www.what2do.co.il

עבירת סחר בנשק, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עבירת סחר בנשק, מה העונש הצפוי?

אדם שמייצר, מייבא או מייצא נשק או סוחר בו או עושה כל עסקה אחרת בנשק, ללא היתר כדין, צפוי לעונש שיכול להגיע עד 15 שנות מאסר מאחורי סורג ובריח.


סעיף 144 לחוק העונשין קובע כי אדם שרוכש או המחזיק כלי נשק ללא היתר כדין, צפוי לעונש שיכול להגיע עד שבע שנות מאסר. כאשר מדובר בחלקים של נשק, אביזרים נלווים או תחמושת, העונש המרבי הוא עד שלוש שנות מאסר.


אדם הנושא או מוביל נשק ללא היתר כדין לנשיאתו או להובלתו, צפוי לעונש שיכול להגיע עד עשר שנות מאסר. כאשר מדובר בנשיאה או הובלה של חלקי נשק, אביזרים נלווים או תחמושת, העונש המרבי הוא עד שלוש שנות מאסר.


סעיף 144(ב2) לחוק העונשין עוסק בעבירה פלילית של סחר בנשק, וקובע כי אדם שמייצר, מייבא או מייצא נשק או הסוחר בו או עושה בו כל עסקה אחרת ללא היתר כדין, שיש עמה מסירת החזקה בנשק לאדם אחר, בין אם תשלום ובין אם בלא בתשלום, צפוי לעונש שיכול להגיע עד 15 שנות מאסר. הענישה המחמירה הקבועה בחוק לגבי סוחרי נשק נועדה להגן על הערכים החברתיים של ביטחון האזרחים ושלמות גופם מפני עבירות אלימות, וכן על הצורך בשמירה על שלטון החוק תוך מיגור התופעה של השימוש בנשק לא חוקי.


מכירת כלי נשק מסוגים בתמורה כספית


שני נאשמים שמכרו לסוכן משטרה כלי נשק מסוגים שונים בתמורה כספית, הורשעו בכך שכל אחד מהם עבר שתי עבירות של סחר בנשק, לפי סעיף 144(ב2) לחוק העונשין. בית המשפט המחוזי בירושלים נדרש לקבוע מהו העונש ההולם.


כתב האישום החזיק שני אישומים שלפיהם נעברו שתי העבירות שבהן הורשע כל אחד מהנאשמים בשל שתי עסקאות של מכירת אקדח ורובה סער. עם זאת, עמדתם של המאשימה ושל עורכי דינם של הנאשמים הייתה כי יש לראות בעובדות שני האישומים משום אירוע אחד, שלגביו יש לקבוע מתחם עונש הולם אחד.


על פי עובדות כתב האישום, הנאשם הראשון יזם את הקשר עם הסוכן, יצר קשר עם המוכר, הביא את הסוכן אל הפגישה עם המוכר ונכח בפגישות עם המוכר עד השלמת העסקה. בעסקה הראשונה שימש הנאשם בתפקיד מתווך פעיל מאד, בשונה מהאישום השני, שבו היה מתווך פאסיבי, שנהנה מעמלת התיווך, שאותה קיבל חרף היעדר מעורבות מצדו בעסקה.


הנאשם השני פעיל מאד בתחום הסחר בכלי נשק. מעובדות שני האישומים עולה, שלנאשם גישה לכלי נשק רבים ומגוונים. במסגרת שלבי התגבשותה של העסקה הראשונה הציג הנאשם השני לסוכן ארבעה אקדחים שונים לבחירתו. בשלב שבו עמדו להשלים את העסקה הציג אקדח נוסף ולבסוף, הביא לסוכן את האקדח. מהאישום השני, שבמסגרתו הוצגו שלושה רובי סער, נמכר רובה הסער שהוזמן.


במסגרת קביעת מתחם העונש ההולם, התחשב בית המשפט בערך החברתי שנפגע ממעשה העבירה ובמידת הפגיעה בו, תוך התחשבות במדיניות הענישה הנהוגה, והנסיבות שבהן נעברו העבירות. מתחם העונש לנאשם הראשון שתיווך בשתי עסקאות של מכירת נשק נע בין 28 ל-60 חודשי מאסר בפועל ומתחם העונש לנאשם השני נע בין 40 ל-80 חודשי מאסר בפועל.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם הראשון את העונשים הבאים: מאסר בפועל למשך 28 חודשים, מאסר על תנאי למשך שישה חודשים שלא יעבור בתוך שלוש שנים מיום שחרורו עבירת נשק שהיא פשע, מאסר על תנאי למשך שלושה חודשים שלא יעבור בתוך שלוש שנים מיום שחרורו עבירת נשק שהיא עוון וקנס כספי בסך 1,000 שקלים או 8 ימי מאסר תמורתו.


על הנאשם השני גזר בית המשפט את העונשים הבאים: מאסר בפועל למשך 48 חודשים, מאסר על תנאי למשך שישה חודשים שלא יעבור בתוך שלוש שנים מיום שחרורו עבירת נשק שהיא פשע. מאסר על תנאי למשך שלושה חודשים שלא יעבור בתוך שלוש שנים מיום שחרורו עבירת נשק שהיא עוון וקנס כספי בסך 10,000 שקלים או 80 ימי מאסר תמורתו.


ת"פ 35684-04-18
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.