www.what2do.co.il

מעצר בית בגין זריקת בקבוק תבערה לאחר המשט

דרגו את המאמר

מעצר בית בגין זריקת בקבוק תבערה לאחר המשט

בית המשפט הורה על מעצר בפיקוח ההורים של שני קטינים, תושבי הצפון, אשר השליכו בקבוקי תבערה על רכבים חולפים. השניים, נעדרי עבר פלילי, טענו כי השליכו את הבקבוקים מתוך מחאה על פעולות צה"ל במסגרת עצירת המשט לעזה לפני כשבועיים. נגד הקטינים הוגש כתב אישום שענינו בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, קשר לפשע, ניסיון לחבול בחומר נפץ ועבירה של יצור החזקה ונשיאה נשק.

 

על פי עובדות כתב האישום חברו שני המשיבים וקנו חומרים דליקים, יצרו בקבוק תבעירה והשליכו אותו אל עבר כביש באופן שסיכן חיי נהג שנקלע לזירה ונאלץ לסטות מנתיב הנסיעה. ביחד עם כתב האישום, וגשה גם בקשה ובה עתרה המדינה להורות על מעצרם של שני הקטינים עד לתום ההליכים.


האם השניים יעצרו עד תום ההליכים?


עילות רבות קיימות במסגרת המשפט הפלילי למעצר עד תום ההליכים. במקרה דנן, השופט ציין כי העילה היחידה אשר יכולה להביא למעצרם של הקטינים הינה – "עילת המסוכנות". בהחלטה בבית המשפט נכתב כי אין לעצור את השניים עד תום ההליכים ויש לשחררם למעצר בית בפיקוח הוריהם.

 

מהי עילת המסוכנות?


הלכה פסוקה היא שחומרת העבירה כשהיא לעצמה, אינה מצדיקה מעצר עד תום ההליכים. כמו כן, גם כאשר קיימת חזקת מסוכנות, העולה מנסיבות המקרה, עדיין חייב בית המשפט לשקול אם חלופת מעצר עשויה להשיג את מטרת המעצר.

 

במקרים רבים, אין בידי הנאשם דרך להוכיח בראיות חיצוניות כי הוא לא ינצל את חלופת המעצר באופן שיסכן את בטחון הציבור, או ישבש את הליכי המשפט. לפיכך, במקרים כאלה חייב השופט לסמוך במידה רבה על הרקע של הנאשם, ובעיקר על הרקע העברייני ככל שהוא משתקף במרשם הפלילי, ועל התרשמות אישית מן הנאשם ומנסיבות המקרה.


השופט קבע כי הנהג אשר לעברו הושלך בקבוק התבערה לא זיהה את הזורקים, ואין סיכוי כי עדותו תושפע על ידי הקטינים. כמו כן, שאר העדים בפרשה הינם שוטרים שאין כל סכנה שיושפעו לרעה מהקטינים. זאת ועוד, כלל בסיסי בענייני מעצר הוא שחובה על בית המשפט לשקול בכל מקרה שחרור לחלופת מעצר. אי לכך, בית המשפט קבע כי השניים יוותרו במעצר בית בפיקוח הוריהם עד תום ההליכים.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

האיזון בין אינטרס השיקום לאינטרס הציבורי בהרשעת קטינים בעבירות מין

האינטרס הציבורי בהרשעת קטינים אשר הורשעו בעבירות מין בקטינים. האם יש משקל לאינטרס השיקום? 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

צו איסור פרסום בהליך הפלילי – באילו מקרים אפשר להוציא צו?

צו איסור פרסום מטיל איסור לפרסם בכל אמצעי התקשורת כולל ברשתות החברתיות, מידע הנמצא בידי בתי המשפט, במטרה למנוע פגיעה בחקירה פלילית, או פגיעה בשמו הטוב של חשוד בפלילים. 

מהי אחריות פלילית על פי חוק העונשין?

כדי להגיש כתב אישום בהליך פלילי, יש צורך שהתנהגותו של החשוד תישא אשמה פלילית, הכוללת: אחריות אישית, כשרות פלילית ויסוד נפשי להרשעה, המשתנה בהתאם לסוג העבירה. 

מחיקת רישום פלילי של חיילים לקראת שחרור, מהם התנאים?

חיילים הנמצאים לקראת שחרור משירות סדיר בצה"ל, יכולים להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי על עבירות שבוצעו טרם הגיוס. 

התיישנות עבירות נוער, מה קובע החוק?

כתב אישום נגד קטין יש להגיש בתוך שנה ממועד ביצוע העבירה, אולם בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה, במקרים חריגים ויוצאי דופן, ניתן להגיש כתב אישום גם בחלוף תקופת ההתיישנות.  

מהו מתחם הענישה בעבירות נוער?

בית משפט לנוער רשאי לגזור על קטין עונש מאסר, מאסר על תנאי, או להורות על החזקתו במעון נעול. במקרה של מאסר, הקטין ירצה את עונשו בבית סוהר לקטינים או באגף נפרד בבית סוהר כללי.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.