www.what2do.co.il

מטפלת מתעללת בתינוק, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מטפלת מתעללת בתינוק, מה העונש הצפוי?

התעללות בתינוקות על ידי המטפלות היא תופעה שממדיה הרחבים מתחילים להתגלות. הפעלת אלימות פיזית ונפשית כלפי תינוק מהווה עבירה פלילית חמורה, אשר בגינה יכול להינתן עונש מאסר ותשלום פיצויים לתינוק ולהוריו.

  
פגיעה בגוף או בנפש של תינוקות קטנים בידי האדם שהופקד על שמירתם וטיפולם, היא עבירה פלילית, אשר מעבר להיותה אכזרית במיוחד, היא פוגעת בערכים חברתיים שהם הכרחיים לקיומה של חברה מתוקנת. ערכים כמו שמירת הגוף וזכותו של כל אדם לחיות ללא פגע, אמנם נפגעים בכל הפעלת אלימות פיזית, אך בשל גילם הרך של התינוקות והעובדה שהם חסרי ישע אל מול המטפלות התוקפות, מידת הפגיעה בערכים אלו היא קשה ורבה באופן מיוחד.


נוסף על הפגיעה הגופנית והנפשית, מועלת המטפלת באחריות שהיא מחויבת אליה במסגרת תפקידה, הן כלפי ההורים של התינוק והן כלפי התינוק עצמו. סעיף 368 לחוק העונשין קובע, שמי שאחראי על קטין חסר ישע וגורם לו חבלה גופנית או נפשית, דינו עד שבע שנות מאסר. במקרה שבו מדובר בגרימת חבלה חמורה, העונש הצפוי הוא עד תשע שנות מאסר.


באופן רשמי, מדיניות הענישה על הפעלת אלימות כלפי תינוקות היא של החמרה מובהקת, אולם יש רמות שונות של התעללות ובהתאם לכך משתנה מתחם הענישה. מטפלת מתעללת יכולה לקבל הקלה בעונשה במסגרת עסקת טיעון, אך עדיין העונש יכלול לרוב תקופות מאסר משתנות וכן הטלת פיצוי כספי לתינוק שנפגע ולהוריו.


התינוק הופקד לשמירה בידי מטפלת שהתעללה בו באכזריות


בית המשפט המחוזי בבאר שבע דן בתביעה פלילית של המדינה נגד מטפלת פרטית. על פי כתב האישום, הנאשמת נשכרה על ידי הורי הפעוט לטפל בו בביתם בזמן שהם נעדרו ממנו, ותפקידה היה להשגיח עליו, לדאוג למילוי צרכיו ולבריאותו. בפועל, המטפלת ביצעה בפעוט מעשי התעללות, תקפה אותו וגרמה לו לחבלות של ממש שהצריכו קבלת טיפול רפואי.


לטענת המאשימה, יש הוכחות ברורות למעשי התעללות קשים בסרטונים שהוקלטו במצלמה הנסתרת שהותקנה בבית הפעוט. בסרטונים הללו ניתן לראות את המטפלת משליכה צעצוע על פניו של הפעוט, דוחפת אצבעות בכוח אל תוך גרונו, מפילה את העגלה לארץ כאשר הוא בתוכה ועוד. לא ניתן לדעת אם המעשים שנעשו הם רק אלה שתועדו, ולכן דורשת המאשימה מתחם ענישה של שלוש שנים עד שש שנות מאסר בפועל, מאסר על תנאי ותשלום פיצויים.


מטעם ההגנה על הנאשמת נטען שהיא נפלה קורבן לניצול מיני אלים על ידי בן זוגה במשך שלוש שנים, אשר הביאו להתפרצות אלימה ללא רצונה של הנאשמת וללא שליטתה בכך, נגד הפעוט. המטפלת הביעה צער על מעשיה החמורים ואף התנצלה בפני הורי הפעוט על הנזק שגרמה לו. למרות חומרת המעשים, נטען על ידי ההגנה, אין מדובר במעשי אלימות קיצוניים ולא נגרם נזק חמור לפעוט.


ההגנה טענה עוד שהעונש אותו הציעה התביעה מוגזם ושמקרי פסיקה שהפנתה אליהם מתייחסים למקרים חמורים הרבה יותר מהמקרה הנדון. ההגנה הגישה לבית המשפט מכתבי המלצה על הנאשמת וכן מקבץ מסמכים רפואיים.


תסקיר שירות המבחן המליץ על עבודות שירות עם תוכנית שיקום


תסקיר שירות המבחן אליו הופנתה הנאשמת, המליץ על הטלת עונש מאסר לריצוי בעבודת שירות, לצד עונשים נלווים. מהתסקיר עולה שהנאשמת היא צעירה בשנות העשרים לחייה ללא עבר פלילי. שירות המבחן התרשם כי היא חלשת אופי, בעלת דפוסי התנהגות ילדותיים, תלותית ומופנמת, ובעלת טראומה שלא עובדה מחוויה אלימה שחוותה במסגרת קשר זוגי. שירות המבחן התרשם שריצוי עונש מאסר יהיה קשה עבור הנאשמת יותר מהרגיל.


הנאשמת הודתה במסגרת הסדר טיעון במעשיה והביעה חרטה עליהם. בית המשפט נתן לכך משקל, למרות שמעשיה מתועדים באופן ברור, וכן נתן משקל לתסקיר שירות המבחן בנוגע לסיכויי שיקומה של הנאשמת ולהליכי הטיפול אותם היא עוברת.


למרות זאת, בית המשפט לא קיבל את המלצת שירות המבחן שלא לתת לה עונש מאסר בפועל, שכן הנאשמת ביצעה מעשים חמורים המצדיקים ענישה משמעותית. הנאשמת פעלה כלפי הפעוט באכזריות רבה לא פעם, סיכנה את שלומו, גרמה לנזק נפשי להוריו ולמשפחתו וניצלה את זה שהפעוט חסר ישע מולה.


בית המשפט הדגיש את הצורך לתת עונש הולם בהתאם לחומרת המעשים ולפגיעה בערכים החברתיים בביצוע העבירות לשם יצירת הרתעה מביצוע מעשים כאלה. בית המשפט ביצע הבחנה בין אלימות נגד תינוקות לבין שאר סוגי האלימות, וקבע שיש להטמיע את ההבנה שפגיעה אלימה בתינוקות תיענה בענישה חמורה.


לפיכך גזר בית המשפט עונש של 15 חודשי מאסר בפועל על המטפלת האלימה, ועוד 12 חודשי מאסר על תנאי וכן תשלום פיצוי של 20,000 שקלים להורי הפעוט.


ת"פ 1465-07-17

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.