www.what2do.co.il

מהו עונשו של צעיר שתקף את אחיו ואיים עליו באולר?

דרגו את המאמר

מהו עונשו של צעיר שתקף את אחיו ואיים עליו באולר?

חייל כבן 20 הודה בכתב אישום מתוקן בעבירות אלימות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, לאחר שתקף את אחיו הגדול ואיים עליו באולר. בית משפט השלום בראשון לציון נדרש לגזור את עונשו ולהחליט האם יש להימנע מהרשעתו בפלילים.

 

בחודש יוני 2013 בשעת בוקר התפתח ריב בין הנאשם לבין אחיו הבכור המבוגר ממנו בשש שנים, במהלך הריב הכה האח את הנאשם. בשעת צהריים הגיע הנאשם לבית סבו בראשון לציון, שם היה אח נוסף הגדול ממנו בשנתיים. הנאשם ביקש מאחיו כסף, וכאשר סרב לבקשתו איים עליו ואמר שידקור אותו באולר שהיה ברשותו.

 

במהלך הריב השני הנאשם חתך את אחיו באולר

 

לפנות ערב כאשר שב לביתו שוב החל לריב עם אחיו הבכור, אך אז הנאשם הוציא את האולר ואיים לחתוך אותו, אולם האח הצליח להדוף אותו, וכתוצאה מכך נחתך באגודל מאותו אולר. בנסיבות אלה הורשע בעבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש.

 

במסגרת הסדר טיעון נשלח הנאשם לקבלת תסקיר משירות המבחן, ממנו עלה כי הנאשם כבן 20, ללא עבר פלילי, המשרת כיום בצה"ל לאחר שסיים את הטירונות בהצטיינות. בגיל 13 עלה ארצה ונדרש לסייע להוריו בפרנסת המשפחה, הוא למד בפנימייה אך לא הצליח לסיים את לימודיו עקב קשיים ניכרים שהיו לו בשל הסתגלות לחברה.

 

בעקבות האירוע הנאשם הורחק ממשפחתו וכיום הוא חייל בודד בצה"ל

 

הנאשם לקח אחריות חלקית על מעשיו, ונטה להאשים את אחיו בהתנהגותו, ואף טען כי חש מאוים לכן אחז באולר במטרה להרחיק את אחיו, אך מעולם לא התכוון לפגוע בו ולגרום לפציעתו. בעקבות האירוע הנאשם הורחק ממשפחתו ומאז הוא נמצא בבדידות.

 

קצין המבחן התרשם כי מדובר בצעיר בעלת רמת אינטליגנציה תקינה, המנסה לנהל אורח חיים תקין, ואף השתכנע שהוא הפיק לקחים מההליך הפלילי, לכן המליץ על הימנעות מהרשעה, הטלת שירות לתועלת הציבור בהיקף של 160 שעות וצו מבחן למשך שנה.

 

לאור גורמי הסיכון שציין שירות המבחן בתסקיר, המדינה ביקשה שלא להיעתר להמלצות להימנע מהרשעתו בפלילים, ועתרה להטיל עליו עונש מאסר בן שבעה חודשים בפועל בנוסף למאסר על תנאי. הסנגור ביקש להקל בעונשו של הנאשם בטענה כי באותו הבוקר האח יזם את הריב והכה אותו במכת אגרוף. הסנגור ציין כי בעקבות האירוע, הנאשם מרוחק ממשפחתו והוא חייל בודד, המנותק ממסגרת משפחתית מאז תחילת המשפט, ללא כל מערכת כלכלית תומכת אחרת.

 

בית המשפט נמנע מהרשעת הנאשם בפלילים

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים וההמלצות הטובות שנתנו מפקדיו של הנאשם, קבע בית המשפט כי שיקום העבריין במקרה זה מותירים לחרוג ממתחמי הענישה הראויים לנסיבות ביצוע העבירות בהן הודה, על כן נמנע מהרשעתו. בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי הנאשם יבצע שירות לתועלת הציבור בהיקף של 160 שעות בהתאם לתכנית של שירות המבחן ובתיאום עם מפקדיו, ויוטל עליו צו מבחן למשך שנה.

 

ת"פ 7882-06-13 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.