www.what2do.co.il

איזוק אלקטרוני, אימתי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

איזוק אלקטרוני, אימתי?

מדינת ישראל החלה לפני כחמש שנים להפעיל שיטה נוספת לחלופת מעצר וזאת על ידי פיקוח אלקטרוני במסגרת מעצר בית. מטרתו של האיזוק האלקטרוני הינה להוות תחליף למעצר במתקן כליאה, וחלופה זו מופעלת מכוח חוק סדר הדין הפלילי 1996 (סמכויות אכיפה ומעצרים). האיזוק האלקטרוני נהנה מיתרון משמעותי בכך שהוא מאפשר את שחרורו של עציר עד תום ההליכים בתנאים נוקשים במיוחד.


מדובר למעשה באזיק אשר מוצמד לרגלו של העציר והוא מאפשר את שהייתו של האחרון בביתו במקום במתקן הכליאה. כיום מפוקחים בישראל כ-720 בני אדם. מרבית המפוקחים הינם עצירים אשר עצורים עד תום ההליכים, ועשירית מהם הינם אסירים. 25% מהמפוקחים הינם קטינים (כאשר גורמים סוציאליים ממליצים בדרך כלל על מעצרם באופן זה).

 

בחלופת מעצר על ידי איזוק אלקטרוני, יכולים גורמי האכיפה להיות במעקב מתמיד אחר מיקומו של העציר. כמו כן, במקרים בהם מפר העציר את תנאי המעצר שלו, יכולה המשטרה להתחקות אחר עקבותיו. הפרות חוזרות ונישנות של תנאי אכיפה אלקטרוניים עלולות להביא למעצרו של העציר במתקן כליאה.


מי זכאי למעצר באיזוק אלקטרוני?


בתי המשפט יודעים כי קיימים יתרונות רבים למעצרו של עציר במעצר בית מלא תוך פיקוח של איזוק אלקטרוני. יתרונות אלו מאפשרים לעציר להמשיך בחייו ויש להם משמעות גדולה גם במסגרת הליכי השיקום של האחרון.

 

מבחינת המדינה, ישנם יתרונות נוספים לאיזוק האלקטרוני כאשר מדובר בהפחתת העומס על מתקני הכליאה במקרים בהם לא מדובר בעצירים המהווים סכנה ממשית לעצמם או לציבור. ידוע כי החזקתו החודשית של עציר במתקן כליאה יכולה להגיע עד כ-12,000 שקלים. כמו כן, כאמור, בישראל ישנם 720 מפוקחים תחת איזוק אלקטרוני. מדובר בתכולה הזהה כמעט לתפוסת בית כלא שלם. לאמור, איזוק אלקטרוני חוסך למדינה הקמה של בית כלא על כל עלויות הפעלתו.


שימו לב, הזכאות למעצר בית מלא תוך איזוק אלקטרוני איננה מתקבלת בנקל. עצירים המעוניינים בכך צריכים להיעזר בייעוץ משפטי מאת עורך דין פלילי המתמחה בתחום. לדוגמא, עורכי דין המתמחים בתחום יכולים להציג את הנאשם כאדם שאיננו מסוכן לבריות.

 

כיצד נבחנת מסוכנות של נאשם?

 

חוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה- מעצרים), התשנ"ו- 1996 מורה לבית המשפט לבחון האם לא ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של שחרור בערובה ותנאי שחרור (שפגיעתם בחירותו של הנאשם תהא פחותה). כך או אחרת, בחינתו של בית המשפט באשר לשאלת מסוכנותו של הנאשם הינה דו-שלבית. ראשית, מוטל על בית המשפט לבחון האם ניתן באופן עקרוני לאיין (לבטל) את מסוכנותו של הנאשם. רק במידה והתשובה לשאלה זו הינה חיובית, יבחן בית המשפט האם החלופה המוצעת עשויה לבטל את מסוכנותו.

 

חסרונות האיזוק האלקטרוני

 

עם זאת, קיימים מספר חסרונות לחלופת מעצר זו. ראשית, בניגוד לתקופת מעצר במתקן כליאה, איזוק אלקטרוני איננו מוגבל בזמן. עניין זה עלול להביא למעצר ממושך מעבר לרגיל ועצירים אלו חשים פעמים רבות כי הרשויות שכחו מעניינם.


כמו כן, פעמים רבות כאשר נגזרים על נאשמים עונשי מאסר בפועל, בית המשפט נוטה לנכות מימי מאסר אלו את הימים בהם היה הנאשם עצור. עם זאת, איזוק אלקטרוני איננו נחשב בתור מעצר לצורך הפחתת ימים אלו. זאת ועוד, ידוע כי איזוק אלקטרוני עלול להיות מעמסה כלכלית לא פשוטה עבור העציר ובני משפחתו. אי לכך, המדינה מעניקה לאלו גמלת הבטחת הכנסה מטעם המוסד לביטוח לאומי.


בתי המשפט יכולים להותיר לעציר, בהתאם לנסיבות המקרה, להגיע למקום עבודתו ולהמשיך בעיסוקיו. עניין נוסף הוא מתן ערבות כנגד העציר בשיעור גבוה במיוחד. ערבות זו נועדה להעביר את המסר כי איזוק אלקטרוני איננו עניין אשר הפרתו תעבור ללא תגובה משפטית חריפה.

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.