www.what2do.co.il

תקיפת עובד ציבור, איך ניתן להקל בעונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

תקיפת עובד ציבור, איך ניתן להקל בעונש?

תקיפת עובד ציבור נחשבת לעבירה חמורה ביותר שעונש מאסר משמעותי לצידה. עם זאת, במקרים שבהם ישנם טעמים מיוחדים, ייתכן ובית המשפט יתחשב בנסיבות חייו של הנאשם ובחומרת מעשיו ויקל בעונש.


המחוקק הישראלי בחר להתייחס באופן ספציפי ומחמיר לפגיעה בעובדי ציבור, ומחשיב פגיעה בעובד ציבור כפגיעה במערכת החוק בכללותה וכעבירה פלילית חמורה. עובד ציבור נחשב לשליח של השלטון ושל מוסדות המדינה ופועל בשמם ובמהלך שגרת עבודתו מול האזרחים הוא חשוף לעימותים, לאיומים ובמקרים רבים אף לתקיפה ולאלימות של ממש.


במקרה של תקיפת עובד ציבור, הקשורה למילוי תפקידו או חובתו, המחוקק החליט להחמיר את הענישה ביחס לענישה הקבועה בחוק בנוגע לעבירת תקיפת אדם שאינו עובד ציבור. המחוקק קבע שאדם שתוקף עובד ציבור צפוי לתקופת מאסר של עד שלוש שנים. במקרי תקיפה חמורים יותר, כגון מקרים שבהם התוקף התכוון להכשיל את העובד בתפקידו, היה חמוש בנשק קר או חם, ביצע את התקיפה עם שני שותפים או יותר, העונש הצפוי יכול להגיע גם לחמש שנות מאסר.


יחד עם זאת, בידיו של בית המשפט נתון שיקול הדעת להחליט מהו העונש הראוי במקרה של תקיפת עובד ציבור. בית המשפט ישקול בין היתר מהי חומרת הפגיעה שנגרמה למותקף עקב התקיפה, מהי מידת האלימות שהופעלה וכן האם הנאשם הסתייע בחפצים כלשהם לביצוע התקיפה.


תקף עובד ציבור וזכה לענישה מקלה


בית משפט השלום בראשון לציון נדרש לקבוע את עונשו של נאשם שהורשע לפי הודאתו בביצוע עבירות של ניסיון לתקיפת שוטר ותקיפת עובד ציבור.


על פי עובדות המקרה המופיעות בכתב האישום, ניסה הנאשם לתקוף שוטר שהגיע למקום בו שהה, לאחר שהתקבלה במשטרה תלונה על רעש. באותה עת היה במקום גם פקח שניסה לעזור לשוטר בהשתלטות על הנאשם והאחרון נשך אותו בזרוע.


לאחר שהנאשם הורשע, הוסכם בין הצדדים שהוא יופנה לקבלת תסקיר משירות המבחן. שירות המבחן קבע שהסיכון לכך שהנאשם יחזור על מעשיו הוא נמוך, וציין בנוסף שהוא הראה נכונות ממשית לבצע שינוי בחייו, הודה במעשים המיוחסים לו ואף הביע חרטה על מעשיו. לפיכך, המליץ שירות המבחן לבטל את הרשעת הנאשם.


המאשימה התנגדה להמלצות שירות המבחן


בא כוח הנאשם ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן וציין שמרשו החל ללמוד מיוזמתו בבית ספר, המשיך לאחר מכן ללימודים במכינה קדם צבאית, שם עבר תהליך שיקומי, ואף החל לעבוד במסעדה. הוא הוסיף שבכוונת הנאשם להתגייס לצבא, והפנה לתסקיר שירות המבחן שהתרשם לטובה מהנאשם.


מנגד, המאשימה טענה שהנאשם פגע באופן ממשי בעובדי ציבור, בכך שתקף אותם והזיק לגופם. המאשימה התנגדה להמלצה שניתנה מטעם שירות המבחן לבטל את הרשעת הנאשם, זאת בשל אופי העבירות וחומרתן.


עוד נטען שהנאשם לא הוכיח שהרשעתו עלולה לגרום לו לפגיעה ממשית בעתידו, אלא הסתפק בכך שטען לקיומה של אפשרות עתידית לנזק. משום כך, המאשימה ביקשה עונש מאסר בפועל שנע בין תקופה של מספר חודשים שייתכן ויומר בעבודות שירות לבין שנת מאסר בפועל, פיצוי לנפגע, קנס ומאסר על תנאי.


בית המשפט אימץ את תסקיר שירות המבחן והקל בעונש הנאשם


בית המשפט ציין שבקביעת עונשו של נאשם בתקיפת עובד ציבור יש להתחשב בערך החברתי שנפגע כתוצאה מהעבירות, לענישה הנהוגה במקרים דומים וזאת תוך בחינת נסיבות ביצוע העבירה. בית המשפט החליט להתחשב בכך שהפגיעה שנגרמה לפקח לא נחשבה לקשה, העבירה לא תוכננה מראש ואינה נחשבת לעבירה חמורה.


בית המשפט קבע שמשום שהנאשם הוא צעיר בתחילת דרכו, ביצע תהליך שיקומי וברצונו להתגייס לצבא, הרשעתו עלולה לגרום לו לנזק ממשי שישפיע לרעה על עתידו. לפיכך, הדגיש בית המשפט כי באיזון שבין הנזק הצפוי לנאשם כתוצאה מהרשעתו לבין אופי העבירה שביצע והעקרון שלפיו יש להרשיע את מי שביצע עבירה, יש להעדיף להימנע מהרשעת הנאשם במקרה זה.


על כן, הורה בית המשפט לבטל את הרשעת הנאשם וגזר עליו עונש של ביצוע 150 שעות לתועלת הציבור, פיצוי בסך של 2,000 שקלים לפקח שהותקף, וכן חתימה על התחייבות בגובה 3,000 שקלים מצד הנאשם שלא לבצע עבירת אלימות לתקופה של שלוש שנים.


ת"פ 40636-30-81

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.