www.what2do.co.il

אפליה בין נאשמים בתנאי מעצר, האמנם?

דרגו את המאמר

אפליה בין נאשמים בתנאי מעצר, האמנם?

עבירות פליליות רבות נעשות על ידי מספר אנשים אשר מוצאים עצמם עומדים למשפט פלילי בגינן. לדוגמא, בעבירה של סחר בנשק חייבים להיות גם מוכר וגם קונה. האם דינם הינו שווה בהכרח בשלב המעצרים? האם ניתן לעצור נאשם אחד במעצר תום ההליכים, וכנגד לעצור את שותפו בחלופת מעצר בית? סוגיה זו נדונה פעם נוספת בבית המשפט העליון.

 

מדובר בפרשה במסגרתה גנב אדם נשק וניסה למכור אותו לאדם נוסף – ס'. בטרם התבצעה העסקה באופן סופי, נתפסו השניים והוגש כנגדם כתב אישום. שני הנאשמים הושמו במעצר כאשר המדינה עותרת על הטלת מעצר עד תום ההליכים. בית המשפט המחוזי קיבל את הבקשה בנוגע למוכר אך דחה את הבקשה בנוגע לקונה (ס'). האם מדובר באפליה?

 

המדינה הדגישה כי לא מדובר באפליה ובית המשפט המחוזי הכיר בכך שהראיות הלכאוריות אשר מבססות את כתב האישום כנגד המוכר הינן רבות ואמינות. לטענתה, בית המשפט המחוזי קיבל את טענותיה לכך שחלופת מאסר בעניינו של העורר (המוכר) לא תפחית במידה מספקת את מסוכנותו.

 

בית המשפט העליון קיבל את טענות המדינה. הלכה פסוקה היא כי למרות שיש לנקוט בשוויון בין נאשמים באותה פרשה, כאשר הם בעלי נתונים דומים, לא מדובר בשיקול יחידי אשר עומד בפני בית המשפט בטרם הוחלט על מעצר. במקרה זה, נקבע כי המעשים אשר מיוחסים לכל אחד מהנאשמים דכאן הינם שונים וכך גם התשתית הראייתית לביצוע העבירות.

 

אי לכך, נקבע כי אין להקיש בין ההחלטה בעניינו של ס' לבין ההחלטה בעניינו של העורר. זאת ועוד, נקבע כי הראיות אשר נאספו כנגד ס', בניגוד לעורר, סבלו מחסרים מהותיים ופגמים אשר כרסמו במידה ניכרת בסיכויי להרשיעו. העורר טען כי פגמים וחסרים קיימים גם לגביו אך טענותיו נדחו. 
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

התעללות בחסר ישע

מהי התעללות בחסר ישע? האם מדובר בעבירה פלילית? כיצד ניתן לאבחן התעללות בחסר ישע? 

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מעצר עד תום ההליכים ושיקולי בית המשפט

מהו מעצר עד תום ההליכים? מהם השיקולים העומדים בפני בית המשפט בבואו לבחון בקשה למעצר עד תום ההליכים? 

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

ללא יסוד סביר של שוטר וללא צו חיפוש של בית משפט, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש בגופו ובכליו של אזרח תמים, בבית, ברכב או ברחוב, והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח.  

הסתה לגזענות – מהי עבירת הסתה ומה העונש?

הסתה היא ניסיון שכנוע של אדם יחיד או קבוצת אנשים לבצע מעשה שלילי, וגם העברת ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה אלא רק משתמעת ממנה נחשבת להסתה כמו גזענות או אנטישמיות. 

מסדר זיהוי פלילי – מהן השיטות לבצע מסדר זיהוי?

באמצעות מסדר זיהוי ניתן לאתר ולבדוק את זהותו של מבצע עבירה פלילית, כדי להוכיח את הקשר שלו לעבירה וכבסיס להגשת כתב אישום והעמדתו לדין. 

חקירה תחת אזהרה, מהן זכויות נחקר תחת אזהרה?

משמעות חקירה תחת אזהרה היא שאדם נחקר במשטרה כחשוד בביצוע עבירה פלילית ולא כעד, וכי הוזהר לגבי ההשלכה המשפטית של החלטתו למסור את גרסתו או לשמור על זכות השתיקה. 

מעצר בית: תנאים הגבלות וזכויות במעצר בית מלא וחלקי

מעצר בית מלא מאפשר לחשוד לשהות אך ורק בביתו או בבית של אדם קרוב תחת פיקוח של 24 שעות, לעומת מעצר בית חלקי שמאפשר לחשוד לשהות מחוץ לבית בחלק משעות היממה, ואף לצאת לעבודה ולסידורים שונים.  

מאסר על תנאי בר הפעלה

נאשם שנגזר עליו מאסר על תנאי, וביצע שוב את העבירה שבגינה הועמד לדין, או ביצע עבירה דומה, ירצה עונש מאסר מאחורי סורג ובריח על פי התנאים שנקבעו בגזר הדין.  תגיות: hov.what2do,
המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.