www.what2do.co.il

גניבה בדרך של מציאה, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גניבה בדרך של מציאה, מה קובע החוק?

סעיף 383 לחוק העונשין מגדיר עבירת גניבה, כמעשה שבו אדם גונב דבר אם הוא נוטל ונושא דבר הניתן להיגנב, ללא הסכמת בעליו, תך שימוש במרמה ובלי תביעת זכות בתום לב, כשהוא מתכוון בעת הנטילה לשלול את הדבר לצמיתות, או בהיותו מחזיק כדין דבר הניתן להיגנב, בפיקדון או בבעלות חלקית, הוא שולח יד בו במרמה לצורך שימוש אישי או של אחר שאינו בעל הרכוש שנלקח.


סעיף 383(ד) לחוק העונשין קובע כי גניבה במציאה, היא עבירת רכוש שמתרחשת כאשר בזמן המציאה של החפץ שנגנב, המוצא הניח שאפשר באמצעים סבירים לגלות את הבעלים שלו. העונש הצפוי בגין עבירה זו הוא עד שלוש שנות מאסר, אם לא נקבע לעבירה עונש אחר מחמת נסיבותיה או מחמת טיבו של הדבר שנגנב.


גניבה בדרך של מציאת שיקים ברחוב ושימוש בהם


שני נאשמים, שהם בעל ואישה, גנבו שיקים על ידי מציאתם ברחוב וקיבלו תמורתם במרמה כסף מזומן מחלפן כספים. בנסיבות אלה הורשעו בעבירות של ביצוע בצוותא עבירה של גניבה בדרך של מציאה לפי סעיף 383 (ד) יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין, וביצוע בצוותא עבירה של קבלת דבר במרמה, עבירה לפי סעיף 415 יחד עם סעיף 29 לחוק העונשין. בית משפט השלום בחיפה נדרש לקבוע את העונש ההולם.


על פי עובדות כתב האישום, ביולי 2015, מצאה הנאשמת 15 שיקים חתומים, בסכומים שונים, שנתנו בעלי השיקים למתלונן, כתשלום עבור מעון ילדים שבניהולו. לאחר ששיתפה הנאשמת את בעלה בדבר מציאת השיקים, החליטו השניים לפדות אותם אצל חלפן כספים.


בהמשך הגיעו הנאשמים לחלפן כספים, כשברשותם השיקים, במטרה לנכותם ולקבל תמורתם כסף מזומן. הנאשמים הציגו בפני החלפן מצג שווא, שלפיו יש להם זכות בשיקים, וטענו שהם נמסרו להם בעבור עבודתה של האישה. החלפן מסר להם בתמורה לשיקים הגנובים, סכום של כ-17,000 שקלים במזומן.


המאשימה טענה כי בעקבות מעשיהם של הנאשמים, נגרמו נזקים כלכליים הן לחלפן הכספים והן לבעלי השיקים, ואף הפנתה לכך, כי בעדותו בבית המשפט טען החלפן במשפט ההוכחות, כי לנאשמים נותר חוב כלפיו.


המאשימה ציינה כי לא מדובר בעבירה רגעית ובודדת, אלא במסכת עבירות של גניבה והצגת מצג שווא, קבלת כספים במרמה, בעקבות אותו מצג שווא. הנאשמים לא הביעו חרטה, ניהלו משפט הוכחות, ולא חסכו מזמנו של בית המשפט, ובעלויות המדינה הכרוכות בניהול המשפט. לפיכך עתרה למתחם ענישה הנע בין 9 ל-18 חודשי מאסר בפועל, לצד מאסר על תנאי, פיצוי למתלוננים וקנס.


מנגד ביקש הסנגור להסתפק בעונש צופה פני עתיד. לטענתו, מדובר בנאשמת בת 50, נעדרת עבר פלילי, הסובלת מבעיות רפואיות ומצב כלכלי קשה מאוד. והיא ובעלה, כבן 51, שלחובתו הרשעות קודמות בעבירות של תכנון ובנייה, מגדלים תשעה ילדים, כאשר הרקע לביצוע העבירות היה מצבם הכלכלי הקשה.


הסנגור הדגיש את חלקו הקטן של הנאשם לביצוע העבירות, בעיקר בעניין הגניבה, וציין שהעבירה כמעט והושלמה על ידי הנאשמת, במציאת המעטפה עם השיקים, כאשר לטענתו תרומתו לשותפות לביצוע העבירה היא תרומה מינורית.


שני הנאשמים ביצעו את העבירות יחד


לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר כי מדובר בגניבה על ידי מציאה, ולכן בכל מה שקשור לתכנון עבירת הגניבה, קשה לייחס לנאשמת תכנון כלשהו, לנוכח טיבה של הגניבה. עם זאת, משעה שמצאה את השיקים, והחליטה להחזיק בהם ולממש אותם בניגוד לזכות הבעלות שבהם, יש לזקוף זאת לחובתה.


בית המשפט סבר כי שני הנאשמים נשאו ונטלו את השיקים יחד, ומימשו את תמורתם יחד, ועל כן, גנבו אותם יחד. כך שחלקיהם היחסיים של השניים בביצוע שתי העבירות, הוא כמעט זהה, התכנון של ביצוע העבירה אף הוא משותף לשניים, כשהדגש הוא על עבירת קבלת דבר במרמה, כלומר הרעיון להיפרע מהשיקים שנמצאו על ידם.


בנסיבות אלה גזר בית המשפט על שני הנאשמים את העונשים הבאים: ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים והתנאי הוא שלא יעבור עבירה מהעבירות שבהן הורשעו וכל עבירת רכוש מסוג פשע, לצד קנס בסך 7,500 שקלים או 75 ימי מאסר תמורתו.


ת"פ 40718-12-17
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

עבירת שוד במשפט הפלילי, מה העונש?

מהי עבירת השוד? כיצד מבדילים בין שוד לגניבה? איך מתמודדים עם כתב אישום בגין ביצוע שוד? 

מה ההבדל בין עבירת השוד לעבירת הגניבה מבחינה משפטית?

מתי הופכת עבירת הגניבה לעבירת שוד? מהם הקריטריונים המשפטיים לעבירת השוד ... 

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

מה העונש על השתתפות בהימורים, הגרלות ומשחקים אסורים?

אדם שמשתתף בהימורי ספורט, משחק במכונות מזל או לוקח חלק בכל הגרלה לא חוקית אחרת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנה וקנס כספי. אדם שמארגן משחקים אסורים מסתכן בעונש של עד שלוש שנות מאסר.  

זיוף כסף: מה העונש על שימוש בשטרות המזויפים?

זיוף כסף הוא עבירה פלילית, כאשר החוק לא מבדיל בין פעולת ייצור וזיוף שטרות לבין שימוש בכסף מזויף. העונש המרבי על זיוף כסף עומד על שבע שנות מאסר. 

קנס בהליך פלילי כעונש על עבירה

בית משפט רשאי להטיל קנס על נאשם בעבירה פלילית כעונש יחיד או לצד עונשים אחרים כמו מאסר או עבודות שירות, זאת בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות שהובילו לביצועה. 

רכוש גנוב: מה הדין הפלילי על החזקת רכוש גנוב?

אדם המחזיק ברכוש שיש לגביו חשד סביר כי הוא גנוב, כמו רכב, מחשב נייד, טלפון סלולארי וכדומה, צפוי לעונש של חצי שנת מאסר, אלא אם הוכח כי קיבל את רכוש בדרך חוקית. 

הסגת גבול: מהו הדין הפלילי על הסגת גבול?

הסגת גבול היא עבירה שבה הנאשם נכנס לבית של אחר ושוהה שם שלא כדין, במטרה להפחיד את המחזיק בנכס או לגרום לו לבצע עבירה. העונש הצפוי בגין הסגת גבול הוא מאסר בין שנתיים עד ארבע שנים.  

הצתה: מה העונש על עבירת הצתה?

חוק העונשין מבחין בין עבירת הצתה ברכוש, הצתה ברכוש השייך למדינה המשמש את הציבור, לעבירה של הצתה ברשלנות שלא מתוך כוונה תחילה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.