www.what2do.co.il

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

חיפוש ללא צו: האם חיפוש משטרתי ללא צו נחשב חוקי?

אזרח שפונה אליו שוטר ודורש לבצע חיפוש סבור כי השוטר פועל במסגרת תפקידיו וסמכויותיו. אולם ללא יסוד סביר של השוטר וללא צו חיפוש שיפוטי, שוטר אינו יכול לבצע חיפוש כלשהו והסירוב לחיפוש לא ייזקף לחובתו של האזרח התמים.

 

החוק מגדיר את הסמכויות של המשטרה בדבר חיפוש ללא צו של בית משפט: שוטר רשאי לעצור אדם ולחפש בכליו ובגופו אם יש לו יסוד סביר להניח כי אותו אדם נושא סכין או כלי נשק אחר, מחזיק סמים, מעביר רכוש גנוב, או כל דבר אחר שהחזקתו אינה חוקית. לשם חיפוש ללא צו בידי שוטר עולה דרישה אחת ברורה שהיא דרישת היסוד הסביר לכך שאותו אדם מחזיק חפץ שהחזקתו אסורה.

 

מבחן החשד הסביר הוא מבחן שיהיה על בית המשפט לבחון בכל מקרה לגופו, ולברר אם ניתן היה להצביע על נסיבות שיקימו עילת חיפוש. בית המשפט נדרש להכריע האם היה לאותו שוטר חשד סביר או שמא לא היה ולכן לא היה בסמכותו לבצע חיפוש. בנוסף נדרש בית המשפט לבחון את סבירות שיקול הדעת של השוטר ועל פי החלטתו, יוכשר או יפסל החיפוש ולעתים אף ממצאיו.

 

חיפוש לא חוקי בבית

 

בכל מקרה של חיפוש בבית, ברכב או ברחוב, מומלץ להישמע להוראות השוטר, גם אם אין לו עילה לחיפוש ולא מתקיים היסוד הסביר. יש לשאול את השוטר מה הסיבה לביצוע החיפוש, ואם השוטר לא מוסר הסבר, קמה הזכות לסרב לחיפוש. ברוב המקרים סביר להניח ששוטר שחושב שיש לו עילה לחיפוש יסביר שקמה לו עילת חיפוש ויש לו יסוד סביר, ושוטר שיודע שאין כך יאפשר לסרב לחיפוש. בכל מקרה רצוי שלא להתעמת עם השוטר ויש לאפשר לעורך הדין, לפעול במסגרת החוק, כדי לבדוק האם החיפוש היה חוקי או לא.


באילו מקרים מתקיים חשד סביר?

 

חשד סביר מתקיים במקרים שבהם המשטרה מקבלת מידע על ביצוע עבירה באזור שבו נמצא החשוד, או בשל התנהגות מחשידה לשאלות השוטר. יחד עם זאת הוחלט כי קיומו של רישום פלילי ללא כל גורמים מחשידים, אינו יכול להוות עילה לחיפוש ללא צו ואינו מקנה לשוטר את הסמכות לבצע חיפוש.

 

חיפוש ברכב ללא הסכמה

 

הפסיקה קבעה כי הסכמה יכולה לשמש כמקור סמכות לביצוע חיפוש בהיעדר מקור סמכות אחרת, אולם על ההסכמה לחיפוש לא חוקי להיות הסכמה מדעת. כלומר, על החשוד לדעת שהוא יכול לסרב לחיפוש, כאשר אין יסוד סביר לשוטר ואין סמכות אחרת בחוק לביצוע חיפוש בבית, ברחוב או ברכב, והסירוב לא ייזקף לחובתו. 

 

אזרח שפונה אליו שוטר משוכנע כי השוטר פועל במסגרת סמכויותיו. מעבר לכך קיים מתח, פחד והתרגשות המלווה את הפגישה עם המשטרה, על כן יכולה להתקבל סיטואציה שעלולה להביא לכך שגם האזרח לא ירצה לעמוד על זכויותיו, גם אם ידע אותם בשל הפחד מהתגובה של הרשות.


חיפוש לא חוקי של סמים

 

לא אחת נתקלים אזרחים בשוטרים הדורשים לבצע חיפוש בחשד להחזקה ושימוש בסמים כמו מריחואנה וחשיש. אולם הם אינם מודעים לזכויותיהם, ולכך שהם רשאים לסרב ללא הסכמה. כדי להבטיח כי הסכמת האזרח לחיפוש היא הסכמת אמת, השוטר נדרש להסביר ולהבהיר, כאשר הדבר רלוונטי, כי נתונה לו הזכות לסרב לביצוע החיפוש וכי הסירוב לביצוע חיפוש לא ייזקף לחובתו.

 

החיפוש ייחשב לחוקי רק בנסיבות שבהן ניתן יהיה לראות את הסכמת האזרח כהסכמת אמת, ושתכשיר את הפגיעה בזכות החוקתית לפרטיות הכרוכה בביצוע של חיפוש. לפיכך ללא יסוד סביר של השוטר וללא צו חיפוש שיפוטי, לא ניתן לבצע חיפוש, כמו כן, עבר פלילי לבדו אינו יכול להקים את היסוד הסביר.
 

רוצה שעורך דין פלילי יחזור אליך?

 


מאמרים נוספים בתחום

נטל ההוכחה במשפט הפלילי

מהו נטל ההוכחה במשפט הפלילי? מהו "כל ספק סביר"? כיצד בוחן בית המשפט את המשפט הפלילי ומהו זיכוי "מחמת הספק"? 

זכות חשוד להיוועץ עם עורך דין

האם חשוד אשר איננו עצור או מעוכב לחקירה זכאי להיוועץ עם עורך דין? מהן ההשלכות על אי פגישה עם עורך דין לגבי הודעתו של חשוד? 

ספק סביר במשפט הפלילי

מהו ספק סביר? מהי חובת הראיה? מהו הנטל המונח על כתפי התביעה במשפט פלילי? 

חזרה מהודאה במשפט הפלילי

האם נאשם אשר מסר הודאה בהליך פלילי יכול לחזור בו? מהי חזרה מהודאה? כיצד עושים זאת נכון? 

עתירת אסיר נגד החלטת שב"ס ביציאות לאירועים, אימתי?

האם אסיר יכול לבקש לצאת לחופשה ומהם השיקולים הרלבנטיים במקרים כגון דא? כיצד השב"ס מקבל את החלטתו? 

פגיעה בפרטיות, עבירה פלילית או לא?

האם פגיעה בפרטיות היא עבירה פלילית? אימתי פגיעה בפרטיות תעלה כדי עבירה פלילית המצדיקה הגשת כתב אישום? אילו טענות הגנה ניתן לעלות במקרים כגון דא? 

תפיסת חפצים במהלך חקירה פלילית והשבתם

האם המשטרה יכולה לתפוס חפצים של נחקרים למרות פגיעה בזכות הקניין? כיצד מגישים בקשה להשבת תפוס? 

תיקון כתב אישום

מהו תיקון כתב אישום? כיצד הוא משפיע על ההליכים הפליליים? איך מגישים נכון בקשה לתיקון כתב אישום? 

זכות השתיקה בהליך הפלילי

מהי זכות השתיקה? כיצד משתמשים בה כראוי והאם היא עלולה להיות לחשוד/לנאשם לרועץ? 

משקלה של אמרת חוץ של עד בעבירת רצח בכוונה תחילה

האם אמרת חוץ מפלילה של אדם הינה בעלת משקל בהליך פלילי כאשר מדובר בעבירת רצח? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.