www.what2do.co.il

מבקש מקלט שהה שנתיים במעצר בעקבות רשלנות משרד הפנים

דרגו את המאמר

מבקש מקלט שהה שנתיים במעצר בעקבות רשלנות משרד הפנים

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה קבע כי בעקבות טיפול רשלני מצד משרד הפנים במבקש מקלט, שהה האחרון במעצר במשך שנתיים שלא כדין. על פי פסק הדין, טענותיו של מבקש המקלט לא נבדקו, אף לא באופן בסיסי. מדובר בבחור אשר חצה את הגבול בין ישראל למצרים באוגוסט 2009 ונעצר על ידי צה"ל. ביום המעצר תושאל הצעיר בנוגע לארץ מוצאו ונקבע כי הוא במקור מאתיופיה. טענותיו של מבקש המקלט כי הוא מגיע מאריתריאה, ועל כן הוא זכאי למקלט מדיני בישראל כשאר בני עמו, לא נשמעו. מאז מעצרו שהה הצעיר במשמורת והיה מועמד לגירוש.


לפני מספר חודשים הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי בפתח תקווה, ביושבו כבית משפט לערעורים מנהליים, עתירה לשחרר את הצעיר ממשמורת. ביום שלישי האחרון ניתנה ההוראה על שחרורו של מבקש המקלט ממעצרו אך ביצועה של ההחלטה לא בוצע עד היום בשל בקשתו של משרד הפנים.

 

משרד הפנים "שכח" את מבקש המקלט

 

השופטת ורדה מרוז קבעה כי למרות שאין בדבריה משום קביעת עמדה בנוגע לזכותו של מבקש המקלט לשהות בישראל, ההתנהלות כלפיו עלתה כדי פגיעה של ממש בזכויותיו. בפסק הדין נכתב כי המשיב (משרד הפנים) "שכח" את העותר והותיר אותו במשמורת שלא כדין במשך כשנתיים. טענותיו, אשר הועלו במידה לא מעטה של צדק, יושבות אפוא בהפרה לנוהל הטיפול במבקשי מקלט מדיני בישראל. לא נערך למבקש המקלט מסר זיהוי והוא אף לא זכה לראיות בסיסי, קבעה השופטת.


צוין כי תקופה בת שנתיים איננה תקופה קצרה ולא ניתן להתעלם במקרה דנן ממשקלו של מימד הזמן. השופטת הוסיפה, כי העובדה שהעותר לא פנה בעצמו לבית המשפט איננה יכולה להפחית מאחריותה של הרשות בעניינו. מצבו של מבקש המקלט שלפניי איננו יכול לסייע למשיב. מדובר בבחור צעיר בארץ זרה, הנמלט ממדינתו ומצוי בקשיי שפה וללא משאבים, קבעה השופטת.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.