www.what2do.co.il

תקיפה לשם גניבה, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תקיפה לשם גניבה, מה העונש הצפוי?

סעיף 381(א)(2) לחוק העונשין קובע עונש של שלוש שנות מאסר לנאשם שתקף אדם אחר כדי לגנוב ממנו. אם היו נוכחים שניים או יותר שחברו יחד לביצוע מעשה התקיפה, בידי אחד או אחדים מהם, דינו של כל אחד מהם הוא כפל העונש הקבוע לעבירה, כלומר עד שש שנות מאסר.


כאשר הוגש נגד נאשם כתב אישום בגין עבירת תקיפה לשם גניבה, בוחן בית המשפט את מכלול הנסיבות הקשורות ושאינן קשורות בביצוע העבירה הפלילית. בין היתר, נבחנות הנסיבות שהובילו את נאשם לביצוע עבירת רכוש, מטרת התקיפה, האופן שבו בוצע מעשה האלימות, הנזקים שנגרמו לנפגע ותוצאות העבירה, עברו הפלילי של הנאשם ועוד.


ככל שתוצאות המעשה חמורות יותר כך גם העונש הצפוי יהיה מכביר יותר. עם זאת, בית המשפט יכול להתחשב בנסיבות מקלות, כגון מצבו המשפחתי והכלכלי של הנאשם, מצבו הבריאותי, הודאה בשלבים מוקדמים של החקירה, הבעת חרטה על המעשים, הליכי שיקום וכדומה.


תקיפת קטין כדי לגנוב כסף וטלפון נייד


במאי 2015, בסביבות השעה עשר בערב, בתחנה המרכזית בתל אביב, פנה הנאשם יחד עם אדם אחר לנפגע, קטין יליד 1999, שהיה אז כבן 16 וביקש ממנו עשרים שקלים. כשהשיב הנפגע שאין לו כסף, תקף אותו הנאשם, לקח ממנו בכוח וגנב את הטלפון הנייד שהחזיק, חיפש בכיסיו, ולקח ממנו בכוח כסף ושרשרת.


הנאשם הודה בעובדות כתב אישום, והורשע בעבירות תקיפה לשם גניבה (בצוותא), לפי סעיף 381(א)(2) בצירוף סעיף 29(א) לחוק העונשין, ועבירת גניבה, לפי סעיף 384 לחוק. בית משפט השלום בתל אביב – יפו נדרש לקבוע את העונש ההולם.


לאחר שהושמעו טיעוני התביעה לעונש וחלקם של טיעוני ההגנה, הופסקו הטיעונים עקב החלטת בית המשפט להפנות את הנאשם לתסקיר שירות המבחן. שירות המבחן המליץ על נקיטת אפיק טיפולי שיקומי, שיבוא לידי ביטוי בעונש יחיד של צו מבחן למשך שנתיים.


בעקבות קבלת התסקיר, התביעה עתרה לעונש עיקרי של מאסר בעבודות שירות, ולענישה נלווית של מאסר מותנה ופיצוי וההגנה עתרה לאימוץ המלצתו של שירות המבחן.


בעת קביעת מתחם העונש ההולם סבר בית המשפט כי הנאשם פגע באופן חמור בערכי הקניין והחזקה, בערכים החשובים של שמירת הגוף והבריאות ואוטונומיית האדם על גופו כחלק מכבודו כאדם. הנזק הרכושי חמור, בהתחשב במחירים של מכשירי נייד חכמים, אך עיקרו של הנזק הוא בתחושות הפחד והעלבון של הקטין שנפגע, ובפגיעה הקשה בתחושת הביטחון שלו.


מנגד התחשב בית המשפט בכך שהנאשם כבן 23, מתגורר כיום בהוסטל של נפגעי תחלואה כפולה ולאחרונה החל לעבוד בתחנת דלק. הוא עבר בין מסגרות חינוכיות עקב בעיות התנהגות, עד שהועבר לפנימייה וסיים 12 שנות לימוד. בילדותו נפל קורבן לפגיעות מיניות ואף פגע מינית בקטין אחר. לחובתו שתי הרשעות קודמות: בעבירת מין שביצע בנערותו שבגינה ריצה 16 ימי מאסר ובעבירת אלימות שבגינה ריצה שישה חודשי מאסר.


מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנאשם עבר ועדיין עובר תהליך שיקומי עמוק שסיכוייו טובים, לפיכך התחשב בית המשפט במוטיבציה להשתקם שהפגין, הליך של גמילה מהתמכרות שהוא עובר, השתלבות מוצלחת בהליכים טיפוליים שונים, אינדיקציות לשינוי עמוק בהתנהגות ובדרך החשיבה, הבעת חרטה כנה על המעשים והפגנת אמפתיה כלפי נפגע העבירה. 


בנסיבות אלה חרג בית המשפט מעונשו של הנאשם ממתחם העונש ההולם, וקבע מאסר מותנה כעונש עיקרי. וכן חייב את הנאשם בצו מבחן לתקופה כפולה מהנהוג תוך מתן התראה, כי הימנעות משיתוף פעולה עם שירות המבחן, תוביל להשבת התיק לבית המשפט ולגזירת עונש חלופי נוסף.


בסופו של דבר גזר בית המשפט את העונשים הבאים: חמישה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, שלא יעבור עבירת אלימות, או עבירת רכוש מכל סוג, לצד צו מבחן למשך שנתיים ותשלום פיצוי בסך 800 שקלים לנפגע העבירה.


ת"פ 44821-01-16
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.