www.what2do.co.il

הברחת סמים מחו``ל, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הברחת סמים מחו``ל, מה העונש הצפוי?

צעיר כבן 26, ללא עבר פלילי, הורשע, על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, ביבוא סם מסוכן, עבירה לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים, זאת בעקבות ניסיון הברחת קוקאין מלונדון. בית המשפט המחוזי ירושלים נדרש לקבוע את העונש ההולם. 


על פי עובדות כתב האישום, במועד שאינו ידוע במדויק, כחודש לפני מעצרם של שני הנאשמים, קשרו השניים קשר לייבא סם מסוכן מסוג קוקאין. הם סיכמו כי יטוסו יחד ללונדון, כאשר האחד אחראי על מימון הנסיעה ומימון רכישת הסמים, והשני אחראי על רכישת הסמים בלונדון והפצתם בארץ.


לשם מימוש הקשר, רכש הנאשם כרטיסי טיסה ובסוף שנת 2017 המריאו ללונדון. במהלך שהותם בלונדון רכש נאשם אחד סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל 73 גרם והעבירו לשני. הנאשם שם את הסם בתחתוניו ובהגיעו לנמל תעופה בן גוריון נעצר והסם נתפס.


במסגרת הסדר הטיעון, הוסכם כי המאשימה תעתור לעונש של 30 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס, וההגנה חופשית בטיעוניה לעונש. הוסכם כי עורך דינו של הנאשם יוכל לטעון שהקשר הראשוני בין הנאשמים נוצר כדי להבריח סיגריות מאומן, ולשם כך נתן הנאשם לשני סכום כסף, אולם תכנית זו לא צלחה והנאשם מימן את ייבוא הקוקאין כדי לכסות את הפסדיו.


מתסקיר שירות המבחן, עלה כי הנאשם בן 26, רווק, ללא עבר פלילי, טרם מעצרו עבד באופן לא רציף בעבודות מזדמנות בתחום השיפוצים. הוא בעל השכלה של 12 שנות לימוד במסגרות החינוך החרדיות. הנאשם תיאר קושי להחזיק במסגרת תעסוקתית מסודרת, וגילה קושי להסביר התנהלותו זו, אשר הובילה אותו להצטברות חובות רבים בשוק האפור.


יבוא של 73 גרם קוקאין לארץ


המאשימה טענה כי הנאשם הורשע במסגרת הסדר טיעון בייבוא של כ- 73 גרם קוקאין, הוא נתפס עם הסמים בנמל התעופה בארץ, כשהסמים בתחתוניו, אחרי שקשר קשר עם אחר לייבוא הסמים. לדבריה, במסגרת ההסדר רשאי הנאשם לטעון כי הרקע לאירועים הוא עסקת סיגריות כושלת, אך אין בכך כדי לסתור את עובדות כתב האישום שהן ברורות וחד משמעיות. 


המאשימה הוסיפה וטענה כי העובדה שליבוא הסמים קדם כשל עסקי אחר, אינה רלוונטית. וכן, כניסתו של אדם לחובות כספיים, אינה מעלה ואינה מורידה מבחינת חומרת המעשים והעובדה שאדם בוחר לכסות את חובותיו בעבירה כה חמורה, אין בה כדי להקל בעונשו. לכן עתרה לגזור עליו 30 חודשי מאסר בפועל, קנס משמעותי, ומאסר על תנאי משמעותי.


מנגד טען עורך דינו של הנאשם טען כי חלקו בעבירה משני. הנאשם לא היה במגע עם סוחר הסמים, לא קנה את הסם בעצמו, וכמו כן, קניית הסם לא הייתה המטרה הראשונית של המעשה. עוד הוסיף כי אין במקרה זה עבירה של קשר ואף בסופו של דבר לא נגרם נזק, כי הסם נתפס ולא הופץ.


לטענת עורך דינו של הנאשם הענישה נעה בין עבודות שירות לעונשי מאסר בפועל. במקרה זה יש לקבוע מתחם המתחיל בשירות לתועלת הציבור או במאסר לריצוי בעבודות שירות ועד ל- 18 חודשי מאסר בפועל.


במסגרת קביעת העונש בגין עבירת סמים, התחשב בית המשפט בהודאתו של הנאשם, שיש בה קבלת אחריות, וכן בגילו הצעיר של הנאשם, בהיעדר עבר פלילי ובנסיבות חייו הקשות. לאור מכלול הנסיבות, ועל אף התסקיר שאינו חיובי, קבע כי יש לגזור עונשו בתחתית מתחם העונש ההולם.


בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם מאסר בפועל למשך 26 חודשים, מאסר על תנאי של 8 חודשים, שאותו לא ירצה אלא אם יעבור, בתוך שלוש שנים מיום שחרורו מהמאסר, כל עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים, למעט החזקת סם לצריכה עצמית בלבד, והחזקת כלים. בנוסף הוטל על הנאשם קנס בסך 7,500 שקלים או 45 ימי מאסר תמורתו.


ת"פ 11969-01-18
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.