www.what2do.co.il

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

השלב הראשון בהליך הפלילי הוא שלב החקירה המשטרתית. כאשר אדם חשוד בביצוע עבירה פלילית, או שותף לדבר עבירה, הוא נחקר במשטרה "תחת אזהרה", גם אם אותו אדם לא עשה מאום, הוא עשוי למצוא עצמו כחשוד הנתון לחקירה פלילית תחת אזהרה. חקירת המשטרה היא שלב משמעותי ביותר ויש בה לרוב כדי להכריע את גורלו של התיק הפלילי.

 

בתחילת החקירה חלה חובה על החוקר להזהיר את החשוד בדבר אופי החשדות המיוחסות לו וליידע אותו בדבר זכויותיו. במהלך החקירה מזהיר החוקר את הנחקר כי הוא חשוד בביצוע עבירה, תוך כדי תיאורה. החוקר נדרש ליידע את הנחקר על זכויותיו מתוקף החוק ולהודיע לו כי אינו חייב לומר דבר, וכל מה שיאמר עשוי לשמש כראיה נגדו. בתום בחינת המקרה והראיות שנאספו יקבע החוקר האם הנחקר יהפוך לחשוד והאם יש להגיש נגדו כתב אישום.

 

מהו סטאטוס החקירה?

 

ישנן שתי נסיבות עיקריות לקבלת זימון לחקירה משטרתית. האחת היא זימון לצורך מתן עדות לדבר עבירה, והשנייה היא זימון בגין חשד לביצוע עבירה פלילית בגין עבירות רכוש, סמים, מין וכדומה. אדם שזומן לחקירה כחשוד עיקרי לביצוע עבירה, נחשב למי שנחקר תחת אזהרה. חקירה שלא תחת אזהרה היא תשאול עד לצורכי חקירה, שאינו חשוד בעשייתה.

 

חסיון מפני הפללה עצמית

 

מטרת חקירה תחת אזהרה היא להזהיר את הנחקר על אופי העבירה שבה הוא נחשד וליידע אותו על ההשלכות המשפטיות, אם יחליט למסור את גרסתו, או אם יבחר לנצל את זכותו לשמור על זכות השתיקה. טרם החלה החקירה ובמקרים שבהם מתן העדות יכולה להפליל את הנחקר, הוא רשאי לשמור על זכות השתיקה והזכות שלא להפליל את עצמו. הזכות לחסיון מפני הפללה עצמית היא זכות יסוד המעניקה לכל אדם פטור מלהשיב על שאלות או למסור ראיות מפלילות, הן בהליכי חקירה והן בעת המשפט שמתנהל נגדו.

 

הזכות להתייעץ עם עורך דין

 

בפני כל חשוד שזומן לחקירה עומדת הזכות להיוועץ בעורך דין, כדי לקבל תמונת מצב מלאה ולהיות מגובה בייצוג משפטי הולם ומקצועי. החוקרים מחויבים על פי החוק לעכב את החקירה עד הגעתו של עורך דינו של החשוד לתחנת המשטרה.

 

החשוד יכול לבקש להקליט את החקירה, לצלם את כל חומר החקירה נגדו לרבות עדותו, וגם לכתוב דברים שנמסרו במהלכה. חשוד שאינו נחקר תחת אזהרה אינו יכול ליהנות מזכויות אלה, וחייב למסור את גרסתו לעבירה, שכן אם לא ימסור - הדבר יחשב כעבירה פלילית של שיבוש הליכי משפט.

 

התנגדות להתייצבות לחקירה

 

ראשית כל חייב הנחקר להבין מהו מעמדו. כלומר, האם הוא נמצא בחקירה כעד או כחשוד בביצוע עבירה. מומלץ לאדם שמקבל זימון לברר עוד בשלב שיחה טלפונית מהי מהות החקירה ומהו המעמד שבגינו יש להתייצב בתחנת המשטרה. החשוד יכול להתנגד להתייצבות לחקירה, ולבקש שיוציאו נגדו צו מבית משפט כדי לזמנו לחקירה.

 

לאחר מכן רצוי להתייעץ עם עורך דין, עוד לפני ההגעה לתחנת המשטרה, כדי לקבל הכנה לקראת החקירה, ולברר האם כדאי להיאחז בזכות השתיקה, או לשתף פעולה עם המשטרה ולמסור מידע. עורך הדין ידאג לכך שהנחקר יממש את זכויותיו על פי החוק, וידאג לקיומו של הליך חקירה הוגן, ואף יוכל לסייע בסגירת תיק החקירה בעתיד.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.