www.what2do.co.il

זיוף צוואה, מה העונש הצפוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חשיבותה החוקית של הצוואה ומעמדה הרם כביטוי לרצונו האחרון של הנפטר ביחס לרכושו מביאות לעיתים לניסיונות זיוף של בעלי עניין במטרה להשפיע על תוכנה. זיוף צוואה, ככל זיוף מסמך אחר נחשב לעבירה פלילית חמורה אשר עונש מאסר לצידה. במקרים רבים זיוף צוואה נעשה על ידי גורמים שהיו מקורבים למוריש בחייו ומרגישים מקופחים בחלוקת הנכסים לאחר מותו.


הדרך העיקרית להוכחת זיוף של צוואה היא באמצעות חוות דעתו של מומחה אשר יכול להתמנות על ידי בית המשפט לענייני משפחה לפי בקשתו של הטוען לזיוף ולאחר הגשת התנגדות לקיום הצוואה. עם זאת ישנן דרכים נוספות להוכיח זיוף של צוואה, בין היתר באמצעות הצגת מסמכים שיוכיחו כי זייפן ביצע פעולות בלתי חוקיות ברכושו של המנוח.


לפי סעיף 418 לחוק העונשין העונש על זיוף מסמך הוא מאסר למשך שנה, וכאשר הזייפן ביצע את הזיוף בכוונה לקבל באמצעותו דבר מסוים העונש הוא מאסר למשך שלוש שנים. במקרה ובית המשפט יחליט כי הזיוף נעשה בנסיבות מחמירות העונש יכול להגיע עד חמש שנות מאסר.


עורכת הדין ניצלה את תפקידה כדי לזייף את צוואה


בית המשפט השלום בירושלים דן בתביעה פלילית שהגישה המדינה נגד עורכת דין. לפי כתב האישום, הנאשמת ניהלה משרד לעריכת דין שעסק בין היתר בתחום המעמד האישי. עורכת הדין הכירה את המנוחה עוד בחייה כאשר היא המטפלת של ילדיה המשותפים עם בעלה. בעקבות ההיכרות הזו הפכה הנאשמת להיות המייצגת של המנוחה.


אחרי פטירת המנוחה, קשרה עורכת הדין קשר עם לקוח אחר שלה כדי שיסייע לה לזייף את החתימות בצוואת המנוחה ולדאוג לאישור נוטריוני במטרה לקבל במרמה את נכסיה. הנאשמת ערכה מסמך שנחזה להיות צוואה של המנוחה ובו נכתב כי המנוחה מצווה להעניק לה את כל נכסי המקרקעין שהיו בבעלותה וביחס לנכסי המיטלטלין של המנוחה נרשם בצוואה כי הם יחולקו שווה בשווה בין ילדיה של הנאשמת לבין הילדים של שכני המנוחה.


לאחר שהצוואה זויפה ואושרה על ידי נוטריון, הנאשמת הגישה בקשה לצו קיום צוואה לרשם לענייני ירושה, צירפה אליו את הצוואה המזויפת ותצהיר מטעמה שתומך בבקשה תוך ידיעה כי המסמך הוא מזויף ואף נתמך בתצהיר שקרי.


לפי כתב האישום, הפרקליטה הייתה מעורבת בנוסף בשלושה מקרים שבהם מעלה באמון לקוחותיה וגזלה כספים שהפקידו אצלה בנאמנות במסגרת הליך גירושין, כמנהלת עיזבון ובעסקת רכישת דירה.


פעילות הנאשמת פגעה בזכות הקניין של המנוחה


לטענת המאשימה, פעולותיה של הנאשמת לזיוף הצוואה נעשו תוך פגיעה בזכות הקניין של המנוחה ובכוחן היה לגרום לנזק כלכלי כבד. כמו כן נטען כי זיוף מסמכים הוא עבירה חמורה במיוחד כאשר המסמכים מהווים בסיס להליכים משפטיים ויש להם פוטנציאל לפגוע ברשויות המדינה.


נוסף על כך נטען כי האישה פעלה בתחכום רב במהלך ביצוע העבירות, תוך תכנון מקדים ובמגוון של דרכים למרמה ולזיוף כאשר היא מנצלת את מעמדה כעורכת דין כלפי בית המשפט וכלפי לקוחותיה. לפיכך הציעה המאשימה עונש בין שלוש לחמש שנות מאסר בפועל על זיוף הצוואה.


מטעם ההגנה נטען כי דרך חייה של הנאשמת אינה עבריינית ביסודה וכי בסופו של יום לא נגרם נזק ממשי כתוצאה מזיוף הצוואה שנעשה על ידה, שכן ההליך המשפטי ביחס לצוואה הופסק ועורכת הדין נשאה בהוצאות עיזבון המנוחה. כמו כן נטען כי יש להקל בעונשה של הפרקליטה מטעמים של היעדר עבר פלילי ושיקום ולנוכח החרטה שהביעה וקבלת האחריות על המעשים מצידה.


תסקיר שירות המבחן המליץ על עבודות שירות


בתסקיר שירות המבחן אשר אליו הופנתה הנאשמת, צוין כי היא נטלה אחריות על המעשים שביצעה ואף הביעה חרטה ובושה על העמדתה לדין. כמו כן הובהר כי הפרקליטה חוותה מצוקה רגשית רבה כתוצאה מההליך המשפטי שהתנהל נגדה ועקב הפסקת עיסוקה כעורכת דין.


קצינת המבחן ציינה גם כי התרשמה שעונש מאסר בפועל יכול לגרום למשבר לילדיה הקטינים. לפיכך הומלץ על עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות לצד תשלום קנס, מאסר על תנאי, פיצוי לנפגעי העבירות וצו מבחן למשך שנה.


הנאשמת ניצלה את תפקידה לרעה ופגעה בסדרי המשפט


השופט ציין כי הנאשמת ניצלה לרעה את תפקידה כעורכת דין ואת האמון שנתנו בה לקוחותיה. הובהר כי פעילות הפרקליטה פגעה בסדרי המשפט והחברה ובזכויות הקניין של הלקוחות שאותם ייצגה. כמו כן צוין כי עבירת הזיוף היא החמורה ביותר מכל העבירות שביצעה הנאשמת, בשל התכנון המוקדם והקפדני של המעשה והסתייעותה באחרים לצורך מימוש התוכנית.


באשר להתנהלות הפרקליטה, השופט הדגיש כי היא ניהלה הליך בבית המשפט שיסודו בשקר בניסיון להגן על אמיתות הצוואה המזויפת ולא נסוגה לאחור לכל אורך ההליך. בסוגיית קביעת העונש המתאים לעבירת זיוף הצוואה, קבע השופט כי הקצה התחתון של מתחם העונש הוא 18 חודשי מאסר והרף העליון עומד על ארבע שנות מאסר בפועל.


השופט קבע כי יש לגזור את העונש בעניינה של הנאשמת בסמוך לרף התחתון של מתחם העונש ההולם לאחר ששקל את חומרת המעשים מצד אחד אל מול השפעת העונש על בני המשפחה וילדיה הקטינים של עורכת הדין מן הצד השני. לפיכך גזר השופט על עורכת הדין עונש מצטבר של 24 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי, קנס בסך של 25,000 שקלים ותשלום פיצויים בסך מצטבר של 210,000 שקלים לנפגעי העבירות.

 

ת"פ 61095-09-17

 


 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

תוקף בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

בדיקת פוליגרף נועדה לבחון האם הנחקר משקר או דובר אמת, באמצעות שינויים בתגובות הגוף במהלך החקירה. החוק בישראל קובע כי בדין הפלילי אין תוקף לבדיקת פוליגרף, אולם בהליך הפלילי ניתן להשתמש בפוליגרף לבדיקת פרטים רלוונטיים של חקירה פלילית.  

גניבת רכב: מה העונש על פריצת רכב?

אדם שלקח רכב מבעליו ללא היתר והעביר את הרכב לאדם או למקום אחר בנסיבות שמראות שלא היתה לו כוונה להשיב את הרכב לבעליו, דינו כדין מי שמבצע גניבת רכב והוא צפוי לעונש מאסר של עד שבע שנים. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  

מה העונש על סיוע לעבירה פלילית?

אדם המסייע לעבירה פלילית, בכך שלא ניסה למנוע את ביצוע העבירה, או לא הודיע לרשויות, צפוי למחצית מהעונש שנקבע בחוק בגין ביצוע העבירה העיקרית.  

מהי עבירה של הפרעה לשלום הציבור ומה הדין הפלילי?

פרסום כוזב של ידיעות מבהילות, שימוש בחומרים שנחזים למסוכנים, והפרעות לקיומם של שירותים ציבוריים, נחשבים לעבירה פלילית בגין הפרעה לשלום הציבור. 

מהו מעשה סדום ומה העונש על עבירה פלילית זו?

עבירה פלילית של מעשה סדום היא קיום יחסי מין אנאליים או אוראליים ללא הסכמה, או בקטינים או תוך ניצול יחסי מרות. העונש הצפוי לנאשם בעבירה של מעשה סדום נע בין שלוש עד עשרים שנות מאסר בפועל.  

מעצר ימים: מהו מעצר ימים לצורכי חקירה?

מעצר ימים הוא מעצר ראשוני המוגבל למספר ימים, ומטרתו למנוע שיבוש הליכי משפט או שיבוש חקירה פלילית ולמנוע מהחשוד לבצע עבירות נוספות. 

מהי עבירת פציעה ומה העונש הקבוע בחוק?

עבירת פציעה מוגדרת בחוק העונשין כמעשה שגרם לפגיעה בעורו של המתלונן, להבדיל מתקיפה הגורמת לחבלה של ממש. פציעה יכולה לבוא לידי ביטוי בשטפי דם, שריטות וכדומה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.