www.what2do.co.il

מחיקת רישום פלילי של חיילים לקראת שחרור, מהם התנאים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מחיקת רישום פלילי של חיילים לקראת שחרור, מהם התנאים?

רישום פלילי של קטינים מתחת לגיל 18, מופיע במרשם הפלילי המנוהל על ידי המשטרה וכולל גם רישומים משטרתיים, כשל כל אדם אשר ביצע עבירה פלילית. עם זאת, ישנם הגבלות וסייגים שונים הנובעים מכך שהרישום של קטין ולא של אדם בגיר מעל גיל 18 שנים.

 

ההבדל המרכזי בין רישום פלילי לקטינים לבגירים הוא תקופות ההתיישנות ומחיקת הרישום לאחר הרשעה בהליך פלילי. ברוב המקרים תקופות ההתיישנות והמחיקה שחלות על רישום קטינים קצרות יותר מרישום של בגירים, גם כאשר מדובר באותה עבירה.

 

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הקטין הן באפשרויות תעסוקה ולימודים והן בשירותו הצבאי וגיוסו לצה"ל. עם זאת, חיילים הנמצאים לקראת שחרור משירות סדיר בצה"ל, יכולים להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי על עבירות שבוצעו בהיותם קטינים טרם הגיוס.

 

רישום משטרתי של קטינים

 

כאשר קטין מבצע עבירה פלילית, בית המשפט לנוער יכול להחליט, על פי שיקול דעתו, על הרשעתו או אי הרשעתו, ולהוציא צו דרכי טיפול, בהתאם לנסיבות המקרה וחומרת העבירה ותוצאותיה. החלטה זו מופיעה ברישום הפלילי ובנוסף קיים רישום משטרתי המופיע גם הוא בתדפיס הפלילי. רישום משטרתי כולל תיקים שטרם הגיעו להעמדה לדין או שהוחלט שלא להגיש בגינם כתב אישום, וכן תיקים פתוחים המתנהלים בבית המשפט. פרטי הרישום המשטרתי חשופים למשטרה ולגופי ביטחון.

 

רישום משטרתי של קטין בגין חשד לביצוע פשע והחלטה שלא לחקור או שלא להעמידו לדין, יבוטל לאחר חמש שנים מיום האירוע. רישום משטרתי של קטין בגין חשד לביצוע עוון והחלטה שלא לחקור או שלא להעמידו לדין, יבוטל לאחר שלוש שנים, אלא אם גורם מוסמך החליט אחרת. לאחר ביטול רישום משטרתי, פריט הרישום לא יופיע במרשם הפלילי.

 

בקשת חייל למחיקת רישום פלילי

 

חייל הרשום במשטרה על עבירות פליליות שביצא טרם גיוסו לצה"ל, רשאי להגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי, בהתאם לתנאים הבאים: הוא שירת 18 חודשים לפחות בשירות חובה וגילו של בעת הגיוס לא היה מעל 23 שנים, אין לו הרשעות מבית דין צבאי ולא היו לו הרשעות מבית משפט אזרחי במהלך השירות.

 

כמו כן, ניתן להגיש בקשה בתנאי שלא היו לחייל יותר משש הרשעות בבית דין משמעתי, לא היו לו מעל 14 ימי נפקדות במהלך השירות הצבאי והוא לא נידון ליותר מ -35 ימים של מחבוש בשנתיים הראשונות של השירות הצבאי, ולא יותר משבעה ימים בשנה השלישית.

 

את הבקשה למחיקת הרישום, יש להגיש באמצעות טופס בקשה למחיקת עבר פלילי, בין שלושה חודשים עד חצי שנה לפני השחרור משירות סדיר. מי שמגיש את הבקשה בשם החייל, הוא מפקדו של החייל, ועליו למלא את חלקו השני של הטופס ולצרף את גיליון ההתנהגות שלו.

 

הופעה בפני ועדה הממליצה למתן חנינה

 

לאחר מילוי הטופס, המפקד נדרש להעביר את הבקשה, בצירוף מסמכים רלוונטיים, למזכירות הוועדה הממליצה למתן חנינה לבעלי עבר פלילי, חברי הוועדה כוללים את קצין חינוך ראשי, נציג ממערך מקא"ם, נציג מיט"ב וראש מדור חנינות ועיון בעונש.

 

הוועדה מתכנסת אחת לחצי שנה, והחייל המבקש למחוק את הרישום, נדרש להופיע בפניה ולנמק מדוע לדעתו יש למחוק את הרישום הפלילי, ולאפשר לו להתחיל את חייו האזרחיים ללא רבב. במקרים מיוחדים, הוועדה רשאית להמליץ על מחיקת הרישום גם אם החייל לא עמד בכל התנאים, ואף יכולה להימנע ממתן המלצה, למרות שהמבקש עמד בכל התנאים. המלצת הוועדה מועברת לידי בית הנשיא ומשרד המשפטים ומהווה שיקול מכריע בעת ההחלטה על מתן חנינה.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

מה משמעות תסקיר שירות המבחן ומתי הוא מתבצע?

תסקיר שירות המבחן מתבצע על ידי עובדים סוציאליים מטעם המדינה ומהווה משקל משמעותי בהכרעת גזר דין במשפט פלילי, ומאפשר לשופט לקבל תמונה מקיפה על אורח חייו של הנאשם ונסיבותיו האישיות לביצוע העבירה. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

רישום פלילי בעבודה – האם מעסיק רשאי לבקש תעודת יושר?

מעסיק במגזר הפרטי אינו רשאי לדרוש מעובד או מועמד לעבודה להמציא תדפיס מהמרשם הפלילי. מעסיק שבכל זאת דורש זאת, עובר על החוק וצפוי לעונש מאסר של שנתיים.  

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

מה העונש על העלבת עובד ציבור?

אדם המעליב עובד ציבור שיכול להיות שוטר, כבאי, עובד סוציאלי וכדומה, באמצעות תנועות, מילים או מעשים, צפוי לשישה חודשי מאסר בפועל. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

מהי תקיפה סתם ומה העונש הקבוע בחוק?

תקיפה סתם היא מעשה אלים שנעשה בניגוד לרצונו של האחר, אשר לא גורם לחבלה, פציעה ואף לא מותיר סימן על הגוף. העונש המרבי על העבירה הוא מאסר בפועל למשך שנתיים.  

החזקת כלים להכנת סם, מה העונש הצפוי?

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על החזקת כלים המשמשים לייצור סמים מסוכנים ועל מכירה או סחר בהם. הפקודה מגדירה כלים אסורים ככלים שמטרתם העיקרית היא ייצור סמים, לרבות באנג. 

עיכוב הליכים במשפט פלילי, מה המשמעות?

לעיכוב הליכים במשפט פלילי יש חשיבות מרכזית אשר עשויה להשפיע באופן ניכר על קיום ההליך הפלילי של הנאשם, ואף להוביל לזיכוי מאשמה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.