www.what2do.co.il

גניבת כספים מקופת עסק, מהו העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גניבת כספים מקופת עסק, מהו העונש?

סעיף 384 לחוק העונשין קובע עונש מאסר של שלוש שנים, בגין עבירת גניבה, זאת כאשר לא נקבע לעבירה עונש אחר מחמת נסיבותיה או מחמת טיבו של הדבר שנגנב.


במקרה זה, הנאשם גנב כסף מזומן מקופה של מועדון לילה, והורשע בביצוע עבירה של גניבה לפי הוראות סעיף 384 לחוק העונשין. בית משפט השלום בתל אביב – יפו נדרש לקבוע את עונשו, בהתחשב בכך שאין מדובר בהרשעה ראשונה בעבירות רכוש.


על פי עובדות כתב האישום, בערב שישי, בנובמבר 2014, התקיימה מסיבה במועדון בתל אביב. הנאשם הגיע למועדון יחד עם חברים. בכניסה למועדון עמדה הקופאית, שמכרה כרטיסי כניסה למסיבה. בעת שהנאשם וחבריו עמדו ליד הקופאית, שוחחו עמה ודעתה הוסחה, גנב הנאשם מקופתה סך של 5,170 שקלים במזומן.


מטעם המאשימה הוגש גיליון ההרשעות הקודמות של הנאשם, וממנו עלה שלנאשם, יליד שנת 1988, שש הרשעות קודמות, המתייחסות לעשרות רבות של תיקי חקירה, שמרביתם בעבירות רכוש. הרשעתו האחרונה, שבגינה הוא מרצה כיום עונש של מאסר בפועל, היא מבית משפט השלום בירושלים.


במסגרת תיק זה הורשע הנאשם בשרשרת ארוכה של עבירות התפרצות בתחבולה וגניבה, שכוונו כלפי קורבנות מבוגרים. בית משפט השלום התחשב במצבו האישי הסבוך והמורכב ולאחר ששמע את דברי אמו, גזר עליו עונש כולל של 50 חודשי מאסר בפועל, תוך הפעלה חופפת במידה ניכרת של שלושה עונשי מאסר מותנים, בצירוף לענישה נלווית.


הנאשם מרצה 57 חודשי מאסר בפועל


המאשימה הגישה ערעור על העונש הקל, ובית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את הערעור והעונש הוחמר והועמד על תקופה של 57 חודשי מאסר בפועל, שהיא תקופת המאסר שאותה מרצה הנאשם כיום.


מטעם ההגנה העיד עורך דין, שמכיר את הנאשם מילדותו, מאחר שייצג את אמו במהלך השנים ואף ייצג את הנאשם עצמו בתיק מירושלים. עורך הדין תיאר את נסיבות חייו הקשות של הנאשם, שגדל אצל אם חולה ומוגבלת בתנאי מצוקה קיצוניים. לדבריו, רשויות הרווחה לא השכילו להתמודד עם אמו שאף היא מנוצלת על ידי אחרים וכתוצאה מכך הנאשם נשלח לרחובות כדי לגנוב עבור משפחתו.


כראייה לקביעת העונש מטעם ההגנה, הוגש מכתב מאת מש"ק האסירים בבית הסוהר ובו נכתב כי הנאשם שוהה שם מספר חודשים ללא עבירות משמעת ואף השתתף בתכנית טיפולית להתמודדות עם הפרעות קשת וריכוז.


קביעת מתחם העונש ההולם לאירוע שבגינו הורשע הנאשם נעשה בהתאם לעיקרון ההלימה שהוא עקרון המנחה בענישה. בית המשפט מתחשב בערך החברתי שנפגע מביצוע העבירות ובמידת הפגיעה בו, במדיניות הענישה הנהוגה ובנסיבות הקשורות בביצוע העבירות.


המאשימה טענה כי מדובר בגניבה מתוכננת היטב, שבוצעה תוך תיאום עם אחרים, כפי שאירע גם במקרים אחרים שביצע הנאשם. על כן, עתרה, בהתחשב בעברו המכביד במיוחד, לחרוג ממתחם העונש ההולם לחומרה, לשם הגנה על שלום הציבור, וזאת בהתאם להוראות סעיף 40ה לחוק העונשין.


בית המשפט סבר כי נסיבותיו האישיות של הנאשם מורכבות וקשות. עם זאת, עליו להפנים שנסיבות אלה אינן יכולות לשמש כהיתר לביצוע חוזר ונשנה של עבירות רכוש. דווקא נסיבות ביצוע העבירות אלה, כמו נסיבות ביצוע העבירות הקודמות, מלמדות שהנאשם יודע ומסוגל לעבוד בצוותא עם אחרים, ועליו לתעל את יכולותיו לאפיקים חיוביים.


בסופו של דבר גזר בית המשפט על הנאשם את העונשים הבאים: חמישה חודשי מאסר בפועל. הנאשם יישא עונש זה בחפיפה חלקית לעונש שאותו הוא מרצה, באופן ששלושה חודשים יצטברו לכל עונש מאסר בפועל שאותו הוא נושא כיום.


ובנוסף הוטל על הנאשם מאסר על תנאי למשך ששה חודשים, שאותו לא יישא אלא אם יעבור, בתוך שלוש שנים מיום שחרורו, עבירה של גניבה. כמו כן, מתוך הכסף שנתפס על הנאשם, הורה בית המשפט על השבת סכום של 5,170 שקלים למתלונן ועל השבת יתרת הכסף לנאשם.


ת"פ 41964-05-17
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.