www.what2do.co.il

גמילה או שיקום טרם מתן גזר דין פלילי, אימתי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גמילה או שיקום טרם מתן גזר דין פלילי, אימתי?

פעמים רבות, נאשמים העומדים בפני כתב אישום פלילי טוענים כי הם ביצעו את העבירות, בין השאר בשל התמכרותם לסמים. ואכן, הקשר הברור שבין התמכרות לסמים לעבירות רכוש מוכר וידוע. אי לכך, לעיתים, בתי המשפט יאפשרו לנאשם להשתחרר ממעצר לשם שיקום וגמילה. עם זאת, שחרור כגון דא איננו אוטומטי. מיותר לציין כי הוא מושפע משורה של גורמים הנוגעים למקרה הקונקרטי.

 

לא אחת, סוגיית שחרור נאשם לשיקום מהתמכרות עולה לאוויר בהליכים פליליים. עניין זה יכול להופיע הן בשלב המעצר והן טרם מתן גזר הדין. חשוב להדגיש כי נוכח האינטרס הציבורי בריצוי עונשים בגין עבירות פליליות, בתי המשפט מתירים יציאה לגמילה במקרים חריגים בלבד. עם זאת, יצוין כי בקרב השופטים במערכת המשפט ישנן גישות שונות (מקלות ומחמירות).

 

השיקולים העומדים על הפרק

 

כאמור, השיקול המרכזי מורכב ממכלול נסיבות המקרה הנדון. כשם שאין נאשם אחד הדומה למשנהו, כך אין החלטה בעניין זה הזהה לרעותה. השיקולים העיקריים לעניין זה הוגדרו בפסיקה באופן הבא:

 

  1. עברו הפלילי של הנאשם.
  2. חומרת העבירה העומדת על הפרק (ונסיבותיה).
  3. נסיבות חייו האישיים של הנאשם.
  4. מסוכנות הנשקפת מהנאשם.
  5. המלצתו של שירות המבחן.
  6. התאמתו של הנאשם להליך גמילה וסיכויי הצלחתו של שיקום בדרך זו.
  7. התועלת הציבורית מבחינת השבתו של הנאשם לדרך היישר והימנעות מגזירת מאסר בפועל.

 

חשוב להדגיש כי אין עסקינן ברשימה סגורה. דהיינו, ייתכן בהחלט כי שיקולים נוספים יעמדו על הפרק. זאת נוכח הגישות השונות בבתי המשפט ונסיבותיהם הפרטניות של נאשמים ספציפיים.

 

דוגמאות למקרים בהם נאשמים קיבלו אישור לצאת לגמילה

 

הלכה פסוקה היא כי הליכי שיקום, מקל וחומר כאשר עסקינן בגמילה מסמים או אלכוהול, מקפלים בתוכם משמעויות חברתיות חשובות. לדוגמא, בית המשפט העליון קבע ב"פרשת חנוכה" כי למרות שבדרך כלל אין לעכב ביצוע גזר דין מאסר בשל התמכרות לסמים, ייתכן שישנו מקום לאפשר לנאשמים מסוימים לזכות ב"הזדמנות נוספת". במקרה המדובר, בית המשפט העליון בחן את נסיבותיו של אדם שהתמכר לסמים לאחר שנים רבות בהן הוא ניהל אורח חיים נורמטיבי ותקין (לרבות שירות צבאי ביחידה קרבית).

 

כך היה גם במקרה של קרייבסקי. שם, בית המשפט עסק באדם שהוגש כנגדו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות, נהיגה בזמן פסילה, נהיגה בקלות ראש ונהיגה ללא רישיון או ביטוח. הנאשם טען כי הוא מצר על המעשים והוא מכור לאלכוהול. הוא ביקש מבית המשפט לאפשר לו לעבור למכון גמילה. בית המשפט בחן את נסיבות המקרה וקבע כי יש מקום להיעתר לבקשה.

 

הפסיקה קבעה לא אחת כי שלב של מעצר עד תום ההליכים איננו בהכרח השלב המתאים לצורך שילוב אדם בהליכי שיקום וגמילה. על פי רוב, נקבע כי גמילה צריכה להיות במקביל לריצוי עונש המאסר. עם זאת, נקבעו כמובן גם חריגים לעניין זה. לדוגמא, במקרים בהם הנאשם כבר החל בהליכי גמילה עוד בטרם ביצוע העבירה אשר הביאה למעצרו. כמו כן, בית המשפט יכול להורות על שחרור לגמילה כאשר הוא סבור שסיכוייה גבוהים או כאשר הליך זה יוכל לספק מענה ראוי ויעיל למסוכנות הנשקפת לציבור מן הנאשם. כפי שצוין לעיל, האיזון מבחינה זו תלוי בנסיבות הפרטיקולאריות של כל מקרה לגופו.

 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.