www.what2do.co.il

מעצר - מהו מעצר? מהי חלופת מעצר? מהי הארכת מעצר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מעצר - מהו מעצר? מהי חלופת מעצר? מהי הארכת מעצר?

מעצר הוא אמצעי שנועד לקדם סיכונים בעת החקירה בין לחברה ובין לחקירה עצמה ... עו"ד פלילי מספר על המעצר ואמצעי לחץ של המשטרה ...


מעצר פלילי עלול בהחלט להיות חוויה בלתי נעימה, והדברים ברורים. לא אחת, מרגע שאדם נעצר על ידי המשטרה, דבק בו מיד כתם ה"אשמה". דהיינו, הציבור עלול בהחלט לחשוד כי עצם המעצר מעיד על עבירות פליליות ומהווה שלב ראשון בדרך להרשעה בטוחה.

 

עם זאת, מעצר, וכמוהו גם הארכת מעצר, מעידים אך ורק על כך שהתיק כנגד הנאשם טרם התבסס. זהו גם המקום בו הנאשם צריך לפנות לעורך דין פלילי העוסק בתחום המדובר. חשוב להדגיש כי התמודדות עם מעצר פלילי חייבת להיות על בסיס קבלת ייעוץ משפטי. לא אחת, מעצרים התבררו כמעצרי שווא ופעמים רבות הארכות מעצר הובילו בסופו של היום למבוי סתום.


לדוגמא, ביוני 2009, משטרת ישראל זימנה לחקירה אישה בגין תלונה שהוגשה כנגדה בטענה של העלבה ואיומים. האישה, רופאה במקצועה, טענה כבר מלכתחילה כי אין ולא היה לה כל קשר למקרה. בסופו של היום, התברר כי התלונה הייתה אמורה להיות מוגשת בכלל כנגד אחותה של העצורה. חרף הכחשותיה הנמרצות, הרופאה "בילתה" לילה בבית המעצר קישון. במסגרת הדיונים בבקשה להארכת מעצר, התבררה הטעות. אי לכך, הרופאה שוחררה ולאחר מכן אף זכתה לפיצויים מהמדינה בסך 50,000 שקלים.


הסיבות למעצר פלילי


ניתן ללמוד ממקרה זה כי ישנן סיטואציות בהן המשטרה בוחרת לבצע מעצר, ואף להאריך אותו, וזאת גם כאשר מדובר באדם חף מפשע. דהיינו, מעצר פלילי איננו מעיד בהכרח על אשמה פלילית. הסיבות למעצרי שווא יכולות להיות רבות. לדוגמא, אישיות מפורסמת, אדם "מוכר למשטרה", עבירות פליליות בעבר, רצון לפתור את התיק במהירות וכדומה.


חשוב להדגיש כי יכולים להיות גורמים שונים למעצר פלילי. לעיתים, גם כאשר לא מדובר במעורבות ישירה בתיק, ייתכן ואדם ייעצר מחשש לשיבוש הליכי משפט או בגין מסוכנות למי מהמעורבים בפרשה. כמו כן, מיותר לציין כי ככל שמדובר בעבירות חמורות יותר, כך הסיכוי להיעצר גדל. למשל, עבירות מין או עבירות הריגה.


בדומה לכל סוגיה משפטית, תמיד ישנם שני צדדים למטבע. כאן נכנס עורך דין פלילי לתפקידו. הסנגור בוחן את הנסיבות העומדות על הפרק, ואת הראיות המקשרות לכאורה את העצור למעשים המדוברים. על בסיס היכרות עם המקרה הקונקרטי, תוך התייחסות לניסיון והכרת החוק על בוריו, עורך הדין יכול בהחלט לסייע בשחרור ממעצר.


שחרור ממעצר יכול להיות גם "חלקי". דהיינו, חלופת מעצר. חלופת מעצר הינה למעשה מעצר שלא מאחורי סורג ובריח. לדוגמא, מעצר בית. אין ספק כי כל נאשם יעדיף להיות עצור בבית מאשר לבלות לילות על גבי לילות בתא מעצר. ואכן, עורך דין פלילי יכול לסייע בכך.


מהי הארכת מעצר?


הארכת מעצר נוגעת למצבים בהם המשטרה עוצרת אדם ומחזיקה אותה במעצר לתקופה ממושכת. הארכת מעצר חייבת לקבל את אישורו של בית המשפט. אישור זה ניתן על בסיס שורה של נסיבות כגון חשש משיבוש הליכי משפט או חקירה, פגיעה אפשרית בביטחון המדינה, מסוכנות הנאשם כלפי הציבור, צורך לביצוע בדיקה פסיכיאטרית או המשך הליכי חקירה.

 

לעיתים, המדינה תבקש מעצר עד תום ההליכים. דהיינו, מעצר עד למתן הכרעת דין (וגזר דין) בתיק. חשוב אפוא כי ההיוועצות עם עורך דין פלילי תהיה בשלב מוקדם ככל הניתן. כמו כן, יודגש כי התנהלות הנאשם למן הרגע הראשון יכולה להשפיע על מעצרו ומשכו.


 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  

מאסר עולם וסמכות החנינה של נשיא המדינה

עונש מאסר עולם בישראל הוא מאסר של לפחות 20 שנה. הסמכות לקצוב את העונש מצויה תחת סמכות החנינה של נשיא המדינה, שמשמעותה המרת מאסר העולם בעונש מאסר הקצוב למספר מוגדר של שנים. 

מעצר ימים: מהו מעצר ימים לצורכי חקירה?

מעצר ימים הוא מעצר ראשוני המוגבל למספר ימים, ומטרתו למנוע שיבוש הליכי משפט או שיבוש חקירה פלילית ולמנוע מהחשוד לבצע עבירות נוספות. 

תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו – מה העונש?

אדם שתקף שוטר בעת מילוי תפקידו צפוי לעונש מאסר שנע בין חודש ימים לשלוש שנים. העונש המרבי בגין עבירה של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות הוא עד חמש שנות מאסר.  

סניגור ציבורי בהליך פלילי – מי זכאי לייצוג על ידי הסניגוריה הציבורית?

סניגור ציבורי מעניק לזכאים ייצוג משפטי בכל שלבי ההליך הפלילי. הייצוג ניתן לקטינים, לחסרי אמצעים ולבעלי מוגבלות, במימון המדינה ובכפוף לתשלום אגרה.  

מה העונש על ייבוא סמים קלים?

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מחמיר על עבירת ייבוא סמים שעלול להגיע עד 20 שנות מאסר בפועל, או קנס כספי שיכול להגיע לסכום של מיליוני שקלים. 

איך אפשר למחוק רישום פלילי ללא הרשעה?

אדם המעוניין למחוק רישום פלילי ללא הרשעה טרם מועד ההתיישנות, יכול לפנות אל הפרקליטות, בבקשה לבטל את הרישום באמצעות שינוי ההגדרה לסגירת התיק בגין חוסר אשמה. 

עבירת סיוע לבריחה ממשמורת חוקית, מה העונש על סיוע לבריחה ממעצר?

עונשו של אדם המסייע לעצור או לאסיר לברוח ממשמורת חוקית, שהיא מעצר, מעצר בית או חופשה ממאסר, זהה לעונשו של הנמלט והוא יכול להגיע עד שבע שנות מאסר. 

מה העונש על הפרת הוראה חוקית?

הפרה של החלטת בית משפט מהווה עבירה פלילית. כאשר מדובר בהפרת צו הגנה שניתן לצורך הגנה על שלומו של אדם למול סכנה הנשקפת לו מאחרים, צפוי למפר עונש כפול. 

צו מבחן בהליך הפלילי, מה זה אומר?

צו מבחן משמש כאמצעי לשיקום נאשם בעבירה פלילית. במהלך תקופת המבחן הנאשם עומד בפיקוח קצין מבחן ונעזר בהדרכתו, להיגמל מסמים, למציאת עבודה מסודרת ולניהול אורח חיים נורמטיבי. 

תקיפה הגורמת חבלה, מה העונש הקבוע בחוק?

אדם התוקף אחר וגורם לו חבלה של ממש, צפוי לעונש שיכול להגיע עד שלוש שנות מאסר. בית המשפט שוקל את כלל נסיבות המקרה שהובילו למעשה התקיפה וגוזר את העונש בהתאם. תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.