www.what2do.co.il

הכנת סמים מסוכנים, מהו העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הכנת סמים מסוכנים, מהו העונש הצפוי?

הנאשם, בוגר משטרה הצבאית, כבן 30, הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן בעבירות של גידול סמים, יצור, הכנת סמים מסוכנים, בניגוד לסעיף 6 לפקודת הסמים המסוכנים והחזקת כלים להכנת סם שלא לצריכה עצמית. בית משפט השלום בכפר סבא נדרש לקבוע את עונשו בגין עבירות סמים.


על פי עובדות כתב האישום, בחיפוש שנערך בביתו של צעיר מכפר סבא, נחשפה מעבדת סמים פעילה: 209 שתילי קנאביס במשקל של כ-3 ק"ג נמצאו ברשותו וכן נמצאו מגוון כלים אשר שימשו אותו בגידול הסמים. במסגרת המשפט, נשלח הצעיר לשירות המבחן לצורך בחינת תהליך השיקום וגיבוש המלצות בעניינו.


גידול לשימוש אישי או מסחרי?


לטענת הנאשם, הוא החל לצרוך את סם הקנאביס לאחר שירותו במשטרה הצבאית, וזאת עקב התמודדויות אישיות ומשפחתיות אשר השפיעו על מצבו הנפשי. את המעבדה לגידול הסמים, כך טען, הפעיל אך ורק לשימושו האישי ולא למטרות רווח, כדי שלא לבוא במגע עם סוחרי סמים ואוכלוסייה בעייתית.


בחיפוש שנערך בביתו, נמצאו מספר פריטים אשר שימשו אותו בגידול הסם, כגון: משקלים דיגיטליים, מד טמפרטורה, טפטפות, מספריים, פנס, מאווררים ואבקת השרשה לצמחים. במסגרת הפקת הסם, כך עלה מכתב האישום, תלה הצעיר את ענפי הקנאביס על חבלי כביסה כדי לייבשם ולהכינם לשימוש, והכין מספר רב של שקיות לאחסון התוצרים.


במסגרת הסדר טיעון שסוכם בעניינו, הנאשם הודה בעבירות המופיעות בכתב האישום המתוקן ונשלח לשירות המבחן, כדי לבחון האם להרשיעו בדין בהתאם לעמדת המדינה. בהסדר הטיעון הוחלט כי אם הנאשם יראה על תהליך גמילה ושיקום עקבי מצדו, תבקש המדינה הקלה בעונשו: 6 חודשי מאסר, שייתכן וירוצו בדרך של עבודות שירות וקנסות שונים.


שירות המבחן המליץ לבטל את ההרשעה


משלושת תסקירי שירות המבחן, עלה כי הצעיר בתחילה לא הבין את חומרת מעשיו והתייחס אליהם בקלות ראש וכן נראה שהוא מעורב בתחום הסמים מעבר לשימוש האישי. בהמלצת השירות, החל הנאשם בתהליך טיפולי פרטני וקבוצתי ביחידה לטיפול בהתמכרויות.


במהלך תקופת הטיפול, הראה הצעיר מחויבות לשיקומו והבנה הולכת וגוברת לבעייתיות שבמעשיו, כשהוא הקפיד להגיע לטיפולי הגמילה ומסר בדיקות שתן נקיות פעמיים בשבוע. מתוך כך, המליץ שירות המבחן לבית המשפט להעניש את הנאשם בענישה מקלה: צו מבחן ו-250 שעות לתועלת הציבור, תוך ביטול הרשעתו בעבירות סמים לגמרי, כדי שלא לפגוע באפשרויות תעסוקתיות או קבלת אזרחות זרה אם הנאשם יזדקק לכך.


בטענות המדינה נגד הנאשם, הודגשו התכנון המוקדם שבמעשיו, וכן הובאו תמונות המעבדה, המוכיחות את השקעת הזמן, הכסף והמאמץ בהקמת מעבדה מקצועית לגידול הסם. בנוסף, מספר השתילים הרב וכמות הסמים שנמצאה אינם מבוטלים ויכולים ללמד על כך שהסמים לא גודלו רק לשם שימושו העצמי של הנאשם וזוהי פגיעה בביטחון הציבור.


הנאשם, כך לטענת המדינה, נהג לצרוך סמים באופן אינטנסיבי מאז שירותו הצבאי, והקל ראש בחומרת מעשיו בתחילת תהליך השיקום, לפי תסקיר שירות המבחן. לכן, לפי המאשימה, אין לבטל את הרשעת הנאשם כפי שהמליץ שירות המבחן ויש להתייחס אל העבירות שאותן ביצע במלוא החומרה, כפי שנעשה במקרים דומים בעבר.


בטענות ההגנה, נטען לעומת זאת כי הנאשם שכר את הדירה לצרכי מגורים ולא לשם הקמת מעבדת סמים ולכן אין בכך תכנון מוקדם. בנוסף, הנאשם לא גידל סמים כדי לסחור בהם ולכן אין בכך פגיעה בביטחון הציבור, והנזקים שעשה הם לעצמו בלבד. השימוש בסמים נעשה על רקע מצבו הנפשי, ובגלל שמחויבותו לתהליך השיקום היא עמוקה ומשמעותית, יש לקבל את המלצתו של שירות המבחן ולא להרשיעו כדי שלא לפגוע בעתידו ובשיקומו.


בית המשפט בחן את תסקירי שירות המבחן אולם לא קיבל את המלצתו ואת טענות הנאשם, אלא את טענות המדינה: הצעיר גידל סמים במשקל ובכמויות שאינם זניחים ומהווים ראיה לכך שלא גידל אותם רק לשימוש עצמי. הוא השקיע מזמנו, כספו ומרצו כדי לבנות מעבדה מקצועית, כשהוא מכין חדרים לגידול הסם, מצטייד בשקיות לאחסנתו, רוכש ציוד ייעודי וכן ידע בשלבי הגידול. בנוסף, אמר השופט, כי הרשעתו של הנאשם לא תפגע בשיקומו ולכן אין לבטלה.


חודשיים מאסר לריצוי בעבודות שירות


השופט ציין כי מתחם הענישה במקרים כגון זה, הוא בין 7 חודשי מאסר עד 15 חודשים. כאשר הוא משקלל את כל נסיבות המקרה, החל מנסיבות חייו של הנאשם וכלה במחויבותו לשיקום, השופט מצא לנכון לסטות ממתחם הענישה ולהקל באורך תקופת העונש.


בית המשפט הרשיע את הנאשם וגזר עליו חודשיים מאסר לריצוי בעבודות שירות, לצד מאסר על תנאי למשך שלוש שנים: 6 חודשים ועוד 3 חודשי מאסר על תנאי ופסילת רישיון הנהיגה למשך 3 חודשים אם יעבור עבירות שונות הקשורות לפקודת הסמים המסוכנים.


ת"פ 59087-01-18
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

עבירות סמים שיקולי ענישה

עבירות סמים שיקולי ענישה

מהן עבירות סמים? כיצד בית המשפט שוקל את העונש הראוי בגין ביצוע עבירות סמים? מהם שיקולי ענישה בעבירות כגון דא? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

חובת דיווח בעבירת הלבנת הון

הסתרת כספים שמקורם בעבירות מס הכנסה, רכישת נדל"ן שנעשתה למטרת הסתרת הכסף, ורכישת נדל"ן בחו"ל באמצעות כספי ירושה ללא יידוע בן הזוג, עלולות להוות עבירת דיווח על פי חוק איסור הלבנת הון.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

עבירת שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירת רכוש, מה העונש?

שלילת כושר התנגדות לשם ביצוע עבירה פלילית, באמצעות חומרים מסוכנים, כמו אלכוהול וסמים היא עבירה חמורה, שהעונש המרבי הצפוי בגינה הוא 20 שנות מאסר.  

חבלה בכוונה מחמירה, מה העונש הקבוע בחוק?

חוק העונשין קובע עונש מרבי של 20 שנות מאסר על נאשם שהורשע בביצוע חבלה בכוונה מחמירה, מתוך כוונה להטיל נכות או מום, או לגרום לאחר חבלה גופנית חמורה. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

מדיניות אי הפללה בגין שימוש עצמי בקנאביס, מה זה אומר?

לפי המדיניות החדשה, במקרה של עבירה ראשונה של החזקת קנאביס בכמות לשימוש עצמי יינתן קנס ללא רישום פלילי. בעבירה שנייה יינתן קנס כפול ולא יהיה רישום פלילי ובשלישית ייסגר התיק בהסדר מותנה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.