www.what2do.co.il

בית המשפט לא הקל בתנאי מעצר הבית המלא של ענת קם

דרגו את המאמר

בית המשפט לא הקל בתנאי מעצר הבית המלא של ענת קם

בית המשפט העליון נדרש לבחון את סוגית מעצר הבית של ענת קם, הצעירה אשר מואשמת בעבירות חמורות נגד ביטחון המדינה. קם הגישה בקשה לפתחו של בית המשפט העליון על מנת להביא לצמצום תנאי מעצר הבית המלא אשר הוטל עליה בעקבות הפרשה. בבקשתה, ביקשה קם כי בית המשפט יאפשר לה לצאת את דירתה בכל יום במשך כשעה או שעתיים לצורך "התאווררות".

המבקשת הוסיפה כי ליווי זה יעשה ליד ביתה ובפיקוח צמוד מצד אחד המפקחים עליה. לטענת עורכי דינה, בקשתה מיוסדת בטענות הומניטאריות שונות שכן מדובר באישה צעירה בת כ-22, רווקה המתגוררת בדירה קטנה ושוהה בתנאי מעצר מזה חמישה חודשים. עורך דינה של קם הפנה את בית המשפט לתסקיר המבחן בעניינה אשר קבע כי יש לשקול יציאה להתאוורות של שעה או שעתיים ביום.

 

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לדחות את הבקשה. עורכת הדין מטעם המדינה הזכירה לבית המשפט העליון כי השופט איליה פקרוקצ’יה, אשר דנה בעניינה של קם, ציינה בהחלטתה כי הקו המפריד בין מעצר ממש לחלופת מעצר הוא דק מן הדק בנסיבות מקרה זה. לטענת המדינה, "דרכי התנהלותה של קם, ומאפיינים שונים באישיותה (כפי שנסקרו על ידי שרות המבחן), מעלים חשש לא מבוטל גם להתנהגות מפרת נורמות עתידית".

בית המשפט דחה את בקשתה של קם וקבע כי גם הטיעון ל"שיקולים הומניטאריים" נראה שלא נטען בהקשר הנכון. השופט אף מצא לנכון להזכיר לקם את ההבדל בין מעצר בית בתל אביב לבין מאסר בפועל אשר ממנו היא רחוקה, כדברי השופטת פרוקצ’יה, מרחק דק - "בשום פנים ואופן אין מקום להשוות או לדמות את מעצר הבית בדירה בלב העיר (תוך אפשרות מעת לעת לצאת לפגישות עם הסנגורים או לדיון בבתי המשפט) לכליאה או לשבי. הפנייה ל"רחמי בית המשפט" הכלולה בבקשה היא בנסיבות העניין הזה חורגת מהקשרה הנכון", נכתב בפסק הדין.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.