www.what2do.co.il

תקיפת קשיש חסר ישע על ידי מטפל, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תקיפת קשיש חסר ישע על ידי מטפל, מה קובע החוק?

אדם חסר ישע מבחינת החוק הפלילי הוא אדם שאינו מסוגל לדאוג לצרכיו ולבריאותו. מצב כזה יכול להתקיים עקב גילו של אדם בהיותו מבוגר מאוד או צעיר מאוד. המונח חסרי ישע כולל בין היתר גם אנשים חולים נפשית או פיזית ואנשים שסובלים מלקות שכלית. הקביעה כי אדם הוא חסר ישע תיעשה לאחר בחינת יכולתו התפקודית והתרשמות כי הוא אינו מסוגל לדאוג לצרכיו באופן עצמאי.


סעיף 368ב לחוק העונשין קובע כי העונש לאדם שתקף חסר ישע וגרם לו לחבלה גופנית או נפשית, הוא חמש שנות מאסר ובמקרה שהתוקף היה אחראי עליו העונש הוא שבע שנות מאסר. החוק מחמיר יותר עם התוקף במקרה שבו נגרמה לחסר הישע חבלה חמורה וקובע ענישה של שבע שנות מאסר או תשע שנות מאסר אם התוקף היה אחראי עליו.


המחוקק מייחס חשיבות רבה למניעת מעשי תקיפת חסרי ישע ולדיווח עליהם ולכן הוא קבע גם חובת דיווח על עבירות כאלה. החוק מחייב כל אדם שיש לו יסוד סביר להניח כי התבצעה עבירה כלפי חסר ישע, לדווח על כך בהקדם האפשרי למשטרה או לפקיד סעד. אדם שידע על תקיפה כזו ולא דיווח עליה צפוי לעונש מאסר של שלושה חודשים.


חקיקה זו נועדה לקדם גישה שלפיה יש לדאוג לאינטרסים של חסרי ישע שאינם מסוגלים להגן על עצמם. לפיכך נקבעה בחוק ענישה מרתיעה כלפי מבצעי עבירות שמנצלים לרעה את מצבם ואת חוסר יכולתם להתגונן.


מטפל סיעודי תקף קשיש חסר ישע וגרם לו לחבלה


בית משפט השלום בבאר שבע דן בסוגיית העונש הראוי לעובד סיעודי זר שהורשע בעבירה של תקיפת חסר ישע בנסיבות מחמירות. בגזר הדין השופט ציין כי העובד התייחס לקשיש באופן אלים, מבזה ומשפיל ובעקבות זאת הוא גזר עליו עונש של עשרה חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנס ותשלום פיצויים למשפחת הקשיש.


לפי העובדות שצוינו בגזר הדין, מטפל סיעודי של קשיש בגיל 86 שלקה בדמנציה נכנס לחדרו בשעות הצהריים והבחין כי הוא לא שלט בצרכיו. המטפל היכה את הקשיש באגרופיו, נתן לו מכה בגב וצבט אותו באף. לאחר מכן הוא הכניס את הקשיש לחדר האמבטיה כדי לרחוץ אותו והיכה אותו שוב. ההכאה גרמה לקשיש לפצע מדמם עקב פציעה מטבעת שענד המטפל על אצבעו.


המטפל הופנה לשירות המבחן כדי שיגבש תסקיר בעניינו ויביא את נסיבותיו האישיות בפני בית המשפט לפני קביעת העונש. בתסקיר צוין כי המטפל הוא תושב סרי לנקה, נשוי ואב לשלושה. עוד צוין כי הוא הגיע לישראל לצורכי עבודה לאחר שקיבל הכשרה מתאימה לטיפול בקשישים.


המטפל התקשה לשלוט בעצמו והיכה את הקשיש


שירות המבחן הבהיר כי המטפל תירץ את התנהגותו כלפי הקשיש בעומס עבודה שהיה מוטל עליו ובמחסור בשעות שינה שממנו סבל. לפי גרסת המטפל הוא מודע לחומרת מעשיו ומתבייש בהם ולטענתו הוא היכה את הקשיש מאחר שהתקשה לשלוט בעצמו.


בתסקיר הומלץ להטיל על העובד עונש של מאסר בפועל לריצוי באמצעות עבודות שירות בתוספת תשלום פיצוי למשפחת הקשיש. המדינה טענה כי בביצוע התקיפה, העובד מעל בתפקידו ופגע באמון שנתנה בו משפחתו של הקשיש תוך פגיעה בערכים של שמירת שלומו, בריאותו וכבודו.


התקיפה גרמה לנזק נפשי לקשיש ולמשפחתו


עוד נטען כי התקיפה גרמה לנזק נפשי לקשיש אשר נפגע ולמשפחתו שנאלצה לראותו חבול. לפי גרסת המדינה יש לנהוג בענישה קשה ומחמירה כלפי מטפל שפוגע בקשישים ובחסרי ישע, אשר לא מסוגלים להתגונן ולהשמיע את קולם.


לפיכך, המדינה ביקשה לקבוע ביחס למטפל מתחם ענישה שינוע בין עשרה לבין 24 חודשי מאסר בפועל, להטיל עליו עונש מאסר על תנאי, קנס ותשלום פיצויים למשפחת הקשיש.


הסנגור של המטפל ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן לגבי העונש, טען שאין לעובד הרשעות קודמות וכי עונש מאסר בפועל ייחשב לחמור מאוד עבורו.


העובד ניצל לרעה את אמון המשפחה


השופט ציין כי העבירה שביצע המטפל כלפי הקשיש היא אכזרית וחמורה והוסיף כי אסור למחול על עבירות של פגיעה בחסרי ישע. הובהר כי התקיפה שביצע המטפל כלפי הקשיש נחשבת למעילה ולניצול לרעה של האמון שנתנה בו משפחת הנפגע.


מתחם הענישה ביחס לעבירה נקבע בין עשרה חודשים לבין 24 חודשים של מאסר בפועל. השופט ציין כי הוא התקשה להגיע למסקנה ברורה ביחס לדפוס התנהגותו של העובד הזר בשל קשיי שפה והבדלים תרבותיים.


עם זאת, השופט קבע כי המטפל התנהג באלימות כלפי הקשיש תוך ביזויו והשפלתו, ולכן האינטרס הציבורי של שמירה על שלומם של הקשישים מחייב לגזור עליו עונש של מאסר בפועל.


לפיכך השופט הטיל על המטפל עונש של עשרה חודשי מאסר בפועל, שנת מאסר על תנאי, תשלום קנס בסך של 5,000 שקלים ופיצוי בסך של 25 אלף שקלים למשפחת הקשיש.


ת"פ 26798-05-17

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.