www.what2do.co.il

תקיפה על רקע שימוש בדרך: מהי עבירת תקיפה חובלנית, ומה העונש הצפוי בגינה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תקיפה על רקע שימוש בדרך: מהי עבירת תקיפה חובלנית, ומה העונש הצפוי בגינה?

תקיפה חובלנית היא תקיפה הגורמת חבלה ממשית. סעיף 380 לחוק העונשין קובע כי אדם אשר תקף את חברו וגרם לו בכך חבלה של ממש, צפוי לעונש של עד שלוש שנות מאסר.


תקיפה מוגדרת כמעשה אלים שבו אדם אחד נוגע, דוחף או מכה אחר, או מפעיל עליו כוח בכל דרך אחרת ללא הסכמה מצד המותקף. תקיפה יכולה להיעשות באמצעות שימוש שאינו פיזי, תוך שימוש באמצעים חיצוניים כמו אור, חום, גז וכדומה.


החוק מבחין בין סוגים שונים של תקיפה ומגדיר מהם העונשים הקבועים לצד כל עבירה, כאשר העונשים הקבועים הם עונשים מרביים שאותם ניתן להטיל על נאשם שהורשע בביצוע העבירה. עבירת תקיפה הנחשבת קלה יחסית היא תקיפה סתם, שיכולה לבוא לידי ביטוי בדחיפה קלה הגורמת לאי נוחות והעונש המרבי הצפוי בגינה הוא שנתיים מאסר.


לעומת תקיפה סתם, עבירה של תקיפה חובלנית, כלומר שתוצאותיה מובילות לחבלה של ממש אצל הצד המותקף, נחשבת לעבירה חמורה יותר. עבירה זו מתקיימת כאשר נותר נזק גופני או נפשי אצל נפגע העבירה והעונש בגינה יכול להגיע עד שלוש שנות מאסר.


תקיפה בין נהגים, על רקע שימוש בדרך, משייכת את מעשה האלימות לקטגוריית זעם נהגים או טרור בכביש. קו פסיקתי ברור מורה על הצורך בהחמרת העונשים בגין עבירות אלימות על רקע שימוש בדרך או זעם נהגים, ואף, למרבה הצער, אין כמעט יום שבו לא מוגש כתב אישום שעניינו אלימות על רקע זה.


תקיפה חובלנית על רקע שימוש בדרך


בית משפט השלום בתל אביב – יפו נדרש לגזור את עונשו של אדם, כבן 54, ללא עבר פלילי, אשר תקף נהג אחר כבן 70, שעקף אותו עם רכבו וצפר לו, על רקע שימוש בדרך.


על פי עובדות כתב האישום, במרץ 2018, בשעה 20:00 נהג ברכבו הנפגע, יליד 1949, וכשהבחין ברכבו של הנאשם שחנה בכביש, צפר לו ועקף אותו. הנאשם יצא מרכבו, ניגש לרכב של הנפגע, הכה באגרופו בפניו והצמיד את חגורת הבטיחות לגופו. הנפגע יצא מרכבו והנאשם דחף אותו והפיל אותו על הכביש. הנאשם גרם לאדמומיות באגן ובפנים של הנפגע, והוא פונה לבית חולים.


בית המשפט ציין כי בפגיעתו בגופו של הנפגע פגע הנאשם באופן מהותי בערכים מוגנים של שמירת החיים והבריאות ושל האוטונומיה של האדם על גופו, כחלק מכבודו כאדם. אמנם במקרה זה, הנזק לא היה חמור, אך הנזק הפוטנציאלי, המוגבר כשמדובר באדם מבוגר כנפגע, חמור מאוד.


הענישה המקובלת בגין עבירת תקיפה מגוונת, אך ככלל ניתן לאתר קו ענישתי ברור, שלפיו כאשר מדובר בתקיפה חובלנית שלא בוצעה בחפץ ולא גרמה לנזק חמור או מתמיד, נקבעו מתחמים עונשיים שנעים בין מאסר מותנה לבין מספר חודשי מאסר בפועל.


במקרה זה מתקיימות שתי נסיבות מחמירות המחייבות קביעתו של מתחם מחמיר: האחת, הנפגע הוא אדם מבוגר, שנתפס כמי שלא יוכל להשיב מלחמה. והשנייה, התנהגותו חסרת הרסן של הנאשם על רקע שימוש בדרך, המשייכת את המעשה לקטגוריית טרור בכביש.


הנאשם הביע צער וחרטה על התנהגותו, והחל ביוזמתו בטיפול פסיכולוגי. שירות המבחן מצא כי הנאשם בעל מערכת ערכים תקינה ונורמטיבית, ואין צורך בהפנייתו לטיפול. לזכותו עומדים שיקולים כבדי משקל שהובילו לקביעת עונשו בעבודות שירות לתקופה קצרה, כולל: הודאתו במיוחס לו, שיש עמה נטילת אחריות וחסכה משאבי ציבור, היעדר עבר פלילי והתנהגות חיובית כללית.


לצד העונש העיקרי, קבע בית המשפט, כי יוטל מאסר על תנאי לתוספת הרתעה והנאשם יחויב בפיצוי הנפגע, בסך שכדרכם של פיצויים בהליכים פליליים לא ימצה בהכרח את מלוא הנזק, שלא הוכח כדבעי. בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: שלושה חודשי מאסר, שירוצו בדרך של עבודות שירות, שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, שלא יעבור עבירת אלימות מכל סוג ופיצוי לנפגע בסך 3,000 שקלים.


ת"פ 31122-10-17
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.