www.what2do.co.il

גניבת מוצרים מהסופר, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גניבת מוצרים מהסופר, מה העונש הצפוי?

צעיר כבן 24, בעל רישום פלילי מבית המשפט לנוער, הורשע, על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן הכולל שני אישומים, בשתי עבירות גניבה, ובתיק נוסף הורשע בעבירה של קבלת דבר במרמה ובעבירות אלימות והחזקת סכין. בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, ביוני 2017 גנב הנאשם ממרכול מוצרים שונים בשווי כולל של 3,220 שקלים, ובאוגוסט 2017 גנב ממרכול אחר 17 קופסאות של מזון לתינוקות בשווי כולל של 1,800 שקלים.


במקרה אחר, הנאשם הורשע, על פי הודאתו, בעבירה של קבלת דבר במרמה, בשל כך שבספטמבר 2017, עלו הוא ונאשמת נוספת, למונית שהזמינו. בתום הנסיעה ירדה הנאשמת ראשונה והנאשם העמיד פני חולה, יצא מהמונית כדי לשטוף את פניו והשניים ברחו מהמקום מבלי לשלם עבור הנסיעה בסך של 60 שקלים.


העבירות שביצע הנאשם בתיק המצורף בוצעו תוך שימוש בסכין שהנאשם הצטייד בה מבעוד מועד, טרם פגישתו המתוכננת עם יריבו. במקרה זה, הנאשם ניסה לפגוע באדם שעמו הסתכסך באמצעות אבן, פגיעה שעלולה הייתה להסתיים בפציעה קשה ואף בתוצאה קטלנית, ואולם למרבה המזל לא הצליח לפגוע במתלונן.


הצדדים הגיעו להסדר דיוני, שבמסגרתו הוסכם כי הנאשם יודה בכלל התיקים שעמדו נגדו, יורשע בעבירות שיוחסו לו ויוכן בעניינו תסקיר שירות מבחן, שיבחן גם אפשרויות טיפוליות. אולם, שירות המבחן הודיע כי אין בידו להגיש תסקיר בעניינו של הנאשם, זאת לאחר שמספר רב של ניסיונות נוספים לאתרו כשלו.


המאשימה ביקשה לקבוע מתחם עונש הולם שבין ארבעה עד שנים עשר חודשי מאסר בפועל בגין עבירות האלימות והחזקת הסכין, ובין שישה עד שנים עשר חודשי מאסר בפועל בגין כלל עבירות הגניבה והמרמה.


קביעת עונש ברף הבינוני - תחתון של מתחם הענישה


המאשימה ביקשה למקם את עונשו של הנאשם ברף הבינוני- תחתון של מתחם העונש ההולם ולגזור עליו עונש של שישה חודשי מאסר בפועל בגין עבירות האלימות ושמונה חודשי מאסר בפועל על עבירות הרכוש לצד מאסר על תנאי, קנס ופיצוי למתלוננים. בנוסף ביקשה להפעיל באופן מצטבר שלושה חודשי מאסר מותנה שעומד לחובת הנאשם, תוך ציון הערכים המוגנים שנפגעו כתוצאה ממעשיו של הנאשם ואת אי שיתוף הפעולה שלו עם שירות המבחן.


הסנגור הדגיש את נסיבות חייו המורכבות של הנאשם, וטען כי הוא מעוניין להשתלב במסגרת טיפולית שתסייע לו לחזור למוטב, לכן ביקש לתת לו הזדמנות נוספת להתייצב לפני שירות המבחן, כדי שיוכל להשתלב במסגרת טיפולית שיקומית, שתיתן מענה לבעיית ההתמכרות לסמים שממנה הוא סובל, ולחלופין ביקש, כי העונשים יגזרו באופן חופף, ויינתן משקל למצבו הכלכלי והמשפחתי ולעובדה שהוא סועד את אמו וסבתו.


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, סבר בית המשפט כי יש להתייחס אל כל עבירות הרכוש שביצע בתיק העיקרי ובתיקים המצורפים, כאל אירוע אחד לצורך קביעת מתחמי ענישה, ואף סבר כי מדובר באירוע אחד, שכן הגם שהעבירות בוצעו כלפי קורבנות שונים ובמקומות שונים, מדובר בסדרת עבירות רכוש דומות, אשר בוצעו בתוך פרק זמן קצר, על רקע התמכרותו של הנאשם לסמים.


לגבי עבירות האלימות והחזקת הסכין, אשר בוצעו כשנה ומעלה לפני ביצוע עבירות הרכוש, והערכים המוגנים באמצעותן שונים, נקבע כי הן מהוות אירוע נפרד שבגינו יש לקבוע מתחם עונש הולם נפרד.


בית המשפט סבר כי מכלול הנסיבות שקשורות ושאינן קשורות לביצוע העבירות מחייב לגזור על הנאשם עונש המצוי בחלקם האמצעי של מתחמי העונש ההולם. לפיכך גזר עליו את העונשים הבאים: 13 חודשי מאסר בפועל והפעלת מאסר על תנאי בן שלושה חודשים, כך שבסך הכל ירצה הנאשם 15 חודשי מאסר בפועל.


בנוסף הטיל בית המשפט על הנאשם שישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים מיום שחרורו ממאסר, שלא יעבור עבירת אלימות נגד הגוף מסוג פשע או עבירה מסוג פשע, ועוד ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים מיום שחרורו ממאסר, שלא יעבור עבירת אלימות נגד הגוף מסוג עוון או עבירת איומים או עבירה מסוג עוון. והוא חויב לשלם פיצוי למתלוננים בסך 3,750 שקלים וקנס בסך 1,000 שקלים או עשרה ימי מאסר תמורתו.


ת"פ 42597-08-17
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.