www.what2do.co.il

הצדקה לביטול כתב אישום מכוח סעיף 149 לחוק סדר הדין פלילי

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 4.2 מתוך 5

הצדקה לביטול כתב אישום מכוח סעיף 149 לחוק סדר הדין פלילי

סעיף 149(10) לחוק סדר הדין פלילי קובע כי לאחר תחילת המשפט, רשאי הנאשם לטעון טענות מקדמיות לגבי הגשת כתב האישום או ניהול ההליך הפלילי, כאשר הם עומדים בסתירה מהותית לעקרונות של צדק והגינות משפטית.


דוקטרינת ההגנה מן הצדק, המעוגנת בסעיף 149(10) לחוק, מקנה לבית המשפט את הסמכות להורות על ביטול כתב האישום, במקרים שבהם נקבע כי נקיטת ההליך הפלילי וניהול ההליכים נגד הנאשם בתיק עומדים בסתירה מהותית לעקרונות הצדק וההגינות המשפטית, כתוצאה מהתנהלות לקויה של התביעה תוך פגיעה בזכויותיו של החשוד ושל הנאשם.


נגד הנאשמת הוגש כתב אישום המייחס לה ביצוע עבירה של מכירת מצרך במחיר העולה על המחיר הקובע, עבירה לפי סעיפים 11(א) + 34(א) לחוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים. בית משפט השלום באשקלון נדרש להכריע בעניין זה. מעובדות כתב האישום עלה כי במאי 2017, בוצעה ביקורת יזומה בחנות שבבעלות הנאשמת באשקלון, ובמהלך הביקורת הציעה הנאשמת למכירה שבעה מצרכים במחיר העולה על המחיר הקובע שבחוק.


הנאשמת הודתה, באמצעות עורך דינה, בעובדות כתב האישום, אך נטען כי במקרה זה לא התקיים היסוד הנדרש: "הצעה למכירה". עורך הדין טען כי בניגוד למקרים רגילים שבהם מתבצעת מכירה בפועל בזמן הביקורת, במקרה זה לא בוצעה מכירה, אלא נערכה ביקורת שבה החוקר מטעם משרד הכלכלה בירר את מחירי המצרכים בלבד.


החוקר העיד כי ביום האירוע הוא ניגש לבית העסק, הלך למקרר, הוציא ממנו מספר מוצרים, ניגש לקופה וביקש לרכוש אותם. משקיבל חשבונית, גילה כי לא נותר בידו כסף לשלם עבור המצרכים, אך מצא כי ישנן חריגות במחיר ועל כן הציג את עצמו וביקש תגובת הנאשמת. החוקר טען כי הוא קיבל מהנאשמת את החשבונית ולאחר מכן כתב בכתב ידו בסמוך לכל מחיר את המצרך שאליו התייחס המחיר.


מנגד טענה הנאשמת כי ביום האירוע הגיע החוקר לחנות כשהוא מלווה באישה. באותן הנסיבות, הציג עצמו כנציג משרד הכלכלה וביקש לבדוק מחירי מצרכים. הנאשמת טענה כי נלחצה מהביקורת וענתה מתוך בלבול. משביקש ממנה החוקר קבלה היא הוציאה מתוך מחשבון, ולא מהקופה, סליל שעליו ציינה את מחירי המוצרים, מאחר שהוא רק בדק המחירים ולא ביקש לשלם, לא ניתן היה להוציא קבלה מהקופה הרושמת, כדי לא לגרום לחוסר בקופה.


הצדקה לביטול כתב האישום עקב פגיעה בזכויות הנאשם


בסיום שמיעת הראיות בתיק, ומשהתברר אופן ביצוע החקירה על ידי גורמי האכיפה, העלה עורך דינה של הנאשמת את טענת "הגנה מן הצדק", בטענה כי בשל אופן החקירה, היעדר הודעה על זכויותיה ואופן תיעוד החוקר את שאירע ביום הביקורת, קיימת הצדקה לביטול כתב האישום מכוח סעיף 149(10) לחוק סדר הדין פלילי.


לאחר שמיעת הטענות, סבר בית המשפט כי אין מחלוקת לכך שהמצרכים, אשר פורטו בכתב האישום, הם מצרכים שהחוק חל עליהם, והנאשמת הציגה בפני החוקר, שהגיע לערוך ביקורת בחנותה, מחירים העולים על המחיר הקובע. עם זאת, מדובר בביקורת יזומה ובחינת המחירים על ידי החוקר מבלי שהנאשמת הציעה לו את המצרכים למכירה, לא הוכחו כל יסודות העבירה.


בית המשפט קבע כי הדו"ח שנרשם ביום האירוע הוא דו"ח לקוני שאין בו כמעט פרטים באשר לאופן קרות האירוע. הדבר מעלה חשש כי בחלוף שנה וחצי מאז המקרה, החוקר שעורך בדיקות רבות במסגרת תפקידו, לא זכר עד תום את פרטי האירוע והשלים פרטים שייתכן שאינם מדויקים לאור חלוף הזמן וריבוי אירועים דומים.


לפיכך נמצא כי קיים קושי לסמוך על עדות החוקר בדבר אופן קרות האירוע ולקבוע לפיה ממצאים עובדתיים, זאת לעומת עדות הנאשמת, אשר מסרה גרסה עקבית ואחידה. כמו כן, בשונה מהחוקר, שזהו תחום עיסוקו ומאז מועד האירוע ועד מתן עדותו ביצע מספר ביקורות וקניות, לנאשמת זהו אירוע יחיד וחריג, לכן העדיף בית המשפט את גרסתה באשר לאופן קרות האירוע.


בנסיבות אלה, הכוללות את הפגיעה בזכויות הנאשמת בהיותה חשודה ותקלות רבות באופן ביצוע החקירה בתיק, סבר בית המשפט כי ניהול ההליך הפלילי, במקרה זה, עומד בסתירה מהותית לעקרונות של צדק והגינות משפטית, ועל כן, בהתאם לסמכותו על פי סעיף 149(10) לחוק סדר הדין פלילי הורה על ביטול כתב האישום.


ת"פ 36978-09-17

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.