www.what2do.co.il

גניבה בנסיבות מיוחדות, מה הדין הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גניבה בנסיבות מיוחדות, מה הדין הפלילי?

העונש המרבי על עבירת גניבה הוא שלוש שנות מאסר, אך קיימים מצבים הנחשבים לגניבה בנסיבות מחמירות שבגינם נקבעים עונשים שנעים בין שבע עד עשר שנות מאסר, כמו במקרה של גניבה בידי מורשה או בידי עובד ציבור.


גניבה בנסיבות מיוחדות מתייחסת למקרים של גניבת רכוש ונכסים יקרי ערך מעל חצי מיליון שקלים, ונכסים שגניבתם עלולה לפגוע בבטיחות הציבור ושלומו, העונש בגין עבירה זו יכול להגיע עד ארבע שנות מאסר.


סעיף 384א לחוק העונשין קובע עונש של עד ארבע שנות מאסר בגין גניבה בנסיבות מיוחדות, במקרים הבאים: גניבה של דבר המשמש חלק מקווי תשתיות, מתקני תשתיות או חיבור אליהם, או דבר שמטרתו היא הבטחת בטיחות הציבור.


וכן, בגין גניבת דבר המשמש כלי עבודה או אמצעי להפקת פרנסתו של אדם, לרבות: כלים חקלאיים, תוצרת חקלאית, בקר או מקנה, ובתנאי שערכו של הדבר הנגנב עולה על 1,000 שקלים, דבר בעל ערך תרבותי, מדעי, היסטורי, דתי או אומנותי. סעיף 384א(ב) קובע עונש שיכול להגיע עד שבע שנות מאסר לאדם שגנב דבר שערכו מעל 500,000 שקלים.


במישור היסוד העובדתי עבירת גניבה דורשת, על פי הגדרתה, נטילה של דבר הניתן להיגנב. היסוד העובדתי בעבירות גניבה בנסיבות מיוחדות לא כולל דרישת רכיב של תוצאות באופן של גרימת נזק, אובדן הנכס או פגיעה בפרנסה בשלום הציבור, אלא די בעצם נטילת הנכס כדי לקיים את הרכיב העובדתי. דרישת היסוד הנפשי בעבירות אלה היא מודעות להתנהגות ומודעות לנסיבות לצד כוונה ביחס למטרת שלילת הנכס מבעליו.


תייר גנב מעטפה עם יהלומים שנשכחה על דלפק


הנאשם הואשם בכתב האישום בעבירה של גניבה בנסיבות מיוחדות, בחלופה של גניבת דבר שערכו עולה על 500,000 שקלים, לפי הוראות סעיף 384א(ב) לחוק העונשין, בכך שנטל מעטפה עם יהלומים שמצא על דלפק במקום להחלפת כספים. בית משפט השלום בתל אביב – יפו נדרש לקבוע את עונשו.


על פי עובדות כתב האישום, הנאשם, אזרח אזרבייג'אן, הגיע לישראל עם הוריו לצורך קבלת טיפול רפואי לאביו החולה. בעת ששהו בארץ התגוררו בדירה ששכרו בבת ים. במאי 2018, כשבועיים לאחר הגעתם ארצה, שהו הנאשם והוריו במתחם בית חולים. הנאשם נדרש להמיר כסף זר וביקש לפנות לעסק העוסק בכך.


במקביל, הגיע נפגע העבירה אל המקום להחלפת כספים, באותה עת העביר משלוח יהלומים בשווי כולל של מעל חצי מיליון דולר שהיו ארוזים בשקיות ניילון ונתונים בתוך מעטפת נייר חומה, והמיר סכום כסף ואגב כך הניח את המעטפה על הדלפק. כשעזב את המקום שכח את המעטפה על הדלפק.


זמן קצר לאחר מכן הגיע הנאשם להמיר סכום כסף וכנראה הבחין במעטפה. הנאשם הלך מהמקום, אך לאחר זמן קצר שב חזרה, בעת שבעל העסק לא שהה במקום. הוא נעמד ליד הדלפק, בחן את המעטפה ובשלב מסוים פתח אותה והציץ פנימה. לאחר מכן נטל את המעטפה, גלגל אותה והלך מהמקום.


בעל היהלומים הבין כעבור זמן קצר כי שכח את המעטפה על הדלפק וחזר למקום בבהלה. באמצעות בדיקת מצלמות האבטחה, התברר מהלך העניינים וזהות הנאשם נחשפה. למחרת היום, אותר הנאשם ונעצר בדירה. ברשות הנאשם נתפסו היהלומים, למעט יהלומים בשווי כולל של 133,200 דולר.


הנאשם טען להגנתו כי לא התכוון לשלול את היהלומים מבעליהם אלא התכוון להשיב אותם, אך משום שאינו ישראלי לא ידע כיצד לפעול והחליט להמתין לחבר כדי שיסייע לו בכך. עוד טען כי השיב לשוטרים את כל האבנים שהיו ברשותו וכפר בכך שלא השיב חלק מיהלומים. עם זאת, בחקירה הנגדית סתר הנאשם לא אחת את הגרסה שמסר בהודעותיו בחקירתו במשטרה.


בית המשפט סבר כי מדובר במקרה מובהק שבו הנאשם יכול היה, בקלות רבה, לאתר את הבעלים, שהרי הוא לא מצא את המעטפה על הרצפה ברחוב, אלא על דלפק בתוך עסק. הוא יכול היה בקלות לאתר את בעל המקום ולהפקיד בידיו את המעטפה, פעולות שהנאשם נמנע בבירור מלעשות.


בסופו של דבר, קבע בית המשפט כי עובדות כתב האישום הוכחו בפניו כנדרש בהליך פלילי. לפיכך הרשיע את הנאשם בעבירה שבה הואשם בכתב האישום, שהיא עבירה של גניבה בנסיבות מיוחדות לפי הוראות סעיף 384א(ב) לחוק העונשין.


ת"פ 40085-05-18
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.