www.what2do.co.il

האם יש להחמיר עם עונשו של קטין שדקר נהג מונית וגנב ממנו כסף?

דרגו את המאמר

האם יש להחמיר עם עונשו של קטין שדקר נהג מונית וגנב ממנו כסף?

בית משפט המחוזי לנוער בבאר שבע גזר על קטין שביצע שוד מזוין עבודות שירות. בעקבות גזר הדין המדינה הגישה ערעור ובקשה מבית משפט העליון להחמיר עם העונש לנוכח חומרת העבירות.

 

הקטין שלף סכין ודקר את נהג המונית בידו

 

בחודש אפריל 2012, בהיותו בן 16, הנאשם וחברו עלו על מונית באשדוד. במהלך הנסיעה הורו השניים לנהג המונית לעצור בצד. לאחר שהרכב נעצר החבר כרך שרשרת ברזל סביב צווארו של הנהג והנאשם שלף לעברו סכין.

 

הנהג ניסה לקחת ממנו את הסכין כדי לא להיפגע ולהגן על עצמו, אך הנאשם משך אותה בכוח וכתוצאה מכך נחתכה ידו של הנהג. בהמשך הנאשם דרש מהנהג כסף ודקר פעמים רבות את מסעד הראש של מושב הנהג. בסופו של דבר השניים נמלטו מהרכב כשברשותם 620 שקל במזומן, כרטיסי אשראי ותעודת הזהות של הנהג.

 

לאחר הטיפול הנאשם היה מעורב באירוע אלימות

 

לאחר ביצוע העבירות הנאשם, יליד 1996, נעצר ונקלט במעון לנוער בסיכון ושהה שם לטיפול כשנה וחצי. מתסקיר שירות המבחן עלה כי הנער ביצע את המעשים בכדי להשיג לעצמו מעמד חברתי ולחזק את זהותו הגברית ולאחר כשנה וחצי של טיפול, הוא עדיין התקשה לוותר על דפוסי התנהגותו הקודמים.

 

קצין המבחן המליץ על עונש של מאסר מותנה, פיצוי למתלונן, וצו מבחן במעון. בהמשך התברר כי הנאשם הורחק מהמעון בשל מעורבותו באירוע אלימות והוא סירב להשתלב במסגרת טיפולית אחרת.

 

השופט התחשב בלקיחת אחריותו של הקטין 

 

בעת גזר הדין בבית המשפט המחוזי לנוער בבאר שבע, המאשימה ציינה חומרת המעשים של עבירת השוד המזוין, וטענה כי הנאשם הוא זה שיזם את השוד, איים בסכין על הנהג וגרם לפציעתו. עם זאת השופט התחשב בהיעדר עבר פלילי של הנאשם, בלקיחת אחריות למעשיו והבעת צער ושילובו בטיפול ארוך טווח במעון.

 

בנסיבות אלה גזר בית המשפט על הנאשם ארבעה חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, ששה חודשי מאסר על תנאי, ופיצוי למתלונן בסך 10,000 שקל. על הנאשם הנוסף שעבר תהליך שיקום חיובי יותר, נגזרו 300 שעות שירות לתועלת הציבור.

 

הנאשם איים בסכין על נהג מונית נוסף

 

במסגרת הערעור, טענה המדינה כי הוטל על הנאשם עונש קל מדי לנוכח חומרת העבירות שביצע. וציינה כי מאז האירוע נהג המונית חושש להסיע גברים בשעות הלילה ופרנסתו נפגעה. כמו כן, הנאשם חזר על ביצוע העבירות ועבר עבירה נוספת בנסיבות דומות, הוא עלה למונית עם חפץ חד ואיים על הנהג למסור את כספו. המאשימה ביקשה להחמיר עם עונשו ולגזור עליו 10 חודשי מאסר בפועל, במקום עבודות השירות.

 

לנוכח ביצוע העבירה הנוספת, ואי נכונותו של הנאשם לעבור הליך שיקומי נוסף בית משפט העליון מצא מקום להתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי וקיבל את הבקשה להחמרה בעונשו.

 

בנסיבות אלה גזר בית משפט העליון על הנאשם עונש של עשרה חודשי מאסר בפועל, ששה חודשי מאסר על תנאי, ופיצוי לנהג המונית בסך 10,000 שקל.

 

ע"פ 1030/14 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

האיזון בין אינטרס השיקום לאינטרס הציבורי בהרשעת קטינים בעבירות מין

האינטרס הציבורי בהרשעת קטינים אשר הורשעו בעבירות מין בקטינים. האם יש משקל לאינטרס השיקום? 

מחיקת רישום פלילי לקטינים

רישום פלילי עלול לפגוע בעתידו של הנער, ולהשפיע על יכולתו להתגייס לצה"ל, להשתלב בעבודות מסוימות, להוציא רישיון נשק ולקבל ויזה.  

צו איסור פרסום בהליך הפלילי – באילו מקרים אפשר להוציא צו?

צו איסור פרסום מטיל איסור לפרסם בכל אמצעי התקשורת כולל ברשתות החברתיות, מידע הנמצא בידי בתי המשפט, במטרה למנוע פגיעה בחקירה פלילית, או פגיעה בשמו הטוב של חשוד בפלילים. 

מהי אחריות פלילית על פי חוק העונשין?

כדי להגיש כתב אישום בהליך פלילי, יש צורך שהתנהגותו של החשוד תישא אשמה פלילית, הכוללת: אחריות אישית, כשרות פלילית ויסוד נפשי להרשעה, המשתנה בהתאם לסוג העבירה. 

מחיקת רישום פלילי של חיילים לקראת שחרור, מהם התנאים?

חיילים הנמצאים לקראת שחרור משירות סדיר בצה"ל, יכולים להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי על עבירות שבוצעו טרם הגיוס. 

התיישנות עבירות נוער, מה קובע החוק?

כתב אישום נגד קטין יש להגיש בתוך שנה ממועד ביצוע העבירה, אולם בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה, במקרים חריגים ויוצאי דופן, ניתן להגיש כתב אישום גם בחלוף תקופת ההתיישנות.  

מהו מתחם הענישה בעבירות נוער?

בית משפט לנוער רשאי לגזור על קטין עונש מאסר, מאסר על תנאי, או להורות על החזקתו במעון נעול. במקרה של מאסר, הקטין ירצה את עונשו בבית סוהר לקטינים או באגף נפרד בבית סוהר כללי.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.