www.what2do.co.il

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 4.3 מתוך 5

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

בארץ נשמעים לעתים קרובות ביטויי שנאה גזעניים. "מוות לערבים" למשל היא קריאת שנאה נפוצה הנשמעת מפי יהודים כלפי ערבים, אשר לעתים נשמעת במסגרת אירועים לאומניים, בתגרות והתפרעויות המוניות. על פי עמדת היועץ המשפטי לממשלה קריאה זו מהווה הסתה לגזענות ולכן אסורה על פי החוק. לא אחת הועמדו לדין אנשים שקראו "מוות לערבים" בהקשרים שונים, כמו במגרשי ספורט בעת משחקי כדורגל, או בשל ריסוס הכתובת על קירות.

 

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם פרטי או ציבור אנשים לבצע מעשה שלילי, או העברת ביקורת חריפה ומסרים שאין בהם קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת מהם, כמו גזענות או אנטישמיות. בישראל קיימים מספר חוקים שמטרתם מניעת גזענות. עבירת הסתה לגזענות מוגדרת בסעיף 144 לחוק העונשין, כרדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות, אלימות, או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלק מהאוכלוסייה בשל השתייכות לגזע או מוצא אתני מסוים, או בשל צבע עור.

 

עונש מאסר של עד חמש שנים

 

אדם המפרסם דבר מתוך מטרה להסית לגזענות, צפוי לעונש מאסר של חמש שנים, כאשר אין הכרח כי פרסום הדבר אכן הוביל לגזענות בפועל או שהיה בו אמת. הפרסום להסתה יכול להיעשות בכתב, בהדפסה או באמצעות מחשב או כל מוצג חזותי אחר, לרבות אמצעי שמיעתי שעשוי להעלות מילים או רעיונות.

 

תכליתה של הענישה על עבירת הסתה לגזענות היא למנוע מצב שבו אדם ינהג בגזענות כלפי אחר, ולמנוע מכך שקבוצה שלמה תנהג בגזענות ואפליה כלפי קבוצה אחרת, השונה מבחינה דתית, גזענית, אתנית לאומית ועוד. מעבר לכך הסתה לגזענות עשויה להיות מכוונת לקהל בלתי מוגדר כמו עוברי אורח ברחוב שבו רוססה כתובת נאצה, או קהל גולשים של אתר שבו פורסמה כתבה גזענית.

 

על פי סעיף 144ד לחוק, גם החזקת פרסום שמטרתו הסתה לגזענות עולה לכדי עבירה פלילית, והמחזיק בחומר כמו קלטות, ספרים, כרזות, או כל אמצעי אחר שיש בו כדי להביא להסתה לגזענות, צפוי לעונש של עד שנת מאסר בפועל.

 

אחריות פלילית בגין עבירת הסתה

 

החריגים הקבועים בסעיף 144ג לחוק, עוסקים בפרסום מותר והאיזון שבין חופש הביטוי וחופש הדת אל מול האינטרס הציבורי שבמניעת הסתה לגזענות. החריגים מתייחסים לאחריות הפלילית בגין עבירת ההסתה, ולמצב שבו פורסם דין וחשבון שלא מתוך מטרה להביא לגזענות, או למצבים של פרסום כתבי דת ותפילה, או מעשה שהוא חלק משמירה על פולחן דתי, כל עוד לא נעשה למטרות הסתה לגזענות. לפיכך במקרים מסוג זה ההכרעה בדין בדבר התקיימות העבירה תלוית נסיבות ומשקפת את המדיניות המשפטית הראויה.

 

חוק נוסף שמטרתו מניעת גזענות הוא סעיף 15 לחוק איסור אלימות בספורט. על פי סעיף זה אסור להתבטא באופן גזעני במהלך אירוע ספורט. ההתבטאות מוגדרת כקריאה של מילים, צלילים או נהמות, וגם התבטאות חזותית כמו כרזות, על ידי אדם יחיד או קבוצת אנשים, שיש בדברים איום, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות, אלימות כלפי אדם, או חלקים של האוכלוסייה, בשל צבע או השתייכות לגזע, לדת או למוצא לאומי אתני.

 

כמו כן, חוק המפלגות מאפשר לרשם המפלגות למנוע רישום מפלגה על סמך הסתה לגזענות. בהתאם לסעיף זה בבחירות לכנסת ה-13, נפסלה רשימת כ"ך, שהיתה תנועה ימנית רדיקלית ישראלית, מהתמודדותה לבחירות, ונקבע כי מפלגות בעלות אופי גזעני לא יוכלו להגיש מועמדותן לכנסת.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

שוד קשישים - דוגמאות לענישה

בתי המשפט נוטים להחמיר בעונשיהם של אלו המורשעים בעבירות שוד כנגד קשישים. השופט אליקים רובינשטיין התייחס לכך בפסיקתו... 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

עבירת תקיפה ואלימות - שיקולי ענישה

מהם שיקולי הענישה במסגרת עבירות תקיפה? מהו ההבדל בין תקיפה סתם לתקיפה חמורה יותר? אילו טענות יכולות לשרת את הנאשם? 

הטרדה באמצעות מתקן בזק, מהי?

מהי הטרדה באמצעות מתקן בזק? האם מדובר בעבירה אשר ניתן להרשיע בה גם נאשמים המטרידים באמצעי תקשורת אחרים? 

איומים, מה העונש בעבירת איומים?

מהי עבירת איומים? כיצד מוכיחים אותה? מהם השיקולים מבחינת גזר דין לאחר הרשעה באיומים? 

עבירת סחיטה באיומים במשפט הפלילי

סחיטה באיומים ... מה העונש בחוק? מהי גישת בתי המשפט לעבירה זו? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורך דין פלילי באתר. 

הגנה עצמית במשפט הפלילי, אימתי?

הרציונל המשפטי חברתי העומד מאחורי סוגיית ההגנה העצמית נטוע בראשיתו בעצם זכותו הטבעית של הפרט להגן על חייו ועל רכושו, זכות אשר הייתה קיימת לו עוד "במצב הטבעי", עוד בטרם התקיימה מסגרת חברתית מדינית. 

הריגה, שיקולי ענישה בעבירת הריגה

כיצד גוזר בית המשפט את דינו של נאשם בעבירת הריגה? מהם השיקולים להקלה בעונש ומהם להחמרה?  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.