www.what2do.co.il

תקיפה על רקע גזעני, מה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תקיפה על רקע גזעני, מה העונש?

סעיף 144ו לחוק העונשין, עוסק בעבירות ממניע של גזענות או עוינות כלפי ציבור, וקובע עונש כפול לאותה עבירה של אלימות נגד הגוף, החירות או הרכוש, וכן עבירה של איומים או סחיטה, עבירות של בריונות ותקלות לציבור ושל מטרדים.

 

אדם שעובר עבירת אלימות מתוך מניע של גזענות או של עוינות כלפי ציבור מחמת דת, קבוצה דתית, מוצא עדתי, נטייה מינית או היותם עובדים זרים צפוי לעונש מאסר שיכול להגיע עד עשר שנים.


סעיף 382א לחוק העונשין קובע כי אדם התוקף עובד הציבור או מי שממלא חובה או תפקיד המוטלים עליו על פי דין או מי שנותן שירות לציבור מטעם גוף המספק שירות לציבור, והתקיפה קשורה למילוי חובתו או תפקידו של הנתקף, צפוי לעונש שיכול להגיע עד שלוש שנות מאסר.


תקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני


צעיר כבן 19, ללא עבר פלילי, הורשע, על פי הודאתו, בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני נגד שני חרדים לפי סעיפים 382(א) ו – 144ו(א) לחוק העונשין. בית המשפט המחוזי בירושלים נדרש לקבוע את עונשו.


על פי עובדות כתב האישום, בדצמבר 2017, בשעה ארבע לפנות בוקר, שני המתלוננים, צעירים בעלי חזות חרדית, צעדו במורד הדרך בסילוואן, בדרכם לטבול במעיין השילוח. באותה עת, ישב הנאשם, יחד עם אחר, בסמוך והשניים עישנו נרגילה. כאשר הבחינו במתלוננים, האחר קם, והתקרב אליהם והיכה את המתלונן בראשו. המתלוננים נמלטו מהמקום והתחבאו זמן מה ולאחר מכן המשיכו בדרכם למעיין. כעבור חצי שעה, לאחר שהמתלוננים סיימו את הטבילה, הם עשו דרכם חזרה לכותל. באותה עת ישבו הנאשם והאחר במעלה הרחוב.


כאשר הבחינו הנאשמים במתלוננים פעם נוספת, התקרבו אליהם, האחר חסם את דרכם, הנאשם נעמד מאחוריהם. בתחילה, האחר ניגש אל המתלוננים ושאל אותם על הפאות שבצידי ראשם. לאחר מכן אחז האחר בפאות של השניים וקשר אותן זו לזו, חרף בקשתם שלא יעשו כן בשל האיסור הדתי להתיר קשרים בשבת.


בהמשך, החל האחר לדבר בגנות ראש הממשלה, המשטרה ומדינה ואילץ את המתלוננים לחזור על דבריו, תוך שהנאשם מתרגם להם את הדברים. כמו כן, דיברו הנאשם והאחר בזכות ארגון החמאס ודרשו מהמתלוננים לחזור על דבריהם. בשלב מסוים, אמר להם הנאשם כי בכוונתם לחטוף אותם והחל לגרור אחד מהם במורד הרחוב. האחר תפס את השני והחל לגרור גם אותו.


בשלב זה, הנאשם אילץ את המתלוננים לחזור אחריו בשפה הערבית על מילים מתוך הצהרת האמונה האסלאמית, תוך שהאחר חובט באגרופו בחזה של השני. לאחר מכן תפס הנאשם את המתלונן בצווארו ואילץ אותו לנשק את ידיו ואת ידיו של האחר. לאורך המעשים הללו, שנמשכו מספר דקות, הנאשם בעט במתלוננים, ותיעד את דבריו ומעשיו במכשיר הטלפון שלו.


בית המשפט סבר כי הנאשם פגע בערך החברתי של שלמות גופם ונפשם של המתלוננים, בעיקר באספקט הרוחני דתי, כאשר מידת הפגיעה גדולה ומשמעותית. בחינת הנסיבות הוליכו למסקנה כי הנאשם שלט במעשיו, תוך שהתעלם מהפגיעות שהסבו מעשיו. הנזקים שנגרמו חמורים, בעלי השלכה לעתיד, הנאשם יכול היה להבין הפסול במעשיו, הבין משמעותם וההימנעות מהם הייתה תלויה בו.


מתחם הענישה הראוי במקרה זה הוא 12 עד 30 חודשי מאסר בפועל. בית המשפט סבר כי להמלצת שירות המבחן למאסר בעבודות שירות אין קשר לטיב המעשים, חומרתם ומהות העבירות. עם זאת, לזכות הנאשם יש לזקוף הודאתו שבאה בתחילת ההליך, גילו הצעיר והיעדר עבר פלילי.


בנסיבות אל גזר בית המשפט את העונשים הבאים: מאסר בפועל לתקופה של 20 חודשים, מאסר על תנאי לשבעה חודשים שהנאשם לא יעבור עבירה מסוג פשע בתוך שלוש שנים מיום שחרורו, קנס כספי בסך 3,000 שקלים או 30 ימי מאסר תמורתם ופיצוי לכל אחד מהמתלוננים בסך 12,000 שקלים.


ת"פ 29650-01-18
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.