www.what2do.co.il

האם נאשם אשר הרג חברו במהלך משחק בנשק ייעצר עד תום ההליכים

דרגו את המאמר

האם נאשם אשר הרג חברו במהלך משחק בנשק ייעצר עד תום ההליכים

בית המשפט נדרש לדון בבקשה שהוגשה על ידי מדינת ישראל, נגד אדם שהרג את חברו במהלך משחק בנשק. המדינה דרשה לעצור את הנאשם עד תום ההליכים, וזה האחרון התנגד שכן עדיין לא הוחלט האם יש להאשים אותו בהריגה או בגרימת מוות ברשלנות. על פי ראיות כתב האישום, הנאשם הרג את חברו במסגרת משחק בנשק, ולאחר מותו של המנוח, הזעיק את המשטרה, התקשר למד"א, הודה בפרטי האירוע מן הרגע הראשון, ואף שחזר את המעשה.


הארכת מעצר עד תום ההליכים במקרים של עבירות חמורות

כלל הוא כי קיומן של ראיות לכאורה, בעבירות שנעשו תוך שימוש בנשק קר או חם, מקימות עילת מעצר על פי סעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי. כמו כן, על פי ההלכה הפסוקה, במקרים בהם נגרמה חבלה קשה לקורבן (כדוגמת מוות), יורה בית המשפט על מעצר עד תום ההליכים. עם זאת, ידוע כי כל מקרה נבחן לגופו, וגם בהתאם למסוכנותו של הנאשם ונסיבות המקרה דנא.

בדיקת מסוכנות מהי?

בדיקת המסוכנות מחייבת בחינתם של שני היבטים: האחד ענינו במעשה. במסגרת זו על ביהמ"ש לשקול האם המעשה כשלעצמו בנסיבותיו מעלה חשש כי הנאשם עלול לחזור על מעשים דומים והאם המעשה מגלה אופי רע ואלים. ההיבט השני מתמקד בעושה, עברו ואופיו של הנאשם הספציפי והאם הוא מהווה סכנה לציבור.

תסקיר שירות המבחן

שירות המבחן התרשם כי הנאשם אינו מסוכן אך קצינת המבחן סברה שחלופת המעצר שהוצעה אינה ראויה וזאת מאחר והמפקחים שהוצעו הם חבריו של הנאשם. לדבריה, אנשים צעירים אשר היכרותם עם המשיב אינה ממושכת, אינם יכולים להיות מפקחים לצורך חלופת מאסר.

בית המשפט קבע כי אין מקום לקבל את התוצאה הסופית של המלצת שירות המבחן, וזאת בטרם יתרשם בית המשפט מהחלופה המוצעת. כאמור, מדובר בצעיר שעלה לארץ לבדו, ללא משפחה תומכת. למעשה, המשפחה היחידה שתמכה בו הייתה משפחתו של המנוח. במצב דברים זה, כל שיש לו הם חבריו, המוכנים לסייע, והעובדה כי מדובר בצעירים בני גילו שהיכרותם עמו אינה ארוכת שנים אינה מהווה עילה לפסילתם כמפקחים ראויים.

השופט קבע כי אין מקום שאדם ייעצר רק בגלל שעלה לארץ בגפו ואין לו משפחה תומכת. היותו של אדם בודד בארץ אינה עילת מעצר ועלייתו של המשיב לארץ כעולה צעיר ובודד, צריכה להיזקף לזכותו ולא להוות מכשול לשחרורו.

בית המשפט קבע כי יש לבחון חלופה למעצרו עד תום ההליכים, וקבע מועד לדיון בנוגע לחלופת מעצר זו.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.