www.what2do.co.il

משפט פלילי - הפרדה של מחיצה בין עציר ביטחוני לבין עורך דינו, האמנם?

דרגו את המאמר

משפט פלילי - הפרדה של מחיצה בין עציר ביטחוני לבין עורך דינו, האמנם?

במסגרת עתירה אשר הוגשה לפתחו של בית המשפט המחוזי, נדרשו השופטים לבחון את טענותיו של עציר בטחוני אשר עומד לדין פלילי בחשד לביצוע עבירות שונות כנגד ביטחון המדינה. העציר נמצא במעצר עד תום ההליכים ועל פי ההגדרה הינו עציר בטחוני.

 

במסגרת עתירתו טען העציר כי פגישותיו על עורכי דינו נעשו כאשר מחיצת זכוכית מפרידה ביניהם. לדבריו, התקשורת שלו עם באי כוחו נעשתה באמצעות טלפון קווי ומדובר למעשה בפגיעה בזכויותיו להיוועץ עימם.


השופטים קבעו כי אחת מזכויותיו היסודיות של עציר הינה האפשרות להיוועץ עם עורך דין מטעמו. זכות יסודית זו מעוגנת בפקודת בתי הסוהר. על פי הפקודה, אסיר אשר שוהה במתקן ביטחוני רשאי להיפגש עם עורך דינו כל אימת שניתן לפקח על תנועותיו של האסיר. לעומת זאת, פקידת הנציבות מפרידה בין אסיר לבין עציר ביטחוני באופן בו עציר ביטחוני זכאי להיפגש עם עורך דינו כאשר בינו לבין עורך הדין ישנה מחיצה מפרידה.

 

פקודת הנציבות סותרת את הזכות החוקית


סגן נשיא בית המשפט המחוזי, השופט אברהם אברהם, קבע בהחלטתו כי אי מתן אפשרות לעציר להיוועץ עם עורך דינו ללא מחיצה המפרידה ביניהם מהווה פגיעה של ממש בזכותו של העציר להליך הוגן ולזכות ההיוועצות. לשיטתו של השופט, הוראת פקודת הנציבות הינה חקיקת משנה אשר יושבת בסתירה לפקודת בתי הסוהר.

 

השופט קבע עוד כי פקודת הנציבות קובעת שניתן לקיים את פגישת ההיוועצות עם עורך הדין גם ללא מחיצה וזאת בכפוף לפיקוח על תנועותיו של האסיר. השופט הוסיף כי השר אינו בר סמכות לקבוע תקנה אשר סותרת את פקודת בתי הסוהר ומביאה להגבלת אופן עריכת הפגישה בין העציר הביטחוני לעורך דינו.

 

במילים אחרות, הצבתה של מחיצה המפרידה בין עציר ביטחוני לבין עורך דינו הינה מגבלה אסורה. בבואו של בית המשפט לאזן בין הפגיעה האפשרית בביטחון הציבור וניהולו של בית הכלא, לבין הפגיעה בזכותו היסודית של העציר הביטחוני להיוועץ עם עורך דינו, יש להעדיף את זכויותיו של העציר. כמו כן, יודגש כי האפשרות להעביר מידע ביטחוני רגיש אינה נמנעת על ידי מחיצה זו.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.