www.what2do.co.il

ניצול קשישים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ניצול קשישים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מה קובע החוק?

הערך המוגן העומד בבסיסה של עבירה של קבלת דבר במרמה הוא פגיעה בחופש הרצון, הפעולה והבחירה של המרומה. סעיף 415 לחוק העונשין קובע כי אדם המקבל דבר במרמה צפוי לעונש שיכול להגיע עד שלוש שנות מאסר, ואם נעברה העבירה בנסיבות מחמירות, כמו במקרה של ניצול קשישים חסרי ישע, העונש הצפוי יכול להגיע עד חמש שנות מאסר.


עבירה פלילית של התעללות בחסרי ישע יכולה לבוא לידי ביטוי בניצול כלכלי לרעה ושימוש לא חוקי, לא מוסמך ולא הולם ברכוש ובמשאבים של הקשיש, תוך מעשי הונאה, גניבה וזיוף, מבלי שהקשיש מודע למשמעות והשלכות המעשים.


ניצול קשיש חולה ומבולבל בעת אשפוז בבית חולים


נאשם אשר ניצל קשיש והחתים אותו ללא ידיעתו על מסמכים המעבירים אליו את הזכויות ברכושו של הקשיש, הורשע בעבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 415 לחוק העונשין. בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, במרץ 2014, אושפז קשיש יליד 1935, בבית חולים, זאת, לאחר שנמצא שרוע על רצפת ביתו במצב ירוד. הוא נותר באשפוז כחודשיים. במהלך אשפוזו הגיע הנאשם, שלא הייתה לו כל היכרות מוקדמת עם הקשיש, לבקרו בבית החולים.


תחילה הגיע הנאשם עם אדם שהכיר בעת שיפוצים בביתו, ובהמשך יחד עם שניים אחרים. בפגישה השנייה, החתים הנאשם את הקשיש על מספר מסמכים המקנים לנאשם זכויות ברכושו, כולל ייפוי כוח הנחזה לשקף מכירה של בית המגורים לנאשם, אישור כוזב מצדו של הנאשם על קבלת התמורה בגין המכירה בסך 300,000 דולר ומסמך שלישי הנחזה להיות מסמך של הקנייה לנאשם של זכויות דיירות מוגנת בכלל נכסיו.


הנאשם החתים את הקשיש על מסמכי ההעברה מבלי שהוא הבין את טיבם ותוך ניצול מצבו הקוגניטיבי הלקוי באותה העת. בהמשך, עשה הנאשם שימוש במסמכים אלה כדי להציג עצמו בפני אדם אחר בכזב כבעל הזכויות ברכוש, ולמכור לו זכויות בבית המגורים של הקשיש. במסגרת עסקה זו אף קיבל סכום ראשוני של 1,000 דולר, וכל זאת ללא ידיעתו של הקשיש.


מגיליון הרישום הפלילי של הנאשם עלה כי הוא בעל הרשעות קודמות בעבירות מתחום המרמה. בגזר דין משנת 2007 הוא נידון למאסר בעבודות שירות, למאסר מותנה ולקנס בגין ארבעה אירועים שונים בשנים 2003-2004 שבהן ביצע עבירות של קבלת דבר במרמה, שלוש עבירות זיוף, קשירת קשר להונות, שימוש במסמך מזויף ושתי עבירות של התיימרות להיות בעל סמכות לפעולת השבעה.


המאשימה עמדה בטיעוניה על חומרת המעשים והציגה את הערכים המוגנים שנפגעו. היא ציינה את התכנון שקדם לעבירה, התפקיד הדומיננטי של הנאשם בביצועה, פוטנציאל הנזק הרב לרבות בנוסח הגורף של מסמכי ההעברה, והעובדה שהנזק הרכושי לא התממש רק בזכות ערנות אחיינו של הקשיש.

 

המאשימה טענה כי מתחם העונש ההולם כולל מאסר לתקופה שבין שלוש לשש שנים, מאסר על תנאי ופיצוי לנפגע העבירה. מנגד טען הסנגור כי הנאשם סבר שהקשיש היה בדעה צלולה ולא ידע כי לא הבין את טיב חתימתו על מסמכי ההעברה. הסנגור חזר על גרסת הנאשם, שלפיה פעל בתיאום עם הקשיש כדי להגן על נכסיו.


הסנגור ציין את נסיבותיו האישיות של הנאשם וטען כי אחד מבניו הוא היחיד שעובד ומפרנס את המשפחה כולה. נטען כי לאור המלצת שירות המבחן החל הנאשם בהליך טיפולי והבין שדבר מה בהתנהלותו בעייתי, וכי הדבר מצדיק התמקדות בעונש הצופה פני עתיד. לטענת הסנגור, מתחם העונש נע בין 6 חודשי מאסר בעבודות שירות לשלוש שנות מאסר, וכי יש לגזור מאסר בעבודות שירות.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, קבע בית המשפט כי חומרת מעשיו של הנאשם ופוטנציאל הפגיעה הניכר שבהם מחייבים שילובו של עונש מאסר משמעותי במתחם העונש ההולם, לצד פיצוי לקשיש ומאסר מותנה שנועד להתמודד עם החשש להישנות עבירות דומות בעתיד.


בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם: מאסר למשך 19 חודשים, הפעלת עונש של שלושה חודשי מאסר על תנאי, כך שסך הכל על הנאשם לרצות 22 חודשי מאסר וכן עליו לשלם פיצוי לנפגע העבירה בסך של 3,000 שקלים.


ת"פ 40407-09-15
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.