www.what2do.co.il

התחזות לאדם אחר באמצעות דרכון מזויף, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

התחזות לאדם אחר באמצעות דרכון מזויף, מה העונש הצפוי?

אדם שדרכונו הוגבל מכוח הוצאה לפועל, השתמש בדרכונו של אחיו, במטרה להונות את הרשויות ולצאת מהארץ חרף האיסור, וכאשר נשאל על ידי אחראי בנמל התעופה, התחזה לאחר במטרה להונות.

 

הנאשם הורשע על יסוד הודאתו, בביצוע עבירות של שימוש במסמך מזויף, לפי סעיף 8(א)(3) לחוק הדרכונים, התחזות כאדם אחר במטרה להונות, לפי סעיף 441 לחוק העונשין, וניסיון הפרת הוראה חוקית, לפי סעיפים 287(א) ו-25 לחוק העונשין. בית משפט השלום בראשון לציון נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, הנאשם היה מוגבל יציאה מהארץ מכוח החלטת הוצאה לפועל. מתוך מטרה להונות ולצאת מהארץ חרף האיסור, נטל הנאשם את דרכונו של אחיו, אשר הושאר בטעות ברכבו, ובפברואר 2018, הציג את הדרכון לבקר הגבולות בנמל התעופה טרם העלייה למטוס. משתושאל על ידי אחראי משמרת בנמל התעופה, התחזה לאחר במטרה להונות.


הנאשם, אדם חרדי, יליד 1977, ללא הרשעות קודמות, קיבל אחריות והביע צער על מעשיו. הוא הסביר שעבר שנים קשות, עקב חובות כבדים שאף הובילו אותו לפשיטת רגל ולסגירת עסקו. בין לבין עבר הליך גירושין לא פשוט וכיום הוא חי לבדו ומצבו הכלכלי קשה. עוד הסביר שביקש לצאת לחו"ל ברגע של חולשה כדי שלא לפספס הזדמנות למצוא שידוך וביקש שלא לפגוע בעבודתו ולהתחשב בו במידת האפשר.


המאשימה ציינה את חומרת מעשיו של הנאשם שנטל את דרכונו של אחר במטרה לצאת את הארץ, שעה שהיה תחת מגבלה חוקית, ובכך פגע בערכים המוגנים. לדבריה לא ברור כיצד מעשיו של הנאשם מתיישבים עם טענתו שעלה על דרך הישר, ועתרה להטלת עונש הולם של 2 חודשי מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות.


האם מדובר בעבירה מתוכננת?


מנגד טען הסנגור שהמתחם העונשי אמור להתחיל בעונש של מאסר על תנאי. נטען שהנאשם לא זייף את המסמך שבו השתמש אלא רק התחזה לאחר תוך שימוש בדרכון שאינו שלו. על כך הוסיף שאין מדובר בעבירה מתוכננת, שכן הנאשם לא התחמק מנושים אלא ביקש לצאת מהארץ לצורך מציאת שידוך, שהוא, לדבריו, צורך בסיסי ומאחר שנתפס טרם צאתו את הארץ, לא נגרם כל נזק בפועל.


לגבי העונש הראוי, טען הסנגור שיש למקום את הנאשם בתחתית המתחם, זאת נוכח נסיבותיו האישיות, ובכלל זה היותו גרוש, אב לשלושה ילדים, מצבו הכלכלי הקשה ותרומתו לקהילה. נטען שכל פגיעה במקום עבודתו של הנאשם תביא בהכרח לפגיעה ישירה במשפחתו. מעבר לכך הדגיש את עברו הפלילי הנקי ואת חלוף הזמן מיום ביצוע העבירה, שנעברה לפני כשנה. הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה וקיבל אחריות על מעשיו.


לאחר שמיעת הטיעונים ציין בית המשפט כי הערך המוגן שבו פגע הנאשם הוא זכות המדינה, ואף חובתה, לברור ולבדוק את היוצאים והנכנסים בשעריה, ולערוך רישום מסודר של קהל היוצאים והשבים. בנוסף פגע הנאשם בסדרי השלטון והחוק, הבאים לידי ביטוי בכיבוד החלטות בית המשפט וצווים שיפוטיים הניתנים על ידו.


לנאשם הייתה יכולת להימנע מביצוע המעשה


בית המשפט קבע כי מעשיו היו מתוכננים, והוא אף הסתייע בדרכונו של אחיו לצורך ביצועם. גם אם אין מדובר במעשים מתוחכמים, הרי שהיה ביכולתו להפסיקם החל מרגע קבלת הדרכון לידיו, עבור דרך הכנותיו לנסיעה והנסיעה עצמה לשדה התעופה, וסיומו בשלב שקדם להצגת הדרכון לבקר הגבול. מכאן ניתן לקבוע שלנאשם הייתה יכולת להימנע מביצוע המעשה והייתה לו שליטה מלאה על תוצאותיו.


בנסיבות אלה, ובהעדר נימוקים לחריגה מהמתחם, מצא בית המשפט שיש למקם את עונשו של הנאשם בתחתית המתחם. משמעות הדבר היא שגם אם נמצא שלא ניתן להימנע מהטלת עונש של מאסר בעבודות שירות, יש מקום להתחשב בנסיבותיו האישיות ובהשפעת משכם של עבודות השירות על שגרת חייו, כשיקול לצמצומם למינימום האפשרי.


בסופו של דבר גזר בית המשפט את העונשים הבאים: מאסר למשך חודש, שירוצה בדרך של עבודות שירות, מאסר למשך שלושה חודשים, שאותו לא ירצה אלא אם יעבור בתוך תקופה של שלוש שנים עבירה על חוק הדרכונים, או עבירה לפי סעיף 441 לחוק העונשין. וכן, קנס כספי בסך 500 שקלים או חמישה ימי מאסר תמורתו וחתימה על התחייבות בסך 2,500 שקלים להימנע מביצוע עבירות דומות בתוך תקופה של שלוש שנים.


ת"פ 32820-08-18
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

דמי שתיקה: האם מותר לשלם שוחד באמצעות דמי שתיקה?

דמי שתיקה היא פעולה של העברת כספים או טובות הנאה כדי שהצד המקבל לא ינקוט בהליך פלילי נגד הצד המשלם, כמו תלונה במשטרה, תביעה לפיצויים, דליפה של מידע לתקשורת בדבר התנהלות שנויה במחלוקת ועוד.  

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומה העונש הצפוי?

העונש הקבוע בחוק לעבירות קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים בפועל. במקרה שמדובר בעבירה בנסיבות מחמירות של קבלת דבר במרמה, העונש המקסימלי הוא חמש שנות מאסר בפועל. 

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

התחזות כעובד ציבור: מה העונש על ביצוע העבירה?

כאשר אדם מנסה לנצל לטובתו האישית את הכללים האזרחיים ומציג את עצמו בכזב כשוטר, פקח, או עובד עירייה, הוא עובר עבירה פלילית של התחזות כעובד ציבור, וצפוי לשלוש שנות מאסר.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מהי עבירת הפרת אמונים ומה העונש בגינה?

עובד ציבור המבצע בעת מילוי תפקידו מעשה מרמה או מעשה שיש בו הפרת אמונים הפוגע בציבור, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר בפועל. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.