www.what2do.co.il

התנגדות למעצר, מהו הדין הפלילי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

התנגדות למעצר, מהו הדין הפלילי?

סעיף 47(א) לפקודת סדר הדין הפלילי קובע כי אדם המשתמש בכוח או באיומים כדי למנוע או להכשיל מעצר חוקי, שלו או של אדם אחר, או כדי להכשיל חיפוש חוקי, צפוי לעונש שיכול להגיע עד ששה חודשי מאסר וקנס כספי.


הנאשם הורשע, על פי הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן, בשתי עבירות של התנגדות למעצר ובעבירות של תקיפת שוטר, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות ואיומים, אשר יוחסו לו בשני אישומים. בית משפט השלום בירושלים נדרש לקבוע מהו העונש הראוי.


על פי עובדות כתב האישום הראשון, בנובמבר 2015, בעת שהוצבו מתנדבים של המשטרה בכיכר בירושלים ניגשו אליהם שני עוברי אורח, ודיווחו על אדם שהיה מעורב בתגרה. המתנדבים ניגשו למקום האירוע והמודיעים הצביעו על הנאשם, שהיה באותה עת כבן 21 שנים.


אחד המתנדבים ניגש לברר את פשר האירוע ובתגובה הנאשם דחף אותו והכה אותו באגרוף. מתנדב נוסף הבחין במתרחש וניגש לעזור בניסיון להשתלט על הנאשם, וכן הודיע לו שהוא עצור. הנאשם השתולל והתנגד למעצרו. המתנדבים לא הצליחו לעצור אותו והזעיקו תגבורת. שוטר שהגיע למקום סייע באיזוק בזמן שהנאשם המשיך להשתולל ולהתנגד למעצרו עד שהוכנס לניידת. בנסיבות אלה הורשע בעבירות של תקיפת שוטר והתנגדות למעצר.


על פי עובדות כתב האישום השני, ביולי 2016, באותו איזור, שוטרים הבחינו בקטטה בין צעירים, ניגשו להפריד בין המעורבים ולפזר את הקטטה. אחד השוטרים ניגש לנאשם, ביקש ממנו תעודת זהות וביקש שיתלווה אליו. השוטר ניסה להובילו הצידה ובתגובה הנאשם תפס אותו בידו, אחז בחזקה בצווארון חולצתו, השתולל ודחף את השוטר.


כדי להשתלט על הנאשם, השוטר בעט בו ושוטרים נוספים ניגשו לעזור בהשתלטות עליו, בעת שהוסיף להשתולל והתנגד למעצרו, עד שנאזק והוכנס לניידת. ואף בעת ששהה בניידת ובחקירה בתחנת המשטרה, המשיך להשתולל והטיח בשוטרים קללות רבות ואף נקט באיומים. בשל כך הורשע בעבירות תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, איומים והתנגדות למעצר.


הנאשם אחראי למעשיו וכשיר לעמוד לדין


מחוות דעת פסיכיאטרית עלה שהנאשם אחראי למעשיו וכשיר לעמוד לדין. עוד עלה כי הוא חווה ילדות קשה מאד, נשר ממסגרת הלימודים ונהג לצרוך אלכוהול. בעבר הופיעו אצלו תסמינים של חרדה והוא סבל מהתקפי חרדה בעצמה נמוכה, בעקבות כך אושפז, אך נקבע כי הוא אינו סובל ממחלת נפש וכשיר לעמוד לדין.


קצין המבחן התרשם כי הנאשם אינו פנוי להתמודד עם מורכבות מצבו והרקע המשפחתי שממנו הוא מגיע, ונמנע מלעבד את קשייו, על רקע חשש מהצפה רגשית וחרדה עמוקה. עם זאת הוא שואף לאורח חיים תקין, ומוצא רגיעה ושקט נפשי באורח חיים קבוע ובפרנסתו.


שירות המבחן העריך כי עונש מאסר, ולו בעבודות שירות, יוביל לפגיעה בשיקומו הכוללני ולנסיגה במצבו הרגשי וההתמכרותי ותעמיק חוויות טראומה מהעבר. לכן הומלץ לגזור עליו צו מבחן למשך שנה, 350 שעות שירות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי והתחייבות כספית.


המאשימה עתרה לקבוע מתחם עונש הולם נפרד בגין כל אחד מהאישומים שנע בין מספר חודשי מאסר לבין 18 חודשי מאסר וביקשה לגזור עליו שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס ופיצוי לשוטר שנפגע.


מנגד ביקש הסנגור לאמץ את המלצת שירות המבחן, והדגיש את כברת הדרך הטיפולית הארוכה שעשה הנאשם, את גילו הצעיר בעת ביצוע העבירות ואת חלוף הזמן מאז, את הנסיבות האישיות הקשות ואת הצלחתו להתגבר על המכשולים במסגרת שיתוף הפעולה עם שירות המבחן. לטענתו, מתחם העונש ההולם מתחיל ממאסר על תנאי, ואף יש מקום לחרוג ממתחם העונש ההולם משיקולי שיקום.


בית המשפט ציין כי הערכים המוגנים בגין העבירות שביצע הנאשם הם שמירה על הסדר הציבורי, שלטון החוק, שלמות גופם של השוטרים והבטחת אפשרותם למלא את תפקידם בבטחה, וסבר כי יש לקבוע מתחם עונש הולם נפרד לכל אירוע, שמתחיל ממאסר קצר, שניתן לריצוי בעבודות שירות, ועד עשרה חודשי מאסר בפועל לצד עונשי מאסר מותנים וקנס.


במסגרת קביעת העונש, בית המשפט שקל לזכותו של הנאשם את גילו הצעיר, נסיבות חייו הקשות, העדרן של הרשעות קודמות והודאתו במיוחס לו בכתב האישום, המגלמת בתוכה קבלת אחריות על המעשים, הכרה בפסול שבהם, ובהתאם לכך גם מפחיתה את הסיכון להישנותם.


בסופו של דבר גזר בית המשפט את העונשים הבאים: 350 שעות לתועלת הציבור, חמישה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים שלא יעבור עבירת אלימות מסוג פשע ועוד שלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים שלא יעבור עבירת אלימות מסוג עוון. לצד צו מבחן לשנה, פיצוי לנפגע העבירה בסך של 700 שקלים וקנס בסך 500 שקלים או חמישה ימי מאסר תמורתו.


ת"פ 49135-11-16
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.