www.what2do.co.il

מאסר לקטין בגין חברות בארגון טרור

דרגו את המאמר

מאסר לקטין בגין חברות בארגון טרור

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר 10 שנות מאסר על יוסף אבו חטב, אשר הורשע בכל העבירות בכתב האישום שהוגש כנגדו. אבו חטב הורשע בעבירות של חברות בהתאחדות בלתי מותרת, מגע עם סוכן חוץ, 6 עבירות של החזקת נשק, 3 עבירות של ניסיון רצח, אימונים צבאיים אסורים, קשירת קשר לפשע, קשירת קשר לעוון ומתן אמצעים לביצוע פשע.


בשנת 2005 צורף אבו חטב ע"י שלושה פעילים לחולייה בארגון גדודי חללי אל-אקצא. הנאשם היה חבר בחוליה של הארגון אשר מנתה עשרה חברים והשתתף עימם בתהלוכות צבאיות מטעם הארגון כשהם רעולי פנים וחמושים ברובי קלאצ’ניקוב ורימוני יד. בהמשך התחלקה החוליה לשניים, כאשר הנאשם וחבריו לחוליה פועלים במשך שנים כנגד כוחות צה"ל, הן במהלך מבצע עופרת יצוקה והן בעיתות "שקט" בדרום.

 

עו"ד דינו של הנאשם - מרשי היה קטין בעת ביצוע העבירות


ב"כ הנאשם טען שמרשו הוא יליד 1989 ומכאן שחלק מהעבירות בוצעו כשהיה בגיל 15, חלק בגיל 16 ו-17 וחלק נוסף, בוצעו כשהיה בגיל 18. אבו חטב ביקש מבית המשפט שיקל בעונשו ולטענתו היה צעיר שלא הבין כלום. הנאשם הוסיף וביקש מהשופטים שייקחו בחשבון את המצב הכלכלי הנוראי בו הוא ומשפחתו חיים.


בית המשפט קבע כי המעשים בהם הורשע הנאשם עולים כדי עבירות חמורות. ואין מדובר בפעילות חד פעמית, אלא בתקופה ארוכה בה היה חבר פעיל בארגון טרור ששם לו למטרה לפגוע בביטחון מדינת ישראל.

 

השופטים ציינו כי הנאשם אמנם צעיר וחלק ניכר מהעבירות בוצעו שעה שהיה קטין, אך יש לזכור שתשתית הטרור נבנית גם על צעירים וקטינים דוגמת הנאשם שמגויסים למטרות הרצחניות מגיל צעיר ו"מתפתחים" עם הארגון. "בטרור יש להילחם על כל גווניו והגם שחובה לקחת בחשבון את גילו הצעיר של הנאשם, יש לזכור שקטינות או גיל צעיר, לא מקנים חסינות מפני ענישה כואבת" כתבו השופטים בפסק הדין.
 

 

אי לכך, ולאחר התחשבות בגילו הצעיר ומצבו הסוציו-אקונומי, בית המשפט גזר עליו 10 שנות מאסר בפועל ועוד שנתיים מאסר על תנאי למשך שלוש שנים.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

האיזון בין אינטרס השיקום לאינטרס הציבורי בהרשעת קטינים בעבירות מין

האינטרס הציבורי בהרשעת קטינים אשר הורשעו בעבירות מין בקטינים. האם יש משקל לאינטרס השיקום? 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

צו איסור פרסום בהליך הפלילי – באילו מקרים אפשר להוציא צו?

צו איסור פרסום מטיל איסור לפרסם בכל אמצעי התקשורת כולל ברשתות החברתיות, מידע הנמצא בידי בתי המשפט, במטרה למנוע פגיעה בחקירה פלילית, או פגיעה בשמו הטוב של חשוד בפלילים. 

מהי אחריות פלילית על פי חוק העונשין?

כדי להגיש כתב אישום בהליך פלילי, יש צורך שהתנהגותו של החשוד תישא אשמה פלילית, הכוללת: אחריות אישית, כשרות פלילית ויסוד נפשי להרשעה, המשתנה בהתאם לסוג העבירה. 

מחיקת רישום פלילי של חיילים לקראת שחרור, מהם התנאים?

חיילים הנמצאים לקראת שחרור משירות סדיר בצה"ל, יכולים להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי על עבירות שבוצעו טרם הגיוס. 

התיישנות עבירות נוער, מה קובע החוק?

כתב אישום נגד קטין יש להגיש בתוך שנה ממועד ביצוע העבירה, אולם בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה, במקרים חריגים ויוצאי דופן, ניתן להגיש כתב אישום גם בחלוף תקופת ההתיישנות.  

מהו מתחם הענישה בעבירות נוער?

בית משפט לנוער רשאי לגזור על קטין עונש מאסר, מאסר על תנאי, או להורות על החזקתו במעון נעול. במקרה של מאסר, הקטין ירצה את עונשו בבית סוהר לקטינים או באגף נפרד בבית סוהר כללי.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.