים.


ת"פ 19591-11-15
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.